Андреја Феди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Андреја Феди
Лични податоци
Цело имеАндреја Феди
Роден29 мај 1991 (1991-05-29) (29 г.)
Прато, Италија
Податоци за клубот
Мом. клубВини Забу-КТМ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2010-2011
2012
Хопла-Магис-Маво Инфиси
Симаф Кариер Вега Трак Италија Валдарно
Професионални клубови
2013
2014-
Керамика Фламинија-Фондрист
Јелоу Флуо
Последна промена
27 октомври 2014

Андреја Феди (италијански: Andrea Fedi; р. 29 мај 1991) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Вини Забу-КТМ.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
3. Национално јуниорско друмско првенство
2011
1. Копа 29 Мартири ди Филјине ди Прато
1. Трофео Нести е Нести
2. Трофео Фраскони Фоско
3. Пополарисима ди Тревизо
3. Национално друмско првенство под 23 години
5. ГП Индустрија дел Куоио е деле Пели
2012
1. Копа Чита ди Сан Даниеле
1. Трофео Тоско-Умбро
2. Копа Фјера Меркатале
2. ГП Либерационе
2. Копа 29 Мартири ди Филјине ди Прато
3. Меморијал Анџело Фумагали
3. Руота д’Оро - Кастелфранка ди Сопра
6. Трофео Џанфранко Бјанкин
2013
1. Етапа 3 Трка околу Словачка
2. Трофео Чита ди Кастелфидардо
5. ГП Индустрија & Артиџанато
6. Дварс дор Дренте
9. Велосипедски спортски денови во Фелкермаркт
10. ГП Јудендорф Штрасененгел
2014
1. Пласман Фуга Пинарело Џиро д’Италија
2. ГП Западна Франција

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Достигнувања на 60661“. Cycling Archives.
  • Андреја Феди на Твитер
  • Профил на ProCycling