Прејди на содржината

Критериум ди Дофине 2014

Од Википедија — слободната енциклопедија
Критериум ди Дофине 2014
Светска турнеја на UCI 2014, трка 16 од 28
Детали за трката
Датум(и) 8–15 јуни 2014
Етапи 8
Растојание 1176 км
Време 31ч 08' 08" (23,70 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Ендру Талански (САД) (Гармин-Шарп)
Втор  Алберто Контадор (ШПА) (Тинкоф-Саксо)
Трет  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) (Лото-Белисол)

Бодовен  Крис Фрум (ВБР) (Тим Скај)
Планински  Алесандро Де Марки (ИТА) (Канондејл)
Младински  Вилко Келдерман (ХОЛ) (Белкин Про Сајклинг)
Екипен Астана
2013
2015

Критериум ди Дофине 2014 — 66. издание на велосипедската етапна трка Критериум ди Дофине, која била организирана од Amaury Sport Organisation. Трката била составена од осум етапи, започнувајќи на 8 јуни во Лион, а завршувајќи во Куршевел. Дофине е сметана како голема подготовка за претстојниот Тур де Франс и голем број на фаворити за титулата на Тур настапиле на Дофине.[1] Претставувала шеснаесетта трка во сезоната на Светската турнеја.

Трката била освоена од Американецот Ендру Талански Гармин-Шарп, кој до победата стигнал на последната етапа на изненадување на многумина, пред фаворитот Алберто Контадор од Тинкоф-Саксо, кој заостанувал 27 секунди зад победникот. Како третопласиран бил Јурген ван ден Брук од Лото-Белисол, кој доцнел дополнителни осум зад Контадор и 35 секунди зад Талански.[2]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Критериум ди Дофине е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи се автоматски поканети и се обврзани да испратат екипа. На три други екипи им биле доделени специјални покани и со тоа била создадена група од 21 екипа.

Екипи кои ќе настапат на трката се:

  • Професионални континентални екипи, специјално поканети на трката.

Распоред[уреди | уреди извор]

Етапа Движење Растојание Вид Датум Победник
1 Лион до Лион 10,4 км поединечен хронометар 8 јуни  Крис Фрум (ВБР)
2 Тарар до По д’Ојерг-Кол ду Беал 156 км планинска етапа 9 јуни  Крис Фрум (ВБР)
3 Амбер до Ле Теј 194 км рамна етапа 10 јуни  Никијас Арнт (ГЕР)
4 Монтелимар до Гап 167,5 км среднопланинска етапа 11 јуни  Јуриј Трофимов (РУС)
5 Систерон до Ла Мир 189,5 км среднопланинска етапа 12 јуни  Симон Шпилак (СЛО)
6 Гренобл до Поази 178,5 км рамна етапа 13 јуни  Јан Бакелантс (БЕЛ)
7 Вил ла Гран до Финхот 160 км планинска етапа 14 јуни  Ливе Вестра (ХОЛ)
8 Межев до Куршевел 131,5 км среднопланинска етапа 15 јуни  Микел Ниеве (ШПА)

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

8 јуни 2014 — Лион до Лион, 10,4 км

Критериум ди Дофине започнал со хронометар од 10,4 километри на улиците на Лион. Средните времиња биле одредувани на 4,6 километри, на врвот на единствениот рид, за да се одлучи редоследот на велосипедистите во планинскиот пласман.

Резултат од етапа 1 и генерален пласман по етапа 1
Возач Екипа Време
1  Крис Фрум (ВБР) Тим Скај 13' 13"
2  Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф-Саксо + 8"
3  Боб Јунгелс (ЛУК) Трек Фактори Рејсинг + 9"
4  Ендру Талански (САД) Гармин-Шарп + 11"
5  Вилко Келдерман (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 11"
6  Ларс Бом (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 12"
7  Васил Кириенка (БЛР) Тим Скај + 12"
8  Винченцо Нибали (ИТА) Астана + 13"
9  Тиџеј ван Гардерен (САД) Ванти-Груп Гобер + 13"
10  Матијас Брендле (АВТ) ИАМ Сајклинг + 13"

Етапа 2[уреди | уреди извор]

9 јуни 2014 — Тарар до По д’Ојерг-Кол ду Беал, 156 км
Резултат од етапа 2
Возач Екипа Време
1  Крис Фрум (ВБР) Тим Скај 4ч 24' 41"
2  Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф-Саксо и.в.
3  Вилко Келдерман (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 4"
4  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 10"
5  Ендру Талански (САД) Гармин-Шарп + 12"
6  Винченцо Нибали (ИТА) Астана + 27"
7  Игор Антон (ШПА) Мовистар Тим + 40"
8  Адам Јејтс (ВБР) Орика-ГринЕЏ + 42"
9  Себастјен Рајхенбах (ШВА) ИАМ Сајклинг + 44"
10  Даниел Наваро (ШПА) Кофидис + 45"
Генерален пласман по етапа 2
Возач Екипа Време
1  Крис Фрум (ВБР) Тим Скај 4ч 37' 44"
2  Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф-Саксо + 12"
3  Вилко Келдерман (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 21"
4  Ендру Талански (САД) Гармин-Шарп + 33"
5  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 35"
6  Винченцо Нибали (ИТА) Астана + 50"
7  Ајмар Зубелдија (ШПА) Трек Фактори Рејсинг + 1' 22"
8  Јакоб Фуглсанг (ДАН) Астана + 1' 22"
9  Адам Јејтс (ВБР) Орика-ГринЕЏ + 1' 31"
10  Танел Кангерт (ЕСТ) Астана + 1' 35"

Етапа 3[уреди | уреди извор]

10 јуни 2014 — Амбер до Ле Теј, 194 км
Резултат од етапа 3
Возач Екипа Време
1  Никијас Арнт (ГЕР) Џајант-Шимано 5ч 30' 03"
2  Крис Букманс (БЕЛ) Лото-Белисол и.в.
3  Рејнарт Јансе ван Ренсбург (ЈАР) Џајант-Шимано и.в.
4  Јаник Мартинес (ФРА) Тим Јуропкар и.в.
5  Давиде Чимолаи (ИТА) Лампре-Мерида и.в.
6  Јенс Кекелејре (БЕЛ) Орика-ГринЕЏ и.в.
7  Алексеј Цатевич (РУС) Катјуша и.в.
8  Арно Демар (ФРА) FDJ.fr и.в.
9  Џани Мерсман (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ и.в.
10  Марко Маркато (ИТА) Канондејл и.в.
Генерален пласман по етапа 3
Возач Екипа Време
1  Крис Фрум (ВБР) Тим Скај 10ч 07' 47"
2  Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф-Саксо + 12"
3  Вилко Келдерман (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 21"
4  Ендру Талански (САД) Гармин-Шарп + 33"
5  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 35"
6  Винченцо Нибали (ИТА) Астана + 50"
7  Ајмар Зубелдија (ШПА) Трек Фактори Рејсинг + 1' 22"
8  Јакоб Фуглсанг (ДАН) Астана + 1' 22"
9  Адам Јејтс (ВБР) Орика-ГринЕЏ + 1' 31"
10  Танел Кангерт (ЕСТ) Астана + 1' 35"

Етапа 4[уреди | уреди извор]

11 јуни 2014 — Монтелимар до Гап, 167,5 км
Резултат од етапа 4
Возач Екипа Време
1  Јуриј Трофимов (РУС) Катјуша 3ч 59' 22"
2  Густав Ларсон (ШВЕ) ИАМ Сајклинг + 23"
3  Пим Лигтхарт (ХОЛ) Лото-Белисол + 25"
4  Ларс Петер Нордхауг (НОР) Белкин Про Сајклинг + 28"
5  Петер Велитс (СВК) Ванти-Груп Гобер + 28"
6  Максим Буе (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 28"
7  Јан Бакелантс (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ + 28"
8  Дамијано Карузо (ИТА) Канондејл + 28"
9  Андриј Гривко (УКР) Астана + 1' 31"
10  Рајдер Хесједал (КАН) Гармин-Шарп + 1' 31"
Генерален пласман по етапа 4
Возач Екипа Време
1  Крис Фрум (ВБР) Тим Скај 14ч 09' 19"
2  Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф-Саксо + 12"
3  Вилко Келдерман (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 21"
4  Ендру Талански (САД) Гармин-Шарп + 33"
5  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 35"
6  Винченцо Нибали (ИТА) Астана + 50"
7  Максим Буе (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 1' 01"
8  Ајмар Зубелдија (ШПА) Трек Фактори Рејсинг + 1' 22"
9  Јакоб Фуглсанг (ДАН) Астана + 1' 22"
10  Адам Јејтс (ВБР) Орика-ГринЕЏ + 1' 31"

Етапа 5[уреди | уреди извор]

12 јуни 2014 — Систерон до Ла Мир, 189,5 км
Резултат од етапа 5
Возач Екипа Време
1  Симон Шпилак (СЛО) Катјуша 4ч 51' 24"
2  Вилко Келдерман (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 14"
3  Адам Јејтс (ВБР) Орика-ГринЕЏ + 14"
4  Дарил Импи (ЈАР) Орика-ГринЕЏ + 17"
5  Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 17"
6  Даниел Морено (ШПА) Катјуша + 17"
7  Танел Кангерт (ЕСТ) Астана + 17"
8  Дамијано Карузо (ИТА) Канондејл + 17"
9  Артур Вишо (ФРА) FDJ.fr + 17"
10  Леополд Кениг (ЧЕШ) Тим НетАп-Ендура + 17"
Генерален пласман по етапа 5
Возач Екипа Време
1  Крис Фрум (ВБР) Тим Скај 19ч 01' 00"
2  Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф-Саксо + 12"
3  Вилко Келдерман (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 12"
4  Ендру Талански (САД) Гармин-Шарп + 33"
5  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 35"
6  Винченцо Нибали (ИТА) Астана + 50"
7  Ајмар Зубелдија (ШПА) Трек Фактори Рејсинг + 1' 22"
8  Јакоб Фуглсанг (ДАН) Астана + 1' 22"
9  Адам Јејтс (ВБР) Орика-ГринЕЏ + 1' 24"
10  Танел Кангерт (ЕСТ) Астана + 1' 35"

Етапа 6[уреди | уреди извор]

13 јуни 2014 — Гренобл до Поази, 178,5 км
Резултат од етапа 6
Возач Екипа Време
1  Јан Бакелантс (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ 4ч 07' 20"
2  Ливе Вестра (ХОЛ) Астана и.в.
3  Здењек Штибар (ЧЕШ) Омега Парма-Квик Степ + 24"
4  Пим Лигтхарт (ХОЛ) Лото-Белисол + 24"
5  Јенс Кекелејре (БЕЛ) Орика-ГринЕЏ + 24"
6  Јенс Фогт (ГЕР) Трек Фактори Рејсинг + 24"
7  Маќеј Боднар (ПОЛ) Канондејл + 24"
8  Брам Танкинк (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 24"
9  Валерио Конти (ИТА) Лампре-Мерида + 24"
10  Жилјен Симон (ФРА) Кофидис + 24"
Генерален пласман по етапа 6
Возач Екипа Време
1  Крис Фрум (ВБР) Тим Скај 23ч 12' 15"
2  Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф-Саксо + 12"
3  Вилко Келдерман (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 12"
4  Ендру Талански (САД) Гармин-Шарп + 33"
5  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 35"
6  Винченцо Нибали (ИТА) Астана + 50"
7  Ајмар Зубелдија (ШПА) Трек Фактори Рејсинг + 1' 22"
8  Јакоб Фуглсанг (ДАН) Астана + 1' 22"
9  Адам Јејтс (ВБР) Орика-ГринЕЏ + 1' 24"
10  Танел Кангерт (ЕСТ) Астана + 1' 35"

Етапа 7[уреди | уреди извор]

14 јуни 2014 — Вил ла Гран до Финхот, 160 км
Резултат од етапа 7
Возач Екипа Време
1  Ливе Вестра (ХОЛ) Астана 4ч 32' 51"
2  Јуриј Трофимов (РУС) Катјуша + 7"
3  Егор Силин (РУС) Катјуша + 16"
4  Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф-Саксо + 1' 33"
5  Ендру Талански (САД) Гармин-Шарп + 1' 51"
6  Рајдер Хесједал (КАН) Гармин-Шарп + 1' 53"
7  Крис Фрум (ВБР) Тим Скај + 1' 53"
8  Винченцо Нибали (ИТА) Астана + 2' 11"
9  Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 2' 16"
10  Себастјен Рајхенбах (ШВА) ИАМ Сајклинг + 2' 19"
Генерален пласман по етапа 7
Возач Екипа Време
1  Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф-Саксо 27ч 46' 51"
2  Крис Фрум (ВБР) Тим Скај + 8"
3  Ендру Талански (САД) Гармин-Шарп + 39"
4  Вилко Келдерман (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 59"
5  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 1' 14"
6  Винченцо Нибали (ИТА) Астана + 1' 16"
7  Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 2' 11"
8  Себастјен Рајхенбах (ШВА) ИАМ Сајклинг + 2' 14"
9  Јакоб Фуглсанг (ДАН) Астана + 2' 50"
10  Адам Јејтс (ВБР) Орика-ГринЕЏ + 2' 52"

Етапа 8[уреди | уреди извор]

15 јуни 2014 — Межев до Куршевел, 131,5 км
Резултат од етапа 8
Возач Екипа Време
1  Микел Ниеве (ШПА) Тим Скај 3ч 20' 29"
2  Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 3"
3  Адам Јејтс (ВБР) Орика-ГринЕЏ + 5"
4  Ендру Талански (САД) Гармин-Шарп + 9"
5  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 9"
6  Тиџеј ван Гардерен (САД) Ванти-Груп Гобер + 15"
7  Вилко Келдерман (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 32"
8  Џон Гадре (ФРА) Мовистар Тим + 36"
9  Даниел Наваро (ШПА) Кофидис + 41"
10  Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф-Саксо + 1' 15"
Генерален пласман по етапа 8
Возач Екипа Време
1  Ендру Талански (САД) Гармин-Шарп 31ч 08' 08"
2  Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф-Саксо + 27"
3  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 35"
4  Вилко Келдерман (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 43"
5  Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 1' 20"
6  Адам Јејтс (ВБР) Орика-ГринЕЏ + 2' 05"
7  Винченцо Нибали (ИТА) Астана + 2' 12"
8  Микел Ниеве (ШПА) Тим Скај + 2' 59"
9  Даниел Наваро (ШПА) Кофидис + 3' 04"
10  Јакоб Фуглсанг (ДАН) Астана + 3' 17"

Пласман[уреди | уреди извор]

На Критериум ди Дофине 2014 биле доделени четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку завршното време на секој велосипедист на секоја етапа, предводникот ја добивал жолтата маичка со сина лента.[3] Овој пласман бил сметан за најважен на Критериум ди Дофине 2014 и победникот на овој пласман бил сметан за победник на трката.

Дополнително, постоел бодовен пласман наградуван со зелена маичка.[3] За бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови за завршување во првите десет на етапа. На сите етапи, победата носела 15 бода, второто место 12 носело 12 бода, третото 10, четвртото 8, петтото 6 и еден помалку за секое место надолу сè до еден бод за 10. место. Бодови за овој пласман можеле да се добијат и на секој од средните спринтови; овие бодови биле доделувани на секој од тројцата најбрзи возачи низ целта и тоа 5 бода за првиот, 3 за вториот и 1 за третиот.[3]

Постоел и планински пласман, кој бил наградуван со бело-црвена точкаста маичка.[3] За планинскиот пласман, бодови се добивале на врвот на некое искачување, доколку стигнеш пред другите велосипедисти. Секое искачување било категоризирано како екстра, прва, втора, трета или четврта категорија, а повеќе бодови носеле повисоките категории. Искачувањата од екстра категорија носеле најмногу бода, 20 за првиот возач преку врвот; првите десет возачи на искачувањата од екстра категорија добивале бодови за планинскиот пласман, првите осум за оние од прва категорија и првите шест за оние од втора категорија.[3] Помалку бодови се добивале на помалите искачувања, обележани со трета или четврта категорија.[3]

Четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, наградуван со бела маичка.[3] Пласманот бил пресметуван на истиот начин како генералниот пласман, но тука се натпреварувале само возачите родени по 1 јануари 1988. Постоел и екипен пласман, каде се пресметувале времињата на најдобрите тројца велосипедисти од секоја екипа на секоја етапа; водечката екипа на крајот на екипата била онаа со најмало вкупно време.[3]

Етапа Победник Генерален пласман

Планински пласман

Бодовен пласман

Пласман за млад возач

Екипен пласман

1 Крис Фрум Крис Фрум Винченцо Нибали Крис Фрум Боб Јунгелс Тим Скај
2 Крис Фрум Кевин Реза Вилко Келдерман Астана
3 Никијас Арнт
4 Јуриј Трофимов
5 Симон Шпилак Алесандро Де Марки
6 Јан Бакелантс
7 Ливе Вестра Алберто Контадор Катјуша
8 Микел Ниеве Ендру Талански Астана
На крај Ендру Талански Алесандро Де Марки Крис Фрум Вилко Келдерман Астана
Забелешки
  • На етапите 2, 3, 4 и 5, Алберто Контадор, кој бил втор во бодовниот пласман, ја носел зелената маичка, бидејќи Крис Фрум (на првото место) ја носел жолтата маичка како предводник на генералниот пласман. На етапата 6, Контадор сè уште ја носел зелената маичка, иако паднал на третото место во бодовниот пласман. Вилко Келдерман се искачил како втор во бодовниот пласман по етапата 5, но веќе ја носел белата маичка како предводник во пласманот за млад возач на етапата 6.
  • На етапата 7, Јан Бакелантс, кој бил втор во бодовниот пласман, ја носел зелената маичка, бидејќи Крис Фрум (на првото место) ја носел жолтата маичка како предводник на генералниот пласман.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Даниел Бенсон. „Критериум ди Дофине 2014: Преглед“. Cyclingnews.com. Посетено на 8 јуни 2014.
  2. „Талански го победи Контадор!“. Телеграф. 15 јуни 2014. Архивирано од изворникот на 2014-06-19. Посетено на 17 јуни 2014.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 3,6 3,7 „2013 Critérium du Dauphiné: Special rules“ (PDF). Критериум ди Дофине (француски). Amaury Sport Organisation. Посетено на 11 април 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]