Прејди на содржината

Егор Силин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Егор Силин
Лични податоци
Цело имеЕгор Викторович Силин
Роден25 јуни 1988(1988-06-25)(35 г.)
Ишим, Руска ССР, СССР СССР
Висина1,77 м
Маса61 кг
Податоци за клубот
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Професионални клубови
2010–2011
2012–2013
2014–2016
Катјуша
Астана
Катјуша
Последна промена
10 јануари 2017

Егор Викторович Силин (руски: Егор Викторович Силин; р. 25 јуни 1988) — руски професионален друмски велосипедист, кој последно возел за UCI World Tour екипата Катјуша-Алпесин.[1]

Силин го напуштил Астана на крајот на сезоната 2013 и повторно му се приклучил на Катјуша за сезоната 2014.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2007
2. Гара Сиклистика Милионарија
2008
1. ГП Чита ди Фелино
2. Гара Сиклистика Милионарија
6. Пиколо Џиро ди Ломбардија
7. Ломбардија Тур
2009
1. Копа деле Паче
2. ГП Палио дел Речото
3. Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста
1. Етапа 4
3. Трофео Алсиде Десгаспери
7. Џиро дел Белведере
8. Краен пласман Џиробио
1. Етапа 7
2011
1. Етапа 4 Хералд Сан Тур
6. Тре Вали Варезине
2014
8. Краен пласман Средоземна трка
10. Краен пласман Тур Даун Андер
2015
6. Краен пласман Трка околу Австрија

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016
Џиро 38
Тур 73 СО
Вуелта 122 15

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Катјуша претстави три нови возачи“. Катјуша. Katusha Management SA. 23 септември 2013. Архивирано од изворникот на 2013-11-04. Посетено на 3 ноември 2013.
  2. „Егор Силин, Франческо Гаваци и Јакопо Гварниери ќе ѝ се приклучи на екипата за сезоните 2012 и 2013“. astana.lu. Астана. 22 август 2011. Посетено на 1 јануари 2012.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]