Петер Велитс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Петер Велитс
Велитс на Гран при Пино Черами 2015
Лични податоци
Цело име Петер Велитс
Роден 21 февруари 1985 (1985-02-21) (воз. 31 г.)
Братислава, Словачка
Висина 1,81 м
Маса 65 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб БМЦ Рејсинг Тим
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Универзален возач
Аматерски клубови
2004
2005–2006
Дукла Тренчин
Конича Минолта
Професионални клубови
2007
2008–2009
2010–2011
2012–2013
2014–
Визенхоф
Тим Милрам
Тим ХТЦ-Колумбија
Омега Парма-Квик Степ
БМЦ Рејсинг Тим
Значајни победи
Гранд Тур
Вуелта а Еспања
1 индивидуална етапа (2010) + 2 ТТТ (2010, 2015)

Етапни трки

Трка околу Оман (2012)

Еднодневни трки и класици

Светски друмски првак под 23 години (2007)
Национален хронометарски првак (2012, 2013, 2014)
Светски првак во екипен хронометар (2012, 2013, 2014)
Последна промена
23 ноември 2014

Петер Велитс (словачки: Peter Velits; р. 21 февруари 1985 во Братислава) — словачки професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата БМЦ Рејсинг Тим.[1] Поголеми победи во неговата кариера се друмската трка на Светското првенство за под 23 години и Трката околу Оман 2012.[2] Неговиот брат-близнак, Мартин Велитс, вози за Омега Парма-Квик Степ, претходно настапувајќи за исти екипи секоја година до крајот на сезоната 2013.

По две сезони со екипата, Велитс го напуштил Омега Парма-Квик Степ[3] на крајот на сезоната 2013 и му се приклучил на БМЦ Рејсинг Тим.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2003
1. MaillotSlovakia.gif Национален друмски првак под 19 години
1. MaillotSlovakia.gif Национален хронометарски првак под 19 години
2004
7. Краен пласман Трка околу Египет
10. Краен пласман Пост Тур Емирати
10. ГП Брадло
2005
1. MaillotSlovakia.gif Национален хронометарски првак под 23 години
1. Етапа 6 Вуелта а Навара
3. Краен пласман Џиро деле Региони
6. Краен пласман Рингерике ГП
2006
1. MaillotSlovakia.gif Национален хронометарски првак под 23 години
1. Краен пласман Џиро дел Капо
1. Етапа 2
1. ГП Кооператива
2. Краен пласман ГП Тел
1. Етапа 2
4. Краен пласман Тур де Бретања
4. ГП Стад Зотегем
5. Краен пласман Тур де ла Сом
9. Краен пласман Трка околу Јапонија
2007
1. MaillotMundialCrono.PNG Светски друмски првак под 23 години
1. ГП де Фурмие
3. ГП Триберг-Шварцвалд
9. Краен пласман Трка околу Баварија
1. Пласман за млад возач
9. Краен пласман Џиро дел Капо
2008
2. Светски Вју Челинџ 5
10. Светски Вју Челинџ 2
Jersey red number.svg Најборбен возач на етапата 17 Тур де Франс
2009
1. ГП Кантон Аргау
4. Класика де Сан Себастијан
5. Гран Премио ди Лугано
6. Прага-Карлови Вари-Прага
7. Монте Паски Ероика
8. ГП Триберг-Шварцвалд
10. Милано-Сан Ремо
2010
2. Краен пласман Вуелта а Еспања
1. Етапа 1 (ТТТ)
1. Етапа 17 (ITT)
10. Краен пласман Волта ао Алгарве
2012
1. Jersey rainbow chrono.svg Светско екипно хронометарско првенство
1. MaillotSlovakia.gif Национално хронометарско првенство
1. Jersey red.svg Краен пласман Трка околу Оман
2. Национално друмско првенство
2013
1. Jersey rainbow chrono.svg Светско првенство во екипен хронометар
1. MaillotSlovakia.gif Национално хронометарско првенство
10. Краен пласман Париз-Ница
2014
1. Jersey rainbow chrono.svg Светско првенство во екипен хронометар
1. MaillotSlovakia.gif Национално хронометарско првенство
9. Краен пласман Дубаи Тур
9. Краен пласман Париз-Ница
2015
1. Етапа 1 (ТТТ) Вуелта а Еспања

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди | уреди извор]

Гранд Тур 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015
Jersey pink.svg Џиро  —  —  —  —  —  —  —  —
Jersey yellow.svg Тур 58 32  — 18 27 25 27  —
Jersey red.svg Вуелта  —  — 2  —  —  —  — СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Петер Велитс го напушта Омега Парма-Квик Степ за БМЦ Рејсинг“, „Sky Sports“, BSkyB, 10 август 2013 (конс. 10 август 2013 г).
  2. Велитс ја освоил трката во Оман“, „Sky Sports“, BSkyB, 19 февруари 2012 (конс. 19 февруари 2012 г).
  3. Les frères Velits chez Omega Pharma-Quick Step“, „rtbf.be“, RTBF, 2 август 2011 (конс. 5 јануари 2012 г). (на француски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]