Маќеј Боднар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маќеј Боднар
Лични податоци
Цело имеМаќеј Боднар
Роден7 март 1985 (1985-03-07) (37 г.)
Вроцлав,  Полска
Висина1,86 м
Маса75 кг
Податоци за клубот
Мом. клубБора-Хансгрое
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за хронометри
Аматерски клубови
2005
2006
Moser-AH.nl
Басо Пјаве
Професионални клубови
2007–2014
2015-2016
2017-
Ликвигас
Тинкоф-Саксо
Бора-Хансгрое
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 ТТТ етапа (2010)
Тур де Франс
1 поединечна етапа (2017)

Еднодневни трки и класици

MaillotPolonia.PNG Национален хронометарски првак (2009, 2012, 2013, 2016)
Последна промена
8 декември 2018

Маќеј Боднар (полски: Maciej Bodnar; р. 7 март 1985 во Вроцлав) — полски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Бора-Хансгрое.

Тој е брат на велосипедистот Лукаш Боднар.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2006
1. MaillotPolonia.PNG Национално хронометарско првенство под 23 години
2007
1. MaillotPolonia.PNG Национално хронометарско првенство под 23 години
1. ГП Брадло
2008
2. Национално хронометарско првенство
3. Национално друмско првенство
7. Краен пласман Курс де ла Солидарите Олимпик
2009
1. MaillotPolonia.PNG Национално хронометарско првенство
2010
1. Етапа 4 (ТТТ) Џиро д’Италија
1. Етапа 1b (ТТТ) Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
2. Национално хронометарско првенство
3. Национално друмско првенство
9. Светско друмско првенство
2012
1. MaillotPolonia.PNG Национално хронометарско првенство
3. Краен пласман Три дена Де Пане
2013
1. MaillotPolonia.PNG Национално хронометарско првенство
2014
1. Етапа 3b (ITT) Три дена Де Пане
8. Краен пласман Дубаи Тур
2015
1. Етапа 4 Трка околу Полска
2. Краен пласман Трка околу Катар
8. Светско првенство во екипен хронометар
2016
1. MaillotPolonia.PNG Национално хронометарско првенство
1. Етапа 3b (ITT) Три дена Де Пане
4. Светско хронометарско првенство
6. Олимписки друмски хронометар
2017
Тур де Франс
1. Етапа 20 (ITT)
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 11
2. Silver medal europe.svg Европско хронометарско првенство
3. Национално хронометарско првенство
2018
Национални првенства
1. MaillotPolonia.PNG Хронометар
2. Друмска трка

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро 127 117
Jersey yellow.svg Тур 143 114 112 159 116 122
Jersey red.svg Вуелта 131 138 122 140

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кене, Жан Франсоа (28 јануари 2015). „Полските возачи жалат за смртта на претседателот на Трката околу Турција“. Cyclingnews.com. Посетено на 23 април 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]