Гран при Монтреал 2014

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гран при Монтреал 2014
Светска турнеја на UCI 2014, трка 26 од 29
Детали за трката
Date 14 септември 2012
Растојание 205,7 км
Време 4ч 42' 54" ( км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Сајмон Геранс (АВС) (Орика-ГринЕЏ)
Втор  Руј Кошта (ПОР) (Лампре-Мерида)
Трет  Тони Галопен (ФРА) (Лото-Белисол)
2013
2015

Гран при Монтреал 2014 — на петто издание на професионалната велосипедска еднодневна трка Гран при Монтреал. Била одржана на 14 септември 2013 година, на растојание од 205,7 километри, започнувајќи и завршувајќи во Монтреал. Претставувала 26. трка во сезоната на Светската турнеја. Трката е една од двата настани дел од Светската турнеја на северноамериканскиот континент, другиот бил Гран при Квебек 2014 одржан два дена порано.

Трката била освоена од Австралиецот Сајмон Геранс во масовна спринтерска завршница.[1]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Гран при Квебек е настан од Светска турнеја, сите 18 UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да испратат екипа. Канадска национална екипа исто така настапила на трката и со тоа била создадена група од 19 екипи.

Екипи кои настапувале на трката биле:

Резултати[уреди | уреди извор]

Велосипедист Екипа Време Бодови за
Светската турнеја
1  Сајмон Геранс (АВС) Орика-ГринЕЏ 5ч 24' 27" 80
2  Руј Кошта (ПОР) Лампре-Мерида и.в. 60
3  Тони Галопен (ФРА) Лото-Белисол и.в. 50
4  Рамунас Навардаускас (ЛИТ) Гармин-Шарп и.в. 40
5  Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал и.в. 30
6  Том Димулен (ХОЛ) Џајант-Шимано и.в. 22
7  Грег ван Авермат (БЕЛ) Ванти-Груп Гобер и.в. 14
8  Џонатан Ивер (ФРА) Белкин Про Сајклинг и.в. 10
9  Енрико Гаспарото (ИТА) Астана и.в. 6
10  Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг и.в. 2

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Геранс го освои Гран при Монтреал“. Cycling News. Future Publishing Limited. 14 септември 2014. Посетено на 17 септември 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]