Марко Маркато

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марко Маркато
Маркато на Енеко Тур 2008.
Лични податоци
Цело имеМарко Маркато
Роден11 февруари 1984(1984-02-11)(40 г.)
Сан Дона ди Пјаве,  Италија
Висина1,74 м
Маса67 кг
Податоци за клубот
Мом. клубОАЕ Тим Емирати
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Професионални клубови
2005–2006

2007
2008
2009–2013
2014
2015-2016
2017-
Андрони Џокатоли-3Ц Казалинги
Тим ЛРП
Сајкл Колстроп
Вакансолел
Канондејл
Ванти-Груп Гобер
ОАЕ Абу Даби
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Тур де Ванде (2011)
Париз-Тур (2012)
Последна промена
14 мај 2019

Марко Маркато (италијански: Marco Marcato; р. 11 февруари 1984 во Сан Дона ди Пјаве, Венето) — италијански професионален друмски велосипедист, кој моментално вози за UCI World Tour екипата ОАЕ Тим Емирати.[1]

Најголеми победи во професионалната кариера на Маркато биле Тур де Вандеја во 2011,[2] и Париз-Тур во 2012.[3]

За сезоната 2014, Маркато му се приклучил на Канондејл, откако неговата мината екипа, Вакансолел-ДКМ,[4] се распаднала на крајот на сезоната 2013.[5] Подоцна, Интермарше-Сиркус-Ванти потпишале со Маркато двегодишен договор почнувајќи од 2015 година.[6][7] Во септември 2016 година било објавено дека Маркато ќе се приклучи на ОАЕ Абу Даби за сезоната 2017.[8]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2005
1. Етапа 2 Трка околу Словенија
2006
1. Етапа 4 Вуелта Чихуахуа
2007
1. Етапа 5 Трка околу Ирска
2. ГП Пино Керами
2. Џиро дела Романа
2008
4. Краен пласман Тур де Валони
6. Гран Премио Индустрија е Комерчо Артиџанато Карнагезе
2009
3. Краен пласман Трка околу Луксембург
1. Пласман за млад возач
8. Краен пласман, Трка околу Полска
2010
2. Џиро ди Тоскана
2. Копа Сабатини
8. Амстел Голд Рејс
2011
1. Трка околу Вандеја
2. Краен пласман Етоал де Бесеже
6. Дварс дор Вландерен
2. ГП Пино Керами
3. Етапа 4 Тур де Свис
3. Краен пласман Трка околу Полска
2. Париз-Тур
2012
1. Париз-Тур
1. Етапа 4 Етоал де Бесеже
2013
5. Краен пласман Тур де Валони
5. ГП Стад Зотегем
6. Краен пласман Трка околу Луксембург
6. Друивенкурс Оверејсе
2014
6. Краен пласман Трка на Фјордовите
8. Трофео Лаигвелја
10. Краен пласман Енеко Тур
2015
2. Класик Лоар Атлантик
2. Дрејвенкурс Оверејсе
2. ГП Индустрија е Комерчо ди Прато
3. Краен пласман Трка околу Данска
6. Гран при ла Марсејаз
7. Тур де Ванде
2016
3. Дрејвенкурс Оверејсе
5. Дварс дор хет Хагеланд
5. ГП Стад Зотегем
9. Краен пласман Трка околу Данска

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UAE Team Emirates“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Архивирано од изворникот на 6 јануари 2019. Посетено на 6 јануари 2019.
  2. Мур, Кајл (3 октомври 2011). „Marco Marcato wins Tour de Vendée, peloton misses time cut“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 7 октомври 2012.
  3. „Маркато победи на Париз-Тур“. Cycling News. Future Publishing Limited. 7 октомври 2012. Посетено на 7 октомври 2012.
  4. „Вакансолел-ДКМ Про Сајклинг Тим (VCD) – NED“. Светска турнеја на UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2013-12-24. Посетено на 16 јануари 2013.
  5. „Канондејл ќе потпише со Маркато и Гато за 2014“. Cyclingnews.com. Future plc. 30 октомври 2013. Посетено на 21 декември 2013.
  6. „Marco Marcato signe chez Wanty-Groupe Gobert“. Wanty-Groupe Gobert (француски). Архивирано од изворникот на 2014-10-06. Посетено на 2014-10-24.
  7. „Ванти-Груп Гоберт 2015“. UCI Continental Circuits. Меѓународен велосипедистички сојуз. Посетено на 8 март 2015.
  8. „Marcato, Guardini sign with new Chinese WorldTour team Project TJ Sport“. cyclingnews.com. 28 септември 2016. Посетено на 28 септември 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]