Вегард Стаке Ленген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вегард Стаке Ленген
Ленген на Тур де л’Еурометропол 2014
Лични податоци
Цело имеВегард Стаке Ленген
Роден7 февруари 1989 (1989-02-07) (33 г.)
Осло,  Норвешка
Висина1,95 м[1]
Маса79 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубОАЕ Тим Емирати
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици и хронометри
Аматерски клубови
2008 Тим Трек Адеко
Професионални клубови
2009–2011
2012
2013-2014
2015
2016
2017-
Тим Џокер Бјанки
Тим Тајп 1-Санофи Авентис
Бретањ-Сеше анвиронман
Тим Џокер
ИАМ Сајклинг
ОАЕ Абу Даби
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
MaillotNoruega.PNG Национален друмски првак (2018)
Последна промена
27 март 2022

Вегард Стаке Ленген (норвешки: Vegard Stake Laengen; р. 7 февруари 1989 во Осло) — норвешки професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ОАЕ Тим Емирати.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Ленген настапил за Норвешка на Летните олимписки игри 2012 и 2016 година.[3] Во август 2015 година, Тим Џокер потврдила дека Ленген ќе ја напушти екипата за да се приклучи на ИАМ Сајклинг за 2016 година.[4] Бил вклучен во почетниот состав за Џиро д’Италија 2016[5] и Вуелта а Еспања 2016.[6] Во јуни 2017 бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[7]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Ленген е роден во Осло, Норвешка, а моментално живее во Фредрикстад, Норвешка.[8][9]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
10. Трка на Фјордовите
2010
1. Краен пласман Џиро дел Фриули
4. Национално друмско првенство
9. Краен пласман Тур Алзас
2011
2. Национално друмско првенство
3. Bronze medal europe.svg Европско хронометарско првенство
3. Краен пласман Триптих на планините и замоците
4. Национално хронометарско првенство
4. Краен пласман Тур де л’Авенир
5. Краен пласман Тур Алзас
7. Трка околу Фландрија под 23 години
2012
1. Етапа 5 Тур де Бос
5. Национално друмско првенство
2013
2. Краен пласман Крајц Брајц елит
3. Тур ди Дуа
2014
9. Букл де л’Олн
2015
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур Алзас
1. Етапа 3
2. Краен пласман Ронд де л’Оаз
1. Етапа 3
2. Хроно Шампеноа
3. Национално друмско првенство
3. ГП Хаделанд
4. Национално хронометарско првенство
4. Рингерике ГП
2016
2. Национално хронометарско првенство
2017
6. Краен пласман Трка околу Калифорнија
8. Гран Премио ди Лугано
9. Краен пласман Класик Колорадо
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 6 Тур де Франс
2018
1. MaillotNoruega.PNG Национално друмско првенство
10. Краен пласман Трка околу Словенија
2021
2. Трофео Андрат-Мирадор д’Ес Коломер

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2016 2017 2018 2019 2020 2021
Jersey pink.svg Џиро 83 102
Jersey yellow.svg Тур 127 107 82 112
Jersey red.svg Вуелта 81 107

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Vegard Stake Laengen - UAE team Emirates“. Посетено на 4 July 2019.
  2. „UAE Team Emirates“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2 January 2021. Посетено на 2 January 2021.
  3. „Vegard Stake Laengen Bio, Stats, and Results“. Olympics at Sports-Reference.com (англиски). Архивирано од изворникот на 2020-04-18. Посетено на 2017-11-21.
  4. „News shorts: Vuillermoz wins Rio Olympics test event“. cyclingnews.com. 17 август 2015. Посетено на 18 август 2015.
  5. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 6 мај 2016.
  6. „71st Vuelta a España“. ProCyclingStats. Посетено на 20 August 2016.
  7. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 28 јуни 2017.
  8. „Vegard Stake Laengen at Bretagne-Séché Environnement“. Бретањ-Сеше анвиронман. Emmanuel Hubert. Посетено на 6 јануари 2013.
  9. „Vegard Stake Laengen at Sports Reference“. Sports Reference. Sports Reference, LLC. Посетено на 6 јануари 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]