Тадеј Погачар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тадеј Погачар
Лични податоци
Цело имеТадеј Погачар
Роден21 септември 1998 (1998-09-21) (24 г.)
 Словенија
Висина1,76 м
Маса66 кг
Податоци за клубот
Мом. клубОАЕ Тим Емирати
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Професионални клубови
2017–2018
2019-
Рог-Љубљана
ОАЕ Тим Емирати
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
Пласман за млад возач (2019)
3 поединечни етапи (2019)

Етапни трки

Трка околу Калифорнија (2019)
Волта ао Алгарве (2019)
Волта а ла Комунитат Валенсијана (2020)

Еднодневни трки и класици

MaillotEslovenia.PNG Национален хронометарски првак (2019)
Последна промена
7 март 2020

Тадеј Погачар (словенечки: Tadej Pogačar; р. 21 септември 1998) — словенечки професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ОАЕ Тим Емирати.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Во 2019 година го продолжил својот договор со ОАЕ Тим Емирати најмалку до сезоната 2023. Во август 2019 година бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2019.[2] Освоил две етапи во втората седмица на Вуелта и бил на високо место пред завршната седмица, меѓутоа во завршната седмица Наиро Кинтана и Мигел Анхел Лопес извозеле добро и го претекнале во пласманот, со што отпаднал од подиумот. Потоа, на етапата 20 ја освоил третата етапа во неверојатно соло-бегство во должина од 40 километри и добил доволно време да ги претекне своите соперници, со што ја преземал маичката во пласманот за млад возач и се искачил на подиумот пред завршната етапа во Мадрид.[3]

Тој е пријавен на почетниот список за Тур де Франс 2020 и изјавил дека ќе оди на трката со иста цел како на Вуелта 2019. „Ако Ару чувствува дека е навистина добар, ние ќе одиме на жолта маичка и јас ќе поддржам 100%“.[4]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2016
1. MaillotEslovenia.PNG Национално јуниорско хронометарско првенство
1. Jersey green.svg Краен пласман Џиро дела Луниџана
1. Jersey blue.svg Бодовен пласман
1. Етапа 3
1. Етапа 2b Мировна трка за јуниори
3. Bronze medal europe.svg Европско јуниорско друмско првенство
2017
2. Гран при Рајфајзен
3. Национално хронометарско првенство под 23 години
3. Краен пласман Трка околу Унгарија
4. Краен пласман Истарски пролетен трофеј
5. Краен пласман Трка околу Словенија
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
5. Краен пласман Трка на Карпатите
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
7. Џиро ди Ломбардија за млади
8. ГП Лагуна
9. ГП Каподарко
9. Хрватска-Словенија
10. Џиро дел Белведере
2018
1. MaillotEslovenia.PNG Државно првенство во велокрос
Национални друмски првенства
1. MaillotEslovenia.PNG Друмска трка
1. MaillotEslovenia.PNG Хронометар
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де л’Авенир
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Гран при Присниц спа
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 3
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Џиро дел Фриулу-Венеција Џулија
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Трофео Џанфранко Бјанкин
2. ГП Палио дел Речото
3. Краен пласман Истарски пролетен трофеј
4. Краен пласман Трка околу Словенија
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
4. Трофеј Пореч
4. Гран при Рајфајзен
5. ГП Лагуна
7. Светско друмско првенство
8. Џиро дел Белведере
2019
1. MaillotEslovenia.PNG Национално хронометарско првенство
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Калифорнија
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 6
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Волта ао Алгарве
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 2
3. Краен пласман Вуелта а Еспања
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 9
1. Етапа 13
1. Етапа 20
4. Краен пласман Трка околу Словенија
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
6. Краен пласман Трка околу Баскија
1. MaillotCyan.PNG Пласман за млад возач
6. ГП Мигел Индураин
7. Гран Премио ди Лугано
2020
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Волта а ла Комунитат Валенсијана
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 2
1. Етапа 4
2. Краен пласман Трка ОАЕ
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 5

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UAE Team Emirates complete 2020 roster with re-signing of former world champion Rui Costa“. Cyclingnews.com. Future plc. 8 октомври 2019. Посетено на 3 јануари 2020.
  2. „2019: 74th La Vuelta ciclista a España“. ProCyclingStats. Посетено на 23 август 2019.
  3. „Vuelta a España stage 20: Tadej Pogačar takes third stage win of the race with 40km solo move“.
  4. December 2019. „Pogacar to make Tour de France debut in 2020“. cyclingnews.com (англиски). Посетено на 2020-03-07.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]