Трка ОАЕ 2020

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трка ОАЕ 2020 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание2. Трка ОАЕ
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2020 2.UWT
Етапи7
Датуми23 – 27 февруари 2020
Растојание1.122 км
ДржаваUAE Обединети Арапски Емирати
ПоаѓалиштеПалма Џумејра
ОдредиштеАл Марџан
Екипи20
Возачи на почеток140
Возачи на крај133
Просечна брзина54,507 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникGBR Адам Јејтс (Мичелтон-Скот) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранSLO Тадеј Погачар (ОАЕ Емирати) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранKAZ Алексеј Луценко (Астана) Wikidata-logo S.svg
БодовенAUS Кејлеб Јуан (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
СпринтерскиSRB Вељко Стојниќ (Вини Забу-КТМ) Wikidata-logo S.svg
МладинскиSLO Тадеј Погачар (ОАЕ Емирати) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенUAE ОАЕ Емирати Wikidata-logo S.svg
◀ 20192021 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Трка ОАЕ 2020 — 2. издание на велосипедската етапна трка Обединети Арапски Емирати, која се одржала помеѓу 23 и 27 февруари како трет настан во сезоната на Светската турнеја.[1] Трката првично требало да се одржи помеѓу 23 и 29 февруари.[заб. 1]

Трката била одржана во моментот на избувнувањето на коронавирусот САРС-КоВ-2 и по петтата етапа, двајца членови на персоналот од една од екипите биле позитивни на вирусот.[2] Поради тоа, локалните власти наредиле карантин и тестирање на сите учесници, вклучувајќи ги и возачите, организаторите и членовите на екипите и ги откажале преостанатите две етапи.[2][3] До 3 март 2020 година, повеќето екипи ја напуштиле земјата и се вратиле на нивните нормални распореди во сезоната, не некои екипи биле сѐ уште држени во Обединетите Арапски Емирати со многу мали разјаснувања. На крајот им било кажано дека ќе го напуштат нивниот хотел на 14 март.[4][5]

Трката на крајот била освоена од Британецот Адам Јејтс од Мичелтон-Скот, кој ја предводел трката пред откажувањето. Јејтс ја презел водечката маичка по третата етапа, една од двете планински завршници, освојувајќи чиста етапна победа со предност од над минута пред Тадеј Погачар (ОАЕ Тим Емирати) и го одржал неговото водство на втората планинска етапа, освоена од Погачар, кој на крајот бил втор во генералниот пласман и ја освоил белата маичка во пласманот за млад возач. Алексеј Луценко од Астана го заокружил подиумот со над минута и половина зад Јејтс, благодарение на силните завршници на двете планински етапи.

Во другите пласмани, покрај освојувањето на Погачар на пласманот за млад возач, Кејлеб Јуан од Лото-Судал освоил најмногу бодови во бодовниот пласман благодарение на победата на втората етапа и постојаните високи места на другите рамни етапи. Спринтерскиот пласман бил освоен од Вељко Стојниќ од Вини Забу-КТМ, додека благодарение на високите пласмани на Погачар, Диего Улиси и Давиде Формоло, ОАЕ Тим Емирати го освоиле екипниот пласман, завршувајќи три минути пред второпласираната екипа, Астана.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи трката била додадена на Светската турнеја во 2019 година, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Осумнаесет од деветнаесетте екипи настапиле на трката. Дополнително, две професионални континентални екипи се натпреварувале со што се заокружила главната група од 20 екипи. Секоја екипа имала седум возачи, со што вкупно настапиле 140 возачи, од кои 133 завршиле.[6]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1. FRA АГ2Р Ла Мондијал
 2. KAZ Астана
 3. BRN Бахреин Мекларен
 4. GER Бора-Хансгрое
 5. POL ССС Тим
 6. FRA Кофидис
 7. BEL Декојнинк-Квик Степ
 8. FRA Групама-ФДЖ
 9. ISR Израел старт-ап нејшн
 10. BEL Лото Судал
 11. AUS Мичелтон-Скот
 12. ESP Мовистар
 13. RSA НТТ Про Сајклинг
 14. GBR Инеос
 15. NED Џамбо-Висма
 16. GER Санвеб
 17. USA Трек-Сегафредо
 18. UAE ОАЕ Емирати
ProTeams (2)
 1. RUS Гаспром-РусВело
 2. ITA Вини Забу-КТМ

Рута[уреди | уреди извор]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 Wikidata-logo S.svg23 февПалма Џумејра – Силиконска оаза Дубаи
рамна етапа
148GER Паскал Акерман Wikidata-logo S.svgGER Паскал Акерман Wikidata-logo S.svg
2 Wikidata-logo S.svg24 февХата – Брана Хата
ридеста етапа
168AUS Кејлеб Јуан Wikidata-logo S.svgAUS Кејлеб Јуан Wikidata-logo S.svg
3 Wikidata-logo S.svg25 февАл Кудра – Џабал Хафит
планинска етапа
184GBR Адам Јејтс Wikidata-logo S.svgGBR Адам Јејтс Wikidata-logo S.svg
4 Wikidata-logo S.svg26 февПарк Забел – Дубаи
рамна етапа
173NED Дилан Груневеген Wikidata-logo S.svgGBR Адам Јејтс Wikidata-logo S.svg
5 Wikidata-logo S.svg27 февЕл Ајн – Џабал Хафит
планинска етапа
162SLO Тадеј Погачар Wikidata-logo S.svgGBR Адам Јејтс Wikidata-logo S.svg
6 Wikidata-logo S.svg28 февАр Рувајс – Ал Мирфа
рамна етапа
158откажување на етапата Wikidata-logo S.svgоткажување на етапата Wikidata-logo S.svg
7 Wikidata-logo S.svg29 февМарјах – Абу Даби
рамна етапа
127откажување на етапата Wikidata-logo S.svgоткажување на етапата Wikidata-logo S.svg

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GER Паскал Акерман Бора-Хансгрое3ч 29' 19
2. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 0
3. FRA Руди Барбје Израел старт-ап нејшн+ 0
4. NED Дилан Груневеген Џамбо-Висма+ 0
5. SLO Лука Мезгец Мичелтон-Скот+ 0
6. ITA Алберто Даинесе Санвеб+ 0
7. ITA Јакуб Маречко ССС+ 0
8. GER Макс Валшајд НТТ Про Сајклинг+ 0
9. ESP Хосе Хоакин Рохас Мовистар+ 0
10. ITA Андреа Вендраме АГ2Р Ла Мондијал+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GER Паскал Акерман црвена маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое3ч 29' 19
2. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 4
3. SRB Вељко Стојниќ бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачВини Забу-КТМ+ 5
4. FRA Руди Барбје Израел старт-ап нејшн+ 6
5. ITA Леонардо Тортомаси Вини Забу-КТМ+ 6
6. RUS Николај Черкасов Гаспром-РусВело+ 7
7. NED Дилан Груневеген Џамбо-Висма+ 10
8. SLO Лука Мезгец Мичелтон-Скот+ 10
9. ITA Алберто Даинесе Санвеб+ 10
10. ITA Јакуб Маречко ССС+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал4ч 18' 16
2. IRL Сем Бенет Декојнинк-Квик Степ+ 2
3. FRA Арно Демар Групама-ФДЖ+ 4
4. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 4
5. GER Рик Цабел Израел старт-ап нејшн+ 4
6. ITA Андреа Вендраме АГ2Р Ла Мондијал+ 4
7. SLO Лука Мезгец Мичелтон-Скот+ 4
8. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 4
9. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 4
10. FRA Давид Годи Групама-ФДЖ+ 4
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Кејлеб Јуан црвена маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЛото-Судал7ч 47' 19
2. IRL Сем Бенет Декојнинк-Квик Степ+ 12
3. FRA Арно Демар Групама-ФДЖ+ 16
4. RUS Николај Черкасов бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачГаспром-РусВело+ 17
5. KAZ Алексеј Луценко Астана+ 19
6. SLO Лука Мезгец Мичелтон-Скот+ 20
7. ITA Андреа Вендраме АГ2Р Ла Мондијал+ 20
8. GER Рик Цабел Израел старт-ап нејшн+ 20
9. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 20
10. FRA Давид Годи Групама-ФДЖ+ 20
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот4ч 42' 33
2. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 1' 03
3. KAZ Алексеј Луценко Астана+ 1' 30
4. FRA Давид Годи Групама-ФДЖ+ 1' 30
5. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 1' 30
6. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 1' 56
7. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 1' 56
8. ESP Горка Исагире Астана+ 1' 56
9. ESP Хесус Ерада Кофидис+ 1' 56
10. IRL Едвард Данбар Инеос+ 1' 56
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Адам Јејтс црвена маичка за предводникот во генералниот пласманМичелтон-Скот12ч 30' 02
2. SLO Тадеј Погачар бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОАЕ Емирати+ 1' 07
3. KAZ Алексеј Луценко Астана+ 1' 35
4. FRA Давид Годи Групама-ФДЖ+ 1' 40
5. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 1' 40
6. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 2' 06
7. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 2' 06
8. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 2' 06
9. ESP Хесус Ерада Кофидис+ 2' 06
10. IRL Едвард Данбар Инеос+ 2' 06
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Дилан Груневеген Џамбо-Висма4ч 16' 13
2. COL Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 0
3. GER Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 0
4. IRL Сем Бенет Декојнинк-Квик Степ+ 0
5. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 0
6. AUS Кејден Гровс Мичелтон-Скот+ 0
7. ITA Јакуб Маречко ССС+ 0
8. ITA Атилио Вивијани Кофидис+ 0
9. FRA Руди Барбје Израел старт-ап нејшн+ 0
10. GER Макс Валшајд НТТ Про Сајклинг+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Адам Јејтс црвена маичка за предводникот во генералниот пласманМичелтон-Скот16ч 46' 15
2. SLO Тадеј Погачар бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОАЕ Емирати+ 1' 07
3. KAZ Алексеј Луценко Астана+ 1' 35
4. FRA Давид Годи Групама-ФДЖ+ 1' 40
5. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 1' 40
6. ESP Хесус Ерада Кофидис+ 2' 05
7. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 2' 06
8. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 2' 06
9. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 2' 06
10. IRL Едвард Данбар Инеос+ 2' 06
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати3ч 48' 53
2. KAZ Алексеј Луценко Астана+ 0
3. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 0
4. FRA Давид Годи Групама-ФДЖ+ 4
5. RUS Илнур Закарин ССС+ 7
6. ITA Давиде Формоло ОАЕ Емирати+ 23
7. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 23
8. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 24
9. ESP Виктор де ла Парте ССС+ 24
10. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 27
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Адам Јејтс црвена маичка за предводникот во генералниот пласманМичелтон-Скот20ч 35' 04
2. SLO Тадеј Погачар бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОАЕ Емирати+ 1' 01
3. KAZ Алексеј Луценко Астана+ 1' 33
4. FRA Давид Годи Групама-ФДЖ+ 1' 48
5. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 2' 11
6. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 2' 34
7. RUS Илнур Закарин ССС+ 2' 34
8. ITA Давиде Формоло ОАЕ Емирати+ 2' 39
9. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 2' 47
10. ESP Виктор де ла Парте ССС+ 2' 51
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Етапата била откажана од локалните власти по позитивните тестови на двајца членови од персоналот на една од екипите на коронавирусот САРС-КоВ-2.[7]

Етапа 7[уреди | уреди извор]

Етапата била откажана од локалните власти по позитивните тестови на двајца членови од персоналот на една од екипите на коронавирусот САРС-КоВ-2.[7]

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[8]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Адам Јејтс црвена маичка за предводникот во генералниот пласманМичелтон-Скот20ч 35' 04
2. SLO Тадеј Погачар бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОАЕ Емирати+ 1' 01
3. KAZ Алексеј Луценко Астана+ 1' 33
4. FRA Давид Годи Групама-ФДЖ+ 1' 48
5. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 2' 11
6. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 2' 34
7. RUS Илнур Закарин ССС+ 2' 34
8. ITA Давиде Формоло ОАЕ Емирати+ 2' 39
9. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 2' 47
10. ESP Виктор де ла Парте ССС+ 2' 51
Извор: ProCyclingStats


Пласмани[уреди | уреди извор]

Етапа Победник Генерален пласман
Jersey red.svg
Бодовен пласман
Jersey green.svg
Спринтерски пласман
Jersey black.svg
Пласман за млад возач
Jersey white.svg
Екипен пласман
1 Паскал Акерман Паскал Акерман Паскал Акерман Вељко Стојниќ Вељко Стојниќ Израел старт-ап нејшн
2 Кејлеб Јуан Кејлеб Јуан Кејлеб Јуан Николај Черкасов Декојнинк-Квик Степ
3 Адам Јејтс Адам Јејтс Тадеј Погачар ОАЕ Тим Емирати
4 Дилан Груневеген
5 Тадеј Погачар
6 откажана
7 откажана
На крај Адам Јејтс Кејлеб Јуан Вељко Стојниќ Тадеј Погачар ОАЕ Тим Емирати

Список на учесници[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

 1. Трката првично било предвидено да се одржи во периодот 23-29 февруари, но била скратена поради позитивни тестови на вирусот САРС-КоВ-2 на двајца членови на персоналот од една од екипите.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
 2. 2,0 2,1 „Final UAE Tour stages called off over coronavirus fears“. CyclingNews. 27 февруари 2020. Посетено на 28 февруари 2020.
 3. „Chris Froome among riders being tested for coronavirus at cancelled UAE Tour“. CyclingNews. 28 февруари 2020. Посетено на 28 февруари 2020.
 4. {{нмс|url=https://www.cyclingnews.com/news/cofidis-please-dont-forget-us-as-coronavirus-quarantine-continues/
 5. {{наведени вести|url=https://www.cyclingnews.com/news/four-riders-reported-to-be-positive-for-coronavirus-at-uae-tour/
 6. „UAE Tour start list: Sam Bennett, Chris Froome and Alejandro Valverde due to ride“. Cycling Weekly. Посетено на 28 февруари 2020.
 7. 7,0 7,1 „UAE Tour cancelled after 'two team members infected with coronavirus', authorities confirm“. Cycling Weekly. 27 февруари 2020. Посетено на 28 февруари 2020.
 8. „Трка ОАЕ 2020“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]