Давиде Формоло

Од Википедија — слободната енциклопедија
Давиде Формоло
Формоло на Трката околу Алберта 2015
Лични податоци
Цело имеДавиде Формоло
ПрекарРоча („Карпата“)[1]
Роден25 октомври 1992(1992-10-25)(31 г.)
Неграр,  Италија
Висина1,81 м
Маса62 кг
Податоци за клубот
Мом. клубОАЕ Тим Емирати
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
2011–2013 Петроли Фиренце
Професионални клубови
2014
2015–2017
2018-2019
2020-
Канондејл
Канондејл-Гармин
Бора-Хансгрое
ОАЕ Тим Емирати
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (2015)

Еднодневни трки и класици

Национален друмски првак (2019)
Последна промена
10 август 2020

Давиде Формоло (италијански: Davide Formolo; р. 25 октомври 1992) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ОАЕ Тим Емирати.[2] Формоло станал професионалец во 2014 година.[3]

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден на 25 октомври 1992 година, во Неграр, Венето, Формоло престојува во Марано ди Валполичела, Венето, Италија.[3][4]

Потпишал со екипата Канондејл за сезоната 2014.[5][6][7]

Формоло потпишал со екипата Канондејл-Гармин за сезоната 2015.[8][9]

На 12 мај 2015 година, на Џиро д’Италија, Формоло избегал со дваесет возачи и успешно сам извозел 14 километри до целта.[10][11] Завршил дваесет и две секунди пред главната група.[12][13] Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2016.[14]

По две сезони со Бора-Хансгрое било објавено дека Формоло ќе се приклучи на ОАЕ Тим Емирати на двегодишен договор од 2020 година.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
3. Трофео Беато Бернардо
2010
3. Краен пласман Тре Сиклистика Брешана
4. Трофео Гвидо Дориго
7. Трофео Чита ди Ивреа
2011
5. Трофео Чита ди Бреша
2012
1. Краен пласман Џиро Сиклистико Песке Нетарине ди Ромања
2. Национално друмско првенство под 23 години
2. Пикола Санремо
2. ГП Палио дел Речото
4. Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста
8. Краен пласман Џиробио
2013
1. Краен пласман Џиро Сиклистико Песке Нетарине ди Ромања
1. Етапа 2
1. Трофео Леарко Гуера
2. Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста
2. Копа Комуне ди Кастилјјон Фјорентино
2. ГП Чита ди Монсумано Терме
2. Трофео Матеоти под 23 години
2. Копа 29 Мартири ди Филјине ди Прато
2. Копа Чуфена
3. Копа Чикоња
3. Копа дела Паче
6. Краен пласман Тур де л’Авенир
6. ГП Каподарко
8. ГП Палио дел Речото
9. Трофео Едил Ц
10. ГП Спортиви ди Поџана
2014
2. Трофео Мелинда
4. Краен пласман Трка околу Турција
7. Краен пласман Тур де Тајван
7. Краен пласман Тур де Свис
9. ГП ди Лугано
2015
1. Етапа 4 Џиро д’Италија
1. Пласман за млад возач Волта ао Алгарве
3. Трофео Андрат-Мирадор д’Ес Коломер
9. Краен пласман Трка околу Полска
9. Краен пласман Трка околу Алберта
2016
4. Краен пласман Трка околу Полска
9. Национално друмско првенство
9. Краен пласман Вуелта а Еспања
2017
10. Краен пласман Џиро д’Италија
2018
6. Краен пласман Трка Абу Даби
7. Краен пласман Тирено-Адријатико
7. Лиеж-Бастоњ-Лиеж
8. Краен пласман Трка околу Полска
10. Краен пласман Џиро д’Италија
2019
1. Национално друмско првенство
1. Етапа 7 Волта а Каталуња
2. Лиеж-Бастоњ-Лиеж
2. Токио 2020 (тест-трка)
7. Краен пласман Трка околу Полска
2020
2. Страде Бјанке
8. Краен пласман Трка ОАЕ

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2015 2016 2017 2018 2019
Џиро 31 31 10 10 15
Тур
Вуелта 9 22 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „La favola di Formolo. Una piccola "Roccia" che fa sognare l'Italia“. La Stampa (италијански). Editrice La Stampa. 15 мај 2015. Посетено на 15 мај 2015.
 2. 2,0 2,1 Балингер, Алекс (12 август 2019). „UAE Team Emirates make big moves to bolster squad, signing Davide Formolo and rising stars for 2020“. Cycling Weekly. TI Media. Посетено на 17 август 2019.
 3. 3,0 3,1 „Давиде Формоло“. Канондејл-Гармин. Колорадо: Slipstream Sports LLC. Архивирано од изворникот на 2015-05-04. Посетено на 25 јануари 2015.
 4. „Давиде Формоло“. Канондејл. Brixia Sports SPA. Архивирано од изворникот на 2014-08-17. Посетено на 6 октомври 2014.
 5. „Кенондејл Про Сајклинг го заокружува составот на екипата за 2014“. Cyclingnews.com. Англија: Future plc. 22 ноември 2013. Посетено на 6 октомври 2014.
 6. „Кенондејл го откри 27-члениот состав за 2014“. VeloNews. Сан Диего, Калифорнија: Competitor Group, Inc. 21 ноември 2013. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 6 октомври 2014.
 7. „Тим Канондејл-Гармин (TCG) - USA“. Светска турнеја на UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Посетено на 25 јануари 2015.
 8. Стивен Фаранд (11 септември 2014). „Вивијани близу до приклучување во Тим Скај за 2015“. Cyclingnews.com. Англија: Future plc. Посетено на 12 ноември 2014.
 9. Грегор Браун (7 ноември 2014). „Италијанците целат за нов почеток во новата екипа Кенондејл“. VeloNews. Сан Диего, Калифорнија: Competitor Group, Inc. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 7 ноември 2014.
 10. „Џиро д'Италија: Давиде Формоло освои неверојатна етапна победа на четвртата етапа“. The Guardian. Лондон, Англија: Guardian Media Group plc. 12 мај 2015. Посетено на 13 мај 2015.
 11. Спенсер Паулисон (12 мај 2015). „Етапата 4 на Џиро д'Италија е прва професионална победа за Формоло“. VeloNews. Сан Диего, Калифорнија: Competitor Group, Inc. Архивирано од изворникот на 2015-05-14. Посетено на 13 мај 2015.
 12. „Џиро д'Италија: Формоло до соло-победа на четвртата етапа во Ла Специја“. Cyclingnews.com. Англија: Future plc. 12 мај 2015. Посетено на 12 мај 2015.
 13. „Давиде Формоло победи во драматичен ден додека Сајмон Кларк ја презема розовата“. Eurosport. Discovery Communications, Inc. 12 мај 2015. Посетено на 12 мај 2015.
 14. „71st Vuelta a España“. ProCyclingStats. Посетено на 20 август 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]