Трка Абу Даби 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трка Абу Даби 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание4. Трка Абу Даби
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2018 2.UWT
Етапи5
Датуми21 – 25 февруари 2018
Растојание687,6 км
ДржаваUAE Обединети Арапски Емирати
ПоаѓалиштеМадинат Зајед
ОдредиштеЏабал Хафит
Екипи20
Возачи на почеток139
Возачи на крај132
Просечна брзина42,966 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникESP Алехандро Валверде (Мовистар) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранNED Вилко Келдерман (Санвеб) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранCOL Мигел Анхел Лопес (Астана) Wikidata-logo S.svg
БодовенITA Елија Вивијани (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
СпринтерскиRUS Николај Трусов (Гаспром-РусВело) Wikidata-logo S.svg
МладинскиCOL Мигел Анхел Лопес (Астана) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенGER Бора-Хансгрое Wikidata-logo S.svg
◀ 2017
Документација Wikidata-logo S.svg

Трка Абу Даби 2018 — 4. издание на велосипедската етапна трка Абу Даби, која се одржала помеѓу 21 и 25 февруари како трет настан во сезоната на Светската турнеја. Вторпат била вклучена во календарот на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена на завршниот ден од возачот на Мовистар Тим, Алехандро Валверде, од Шпанија, освојувајќи ја етапата до Џабал Хафит.[3] Валверде завршил 17 секунди пред холандскиот возач Вилко Келдерман од Тим Санвеб, додека подиумот бил заокружен од Колумбиецот Мигел Анхел Лопез (Астана), кој доцнел 12 секунди зад Келдерман.[4] Резултатот на Лопез бил исто така доволен за освојување на пласманот за млад возач.[4]

Во другите пласмани на трката, Италијанецот Елија Вивијани – вози за Квик-Степ Флорс – бил освојувач на зелената маичка за бодовниот пласман,[4] освојувајќи ја втората етапа на трката, додека возачот на Гаспром-РусВело Николај Трусов од Русија го освоил спринтерскиот пласман и црната маичка,[4] предводејќи го пласманот од почетокот до крајот. Екипниот пласман бил освоен од Бора-Хансгрое, поради пласманите меѓу првите десет на Рафал Мајка, Давиде Формоло и Емануел Бухман.[4]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи трката била додадена на Светската турнеја во 2017 година, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Поради тоа, седумнаесет од осумнаесетте екипи настапиле на трката – со исклучок на ФДЖ.[5] Дополнително, три професионални континентални екипи се натпреварувале со што се заокружила главната група од 20 екипи.[6]

Екипи од Светската турнеја на UCI (17)
 1. FRA АГ2Р Ла Мондијал
 2. KAZ Астана
 3. BRN Бахреин-Мерида
 4. USA БМЦ Рејсинг
 5. GER Бора-Хансгрое
 6. RSA Дименжн Дата
 7. USA ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
 8. SUI Катјуша-Алпесин
 9. NED Лото НЛ-Џамбо
 10. BEL Лото-Судал
 11. AUS Мичелтон-Скот
 12. ESP Мовистар
 13. BEL Квик-Степ Флорс
 14. GBR Скај
 15. GER Санвеб
 16. USA Трек-Сегафредо
 17. UAE ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (3)
 1. ITA Бардијани ЦСФ
 2. RUS Гаспром-РусВело
 3. USA Ново Нордиск

Рута[уреди | уреди извор]

Рутата за изданието во 2018 година било објавено на 23 јануари 2018 година.[5] Трката била проширена со уште една етапа, пет наместо претходните четири,[5][7] со дополнување на поединечен хронометар по првпат; како и завршница на нагорнина наместо кружна трка.

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 Wikidata-logo S.svg21 февМадинат Зајед – Голф клуб Абу Даби
рамна етапа
189NOR Александер Кристоф Wikidata-logo S.svgNOR Александер Кристоф Wikidata-logo S.svg
2 Wikidata-logo S.svg22 февАбу ДабиАбу Даби
рамна етапа
154ITA Елија Вивијани Wikidata-logo S.svgITA Елија Вивијани Wikidata-logo S.svg
3 Wikidata-logo S.svg23 февНејшн Тауерс – Абу Даби
рамна етапа
133GER Фил Баухаус Wikidata-logo S.svgITA Елија Вивијани Wikidata-logo S.svg
4 Wikidata-logo S.svg24 февМарјах – Марјах
индивидуален хронометар
12,6AUS Роан Денис Wikidata-logo S.svgAUS Роан Денис Wikidata-logo S.svg
5 Wikidata-logo S.svg25 февКаср Ал Муваији – Џабал Хафит
среднопланинска етапа
199ESP Алехандро Валверде Wikidata-logo S.svgESP Алехандро Валверде Wikidata-logo S.svg

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NOR Александер Кристоф ОАЕ Емирати4ч 48' 24
2. ITA Андреја Гвардини Бардијани ЦСФ+ 0
3. AUS Кејлеб Јуан Мичелтон-Скот+ 0
4. ITA Елија Вивијани Квик-Степ Флорс+ 0
5. GBR Даниел Меклеј ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
6. ITA Николо Бонифацио Бахреин-Мерида+ 0
7. ITA Михаел Брешани Бардијани ЦСФ+ 0
8. NED Дани ван Попел Лото НЛ-Џамбо+ 0
9. FRA Руди Барбје АГ2Р Ла Мондијал+ 0
10. GER Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NOR Александер Кристоф црвена маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманОАЕ Емирати4ч 48' 14
2. ITA Андреја Гвардини Бардијани ЦСФ+ 4
3. AUS Кејлеб Јуан бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачМичелтон-Скот+ 6
4. RUS Николај Трусов црна маичка за предводникот во спринтерскиот пласманГаспром-РусВело+ 6
5. ITA Винченцо Албанезе Бардијани ЦСФ+ 6
6. LAT Томс Скујињш Трек-Сегафредо+ 7
7. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 9
8. ITA Елија Вивијани Квик-Степ Флорс+ 10
9. GBR Даниел Меклеј ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 10
10. ITA Николо Бонифацио Бахреин-Мерида+ 10


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Елија Вивијани Квик-Степ Флорс3ч 15' 30
2. NED Дани ван Попел Лото НЛ-Џамбо+ 0
3. GER Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 0
4. NOR Кристофер Халворсен Тим Скај+ 0
5. AUS Кејлеб Јуан бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачМичелтон-Скот+ 0
6. GER Фил Баухаус Санвеб+ 0
7. NOR Александер Кристоф црвена маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманОАЕ Емирати+ 0
8. ITA Николо Бонифацио Бахреин-Мерида+ 0
9. FRA Руди Барбје АГ2Р Ла Мондијал+ 0
10. AUS Марк Реншо Дименжн Дата+ 0
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Елија Вивијани црвена маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманКвик-Степ Флорс8ч 03' 44
2. NOR Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 0
3. NED Дани ван Попел бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЛото НЛ-Џамбо+ 4
4. AUS Кејлеб Јуан Мичелтон-Скот+ 6
5. GER Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 6
6. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 7
7. LAT Томс Скујињш Трек-Сегафредо+ 7
8. ITA Алесандро Тонели Бардијани ЦСФ+ 7
9. AUS Марк Реншо Дименжн Дата+ 8
10. ESP Хосе Хоакин Рохас Мовистар+ 9


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GER Фил Баухаус Санвеб3ч 02' 55
2. GER Марсел Кител Катјуша-Алпесин+ 0
3. GER Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 0
4. ITA Елија Вивијани црвена маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманКвик-Степ Флорс+ 0
5. AUS Кејлеб Јуан Мичелтон-Скот+ 0
6. GER Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
7. FRA Руди Барбје АГ2Р Ла Мондијал+ 0
8. NOR Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 0
9. NED Дани ван Попел бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЛото НЛ-Џамбо+ 0
10. ITA Андреја Гвардини Бардијани ЦСФ+ 0
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Елија Вивијани црвена маичка за предводникот во генералниот пласманКвик-Степ Флорс11ч 06' 36
2. NOR Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 3
3. GER Фил Баухаус бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачСанвеб+ 3
4. GER Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 5
5. NED Дани ван Попел Лото НЛ-Џамбо+ 7
6. GER Марсел Кител Катјуша-Алпесин+ 7
7. AUS Кејлеб Јуан Мичелтон-Скот+ 9
8. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 10
9. LAT Томс Скујињш Трек-Сегафредо+ 10
10. ITA Алесандро Тонели Бардијани ЦСФ+ 10


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим14' 21
2. ESP Џонатан Кастровјехо Тим Скај+ 14
3. AUS Мајлс Скотсон БМЦ Рејсинг Тим+ 16
4. NED Јос ван Емден Лото НЛ-Џамбо+ 16
5. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 16
6. USA Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 17
7. GER Никијас Арнт Санвеб+ 22
8. NZL Патрик Бевин БМЦ Рејсинг Тим+ 23
9. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 27
10. GBR Алекс Даусет Катјуша-Алпесин+ 29
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Роан Денис црвена маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим11ч 21' 10
2. ESP Џонатан Кастровјехо Тим Скај+ 14
3. AUS Мајлс Скотсон бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачБМЦ Рејсинг Тим+ 16
4. NED Јос ван Емден Лото НЛ-Џамбо+ 16
5. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 16
6. USA Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 17
7. NZL Патрик Бевин БМЦ Рејсинг Тим+ 23
8. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 24
9. NED Том Димулен Санвеб+ 31
10. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 34


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Алехандро Валверде Мовистар4ч 38' 47
2. COL Мигел Анхел Лопес Астана+ 0
3. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 15
4. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 15
5. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 15
6. ITA Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 37
7. DEN Никлас Ег Трек-Сегафредо+ 47
8. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 55
9. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 55
10. NED Антван Толхук Лото НЛ-Џамбо+ 55

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[8]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Алехандро Валверде црвена маичка за предводникот во генералниот пласманМовистар16ч 00' 11
2. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 17
3. COL Мигел Анхел Лопес бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАстана+ 29
4. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 31
5. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 45
6. ITA Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 1' 13
7. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 1' 18
8. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 1' 28
9. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 29
10. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 37
Извор: ProCyclingStats


Водство во пласманите[уреди | уреди извор]

На Трката Абу Даби 2018 биле доделени четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван со додавање на завршното време на секој велосипедист на секоја етапа и дозволувајќи временски бонуси за првите тројца на средните спринтови и на завршницата на етапите, предводникот ја добивал црвената маичка.[5] Овој пласман бил сметан за најважен на трката и победникот на пласманот се сметал за победник на трката.

Дополнително, постоел бодовен пласман, каде се доделувала зелена маичка.[5] Во бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршат на првите десет места на крајот на етапата. За победа на етапата, возачот добивал 20 бода, 16 бода за вториот, 12 за третиот, 9 за четвртиот, 7 за петтиот, 5 за шестиот и по еден бод помалку за секое наредно место, сè до 1 бод за 10. место. Бодови за пласманот можеле да се добијат и на средните спринтови во текот на секоја етапа, со исклучок на хронометарот; овие средно спринтови исто така нуделе временски секунди за генералниот пласман. Постоел и спринтерски пласман за бодовите доделени на гореспоменатите средни спринтови, каде водството било обележано со црна маичка.[5]

Четвртата маичка ја претставувал пласманот за млад возач, обележана со бела маичка.[5] Ова било одлучувано на ист начин како во генералниот пласман, но само возачите родени по 1 јануари 1993 година можеле да учествуваат во пласманот. Имало и пласман за екипите, каде биле собирани времињата на најдобрите тројца велосипедисти по екипа на секоја етапа; предводничката екипа на крајот на трката била екипа со најмало вкупно време.

Етапа Победник Генерален пласман
Jersey red.svg
Бодовен пласман
Jersey green.svg
Пласман за млад возач
Jersey white.svg
Спринтерски пласман
Jersey black.svg
Екипен пласман
1 Александер Кристоф Александер Кристоф Александер Кристоф Кејлеб Јуан Николај Трусов Бардијани-ЦСФ
2 Елија Вивијани Елија Вивијани Елија Вивијани Дани ван Попел Квик-Степ Флорс
3 Фил Баухаус Фил Баухаус Бахреин-Мерида
4 Роан Денис Роан Денис Мајлс Скотсон БМЦ Рејсинг Тим
5 Алехандро Валверде Алехандро Валверде Мигел Анхел Лопез Бора-Хансгрое
На крај Алехандро Валверде Елија Вивијани Мигел Анхел Лопез Николај Трусов Бора-Хансгрое

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
 2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Посетено на 20 октомври 2016.
 3. „Abu Dhabi, stage 5: Valverde climbs to stage win and overall title“. VeloNews. Competitor Group. 25 февруари 2018. Посетено на 25 февруари 2018.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 „Valverde wins Abu Dhabi Tour with final stage victory“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 25 февруари 2018. Посетено на 25 февруари 2018.
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 5,5 5,6 „The Abu Dhabi Tour Five Stage Edition – Route and Jerseys Unveiled“. ADSC.ae. Abu Dhabi Sports Council. 23 јануари 2018. Посетено на 21 февруари 2018.
 6. Прашант, Н. Д. (20 февруари 2018). „Abu Dhabi Tour 2018: Meet the teams“. Gulf News. Al Nisr Publishing. Посетено на 21 февруари 2018.
 7. „2018 Abu Dhabi Tour TV Coverage and Schedule“. Трка Абу Даби. RCS MediaGroup. 19 февруари 2018. Посетено на 21 февруари 2018.
 8. „Трка Абу Даби 2018“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]