Руди Барбје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Руди Барбје
Барбје во 2016 година
Лични податоци
Цело име Руди Барбје
Роден 18 декември 1992 (1992-12-18) (25 г.)
 Франција
Висина 1,79 м
Податоци за клубот
Мом. клуб АГ2Р-Ла Мондијал
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Аматерски клубови
2010
2011–2012
2013
ЦЦ Васкеал
УССА Павили Барентен
Арме де Тер
Професионални клубови
2012
2013
2014–2016
2017-
Бриџстон-Аншор (стажант)
Рубе-Лил Метропол (стажант)
Рубе-Лил Метропол
Аг2р-Ла Мондијал
Последна промена
1 септември 2018

Руди Барбје (француски: Rudy Barbier; р. 18 декември 1992) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата АГ2Р-Ла Мондијал.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2013
1. Етапа 2 Трка Париз-Арас
2014
2. Краен пласман Трка Париз-Арас
1. Етапа 1 (ТТТ)
2. Краен пласман Ронд де л’Оас
2015
1. Етапа 1 Сиркут де Арден
3. Гран при де Денен
2016
1. Париз-Троа
1. Шол-По де Лоар
3. Париз-Бурж
2. Гран при де ла вил де Перенши
4. Гоиксе Пејл
5. Гран при д’Изберг
7. Тур де Вандеја
9. Ла Руе Туранжел
2017
1. Париз-Бурж
6. Схелдепрејс
7. Фландриско првенство
9. Класик Лондон-Сари
10. Јуроајс Класик
2018
10. Класик Лондон-Сари

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]