Никијас Арнт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Никијас Арнт
Арнт во 2017
Лични податоци
Цело имеНикијас Арнт
Роден18 ноември 1991 (1991-11-18) (31 г.)
Буххолц во Нордхајде,  Германија
Висина1,88 м
Маса77 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Бахреин Викториус
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер/специјалист за хронометри
Аматерски клубови
2010–2012 ЛКТ Бранденбург
Професионални клубови
2013–2022
2023-
Аргос-Шимано
{{{име на тимот-2023}}}
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (2016)
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2019)

Еднодневни трки и класици

Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“ (2017)
Последна промена
16 декември 2022

Никијас Арнт (германски: Nikias Arndt; р. 18 ноември 1991) — германски професионален велодромски и друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Бахреин Викториус.

Кариера[уреди | уреди извор]

Арнт возел за екипата ЛКТ Тим Бранденбург помеѓу 2010 и 2012 година, пред да се приклучи на екипата Предлошка:Cycling data DSM men за сезоната 2013. Ја освоил својата прва професионална победа на Арктичката трка на Норвешка во 2013, освојувајќи ја третата етапа,[1] завршувајќи трет на крај зад Тор Хушовд и Кени ван Хумел. Арнт исто така го освоил пласманот за млад возач. Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[2]

По десет години со Предлошка:Cycling data DSM men, Арнт потпишал двегодишен договор со {{{име на тимот-2023}}}, од сезоната 2023 година, во август 2022 година.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

Друмски велосипедизам[уреди | уреди извор]

2009
2. Национално јуниорско хронометарско првенство
2. Краен пласман Курс де ла По Јуниор
1. Етапа 3 (ITT)
1. Етапа 4
2. Краен пласман Три дена Ван Аксел
1. Етапа 1
3. Краен пласман Трка околу Долна Саксонија
1. Етапа 4
3. Краен пласман Трофео Карлсберг
4. Светско јуниорско хронометарско првенство
9. Краен пласман Низ Истра
2010
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка Аланија
1. Етапа 3
1. Етапа 4 Синтурон а Мајорка
4. Краен пласман Трка околу Тирингија под 23 години
1. Етапа 6
9. Краен пласман Трка околу Мазовско
2011
1. Етапа 5 Тур де л’Авенир
8. Краен пласман Трка околу Тирингија под 23 години
1. Етапа 3
9. Краен пласман Трка околу Грција
2012
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де Берлин
1. Етапа 2 (ITT)
1. Етапа 3
Трка околу Тирингија под 23 години
1. Jersey white.svg Бодовен пласман
1. Етапа 7
1. Етапа 3 Истарски пролетен трофеј
1. Jersey green.svg Бодовен пласман Трка околу Бугарија
2013
3. Краен пласман Арктичка трка на Норвешка
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 3
2014
1. Етапа 3 Критериум ди Дофине
2. Национално хронометарско првенство
2015
1. Етапа 6 Трка околу Алберта
Национални друмски првенства
2. Друмска трка
2. Хронометар
3. Минстерланд Џиро
5. Светско првенство во екипен хронометар
2016
1. Етапа 21 Џиро д’Италија
3. Трка околу Келн
7. Схелдепрејс
7. Трка Руди Алтиг
8. Краен пласман Тур де Јоркшир
2017
1. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
2018
3. Национално хронометарско првенство
6. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
8. Јуроајс Класик
2019
1. Етапа 8 Вуелта а Еспања
2021
1. Gold medal blank.svg Светско првенство во мешан екипен хронометар
1. Етапа 5 Трка околу Полска
2022
2. Национално друмско првенство
3. Трка околу Келн

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
Jersey pink.svg Џиро 148 87 62
Jersey yellow.svg Тур 84 67 116 126
Jersey red.svg Вуелта 136 102 159 69 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Велодромски велосипедизам[уреди | уреди извор]

2009
Светски јуниорски првенства
3. Bronze medal blank.svg Омниум
3. Bronze medal blank.svg Екипна потера
2011
Светски куп, Астана
3. Bronze medal blank.svg Поединечна потера
3. Bronze medal blank.svg Скреч
2012
1. Меѓународно гран при Перт - бодовна трка
3. Bronze medal blank.svg Светски куп, Пекинг - омниум

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Arctic Race highlights up-and-coming talent Nikias Arndt“. Арктичка трка на Норвешка. Amaury Sport Organisation. 10 август 2013. Архивирано од изворникот на 5 март 2016. Посетено на 10 август 2013.
  2. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 28 јуни 2017.
  3. „Bahrain Victorious Sign Andrea Pasqualon, Nikias Arndt and Dušan Rajović“. Тим Бахреин Викториус. Bahrain World Tour Cycling Team. 17 August 2022. Посетено на 12 November 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]