Паскал Акерман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Паскал Акерман
Акерман на Трката околу Германија 2018
Лични податоци
Цело имеПаскал Акерман
Роден17 јануари 1994 (1994-01-17) (29 г.)
Кандел,  Германија
Висина1,80 м[1]
Маса78 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубОАЕ Тим Емирати
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Професионални клубови
2013–2016
2017-2021
2022-
Рад-Нет Роус Тим
Бора-Хансгрое
ОАЕ Тим Емирати
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
Бодовен пласман (2019)
2 поединечни етапи (2019)
Вуелта а Еспања
2 поединечни етапи (2020)

Еднодневни трки и класици

MaillotAllemania.svg Национален друмски првак (2018)
Трка околу Франкфурт (2019)
Класик Лондон-Сари (2018)
Бриселски велосипедски класик (2018)
Гран при де Фурмје (2018, 2019)
Класика де Алмерија (2019, 2020)
Класик Хандзаме (2019, 2022)
Последна промена
16 декември 2022

Паскал Акерман (германски: Pascal Ackermann; р. 17 јануари 1994) — германски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ОАЕ Тим Емирати.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Акерман се приклучил на екипата Рад-Нет Розе во 2013 година и поминал четири сезони со екипата. Во август 2016 година, Бора-Хансгрое објавиле дека Акерман ќе им се приклучи за сезоната 2017.[3]

Во мај 2019 година бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2019,[4] каде ги освоил втората и петтата етапа[5][6] и станал прв германски возач кој го освоил бодовниот пласман.[7]

Во октомври 2020 година бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања,[8] каде ги освоил деветтата и осумнаесеттата етапа.[9][10] По пет сезони со Бора-Хансгрое, Акерман потпишал двегодишен договор со ОАЕ Тим Емирати од сезоната 2022.[11]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
2. Silver medal europe.svg Европско јуниорско велодромско првенство - екипен спринт
2012
Европски јуниорски велодромски првенства
1. UEC Champion Jersey.svg Омниум
3. Bronze medal europe.svg Медисон (со Доменик Вајнштајн)
2015
1. Етапа 2 Шлакјем Гродув Пјастовскич
2. Класик Нојзен
8. Минстерланд Џиро
8. Европско друмско првенство под 23 години
2016
1. MaillotAllemania.svg Национално друмско првенство под 23 години
Тур де Берлин
1. Етапа 3b
1. Етапа 4
2. Silver medal blank.svg Светско друмско првенство под 23 години
3. Минстерланд Џиро
4. Национално друмско првенство
4. Краен пласман Трка околу Естонија
1. Пласман за млад возач
6. Катекурс
7. Трка околу Келн
2017
1. Jersey red.svg Спринтерски пласман Трка на Алпите
4. Европско друмско првенство
5. Схелдепрејс
2018
1. MaillotAllemania.svg Национално друмско првенство
1. Класик Лондон-Сари
1. Бриселски велосипедски класик
1. Гран при де Фурмје
Трка околу Полска
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 2 Критериум ди Дофине
1. Етапа 5 Тур де Романди
1. Етапа 2 Трка околу Гуангси
2. Три дена Де Пане
2. Схелдепрејс
3. Класик Нојзен
5. Минстерланд Џиро
2019
1. Трка околу Франкфурт
1. Класика де Алмерија
1. Класик Бредене-Коксејде
1. Гран при де Фурмје
1. Гојксе Пејл
Џиро д’Италија
1. Jersey violet.svg Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 5
Трка околу Гуангси
1. Jersey blue.svg Бодовен пласман
1. Етапа 3
1. Етапа 6
Трка околу Полска
1. Етапа 1
1. Етапа 3
1. Етапа 1 Трка околу Германија
1. Етапа 1 Трка околу Словенија
1. Jersey red.svg Бодовен пласман Волта ао Алгарве
2. Бриселски велосипедски класик
2. Минстерланд Џиро
2. Нокере Курсе
2. Класик Примус
3. Bronze medal europe.svg Европско друмско првенство
2020
1. Класика де Алмерија
Вуелта а Еспања
1. Етапа 9
1. Етапа 18
Тирено-Адријатико
1. Jersey orange.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 2
Велосипедска трка Сибиу
1. Етапа 2
1. Етапа 3b
1. Етапа 1 Трка ОАЕ
2. Национално друмско првенство
2. Трофео Кампос, Поререс, Феланит, Сес Салинес
2. Трофео де Плаја де Палма - Палма
3. Bronze medal europe.svg Европско друмско првенство
6. Бриселски велосипедски класик
2021
Сетимана Чиклистика Италијана
1. Jersey white.svg Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Етапа 5
Велосипедска трка Сибиу
1. Jersey blue.svg Бодовен пласман
1. Пролог
1. Етапа 3
2. Краен пласман Трка околу Германија
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
2. Гран при де Фурмје
3. Класик Брухе-Де Пане
4. Елфстеденронде
5. Ешборн-Франкфурт
5. ГП Кантон Аргау
6. Схелдепрејс
9. Минстерланд Џиро
2022
1. Класик Бредене Коксејде
1. Етапа 4 Трка околу Полска
8. Трофео Алкудија - Порт д’Алкудија
9. Нокере Курсе

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2019 2020
Jersey pink.svg Џиро 122
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта 131

— = не учествувал; СО = се откажал

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „BORA - hansgrohe“. Архивирано од изворникот на 2019-08-03. Посетено на 18 јули 2019.
 2. „Bora - Hansgrohe“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 1 January 2021. Посетено на 1 January 2021.
 3. „Marcus Burghardt signs for Bora-Hansgrohe“. cyclingnews.com. 19 август 2016. Посетено на 15 октомври 2016.
 4. „2019: 102nd Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 8 мај 2019.
 5. „Ackermann sprints to 1st Giro win, Roglic in overall lead“. USA Today. Gannett. Associated Press. 12 May 2019. Посетено на 26 November 2021.
 6. Farrand, Stephen (15 May 2019). „Giro d'Italia: Ackermann wins stage 5“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 26 November 2021.
 7. „Pascal Ackermann – Mr Happy sprints to success“. Bora.com. Bora Vertriebs GmbH & Co KG. Посетено на 26 November 2021.
 8. „75th La Vuelta ciclista a España: Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 19 October 2020.
 9. „Ackermann collects his first La Vuelta win“. Вуелта а Еспања. Amaury Sport Organisation. 29 October 2020. Посетено на 26 November 2021.
 10. Fotheringham, William (8 November 2020). „Primoz Roglic clinches Vuelta a España as Pascal Ackermann takes final stage“. The Guardian. Guardian Media Group. Посетено на 26 November 2021.
 11. Farrand, Stephen (7 August 2021). „Pascal Ackermann confirms move to UAE Team Emirates for 2022“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 26 November 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]