Трка околу Франкфурт 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трка околу Франкфурт 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание58. Трка околу Франкфурт
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2019 1.UWT
Датум1 мај 2019
Растојание187,5 км
ДржаваGER Германија
ПоаѓалиштеЕшборн
ОдредиштеФранкфурт на Мајна
Екипи22
Возачи на почеток150
Возачи на крај93
Просечна брзина42,678 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникGER Паскал Акерман (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранGER Џон Дегенколб (Трек-Сегафредо) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранNOR Александер Кристоф (ОАЕ Емирати) Wikidata-logo S.svg
◀ 20182020
Документација Wikidata-logo S.svg

Трка околу Франкфурт 2019 (службено: Ешборн-Франкфурт 2019) — 58. издание на велосипедската еднодневна трка Трка околу Франкфурт, која се одржала на 1 мај како дваесетти и втори настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Била освоена во спринт од страна на Паскал Акерман.

Екипи[уреди | уреди извор]

Како нов настан на Светската турнеја, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Со тоа, дванаесет од осумнаесетте екипи избрале да учествуваат. Дополнително биле поканети и девет професионални континентални екипи, со што на трката настапиле вкупно 21 екипа. Секоја екипа имала право на седум возачи.[2]

Екипи од Светската турнеја UCI (12)
 1. FRA АГ2Р Ла Мондијал
 2. KAZ Астана
 3. BRN Бахреин-Мерида
 4. GER Бора-Хансгрое
 5. POL ССС Тим
 6. USA ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг
 7. BEL Лото-Судал
 8. RSA Дименжн Дата
 9. SUI Катјуша-Алпесин
 10. GER Санвеб
 11. USA Трек-Сегафредо
 12. UAE ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (10)
 1. FRA Кофидис
 2. RUS Гаспром-РусВело
 3. ISR Израелска велосипедска академија
 4. ITA Нери Сотоли-Селе Италија-КТМ
 5. NED Ромпот-Шарл
 6. FRA Аркеа-Самсик
 7. BEL Спорт Вландерен-Балоас
 8. BEL Валони Брисел
 9. BEL Ванти-Груп Гобер
 10. FRA Директ Енержи

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[3]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GER Паскал Акерман Бора-Хансгрое4ч 23' 36
2. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
3. NOR Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 0
4. ITA Давиде Чимолаи Израелска велосипедска академија+ 0
5. FRA Иго Хофстетер Кофидис+ 0
6. BEL Баптист Планкерт Валони Брисел+ 0
7. ITA Давиде Габуро Нери Сотоли-Селе Италија-КТМ+ 0
8. BEL Лауренс Насен Лото-Судал+ 0
9. AUT Марко Халер Катјуша-Алпесин+ 0
10. SLO Грега Боле Бахреин-Мерида+ 0
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
 2. „Teams: Eschborn-Frankfurt“. www.procyclingstats.com. Посетено на 28 април 2019.
 3. „Трка околу Франкфурт 2019“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]