Марк Кевендиш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марк Кевендиш
Mark Cavendish
Марк Кевендиш на Тур де Франс 2012
Лични податоци
Цело имеМарк Сајмон Кевендиш
ПрекарМанска ракета[1] Кев[2]
Роден21 мај 1985 (1985-05-21) (37 г.)[3]
Даглас, Ман,  Обединето Кралство
Висина1,75 м[4]
Маса70 кг[4]
Податоци за клубот
Мом. клубТим Кубека Асос
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачСпринтер
Аматерски клубови
2004 Тим Персил
Професионални клубови
2005–2006
2006–2011
2012
2013–2015
2016–
Тим Шпаркасе
Т-Мобајл Тим
Тим Скај
Омега Парма-Квик Степ
Тим Дименжн Дата
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
Бодовен пласман (2013)
15 поединечни етапи (2008, 2009, 2011, 2012, 2013)
2 ТТТ етапи (2009, 2011)
Тур де Франс
Бодовен пласман (2011)
30 поединечни етапи (2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016)
Вуелта а Еспања
Бодовен пласман (2010)
3 поединечни етапи (2010)
1 ТТТ етапа (2010)

Етапни трки

Стер ЗЛМ Тур (2012)
Трка околу Катар (2013, 2016)
Трка Дубаи (2015)

Еднодневни трки и класици

Светски друмски првак UCI (2011)
MaillotReinoUnido.PNG Национален друмски првак (2013)
Милано-Санремо (2009)
Гроте Шелдепрајс (2007, 2008, 2011)
Курне-Брисел-Курне (2012, 2015)
Класик Лондон-Сари (2011)
Последна промена
31 мај 2019

Марк Сајмон Кевендиш MBE (англиски: Mark Simon Cavendish; р. 21 мај 1985) — мански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Кубека Асос.[5] Првично започнал како велодромски велосипедист, специјализирајќи се во дисциплините медисон, бодовна трка и скреч, а од 2006 се префрлил во друмскиот велосипедизам, истакнувајќи се како спринтер, од многумина сметан за најдобриот спринтер во светот.

Во велодромскиот велосипедизам, Кевендиш освоил злато во медисон на Светските првенства во 2005 и 2008, заедно со Роб Хејлс и Бредли Вигинс соодветно и во трката во скреч на Комонвелтските игри 2006, возејќи за Ман.

Како друмски велосипедист постигнал единаесет победи во неговата прва професионална сезона, изедначувајќи го рекордот на Алесандро Петаки. Кевендиш освоил вкупни 23 етапи на Тур де Франс, со што станал четврти по бројот на освоени етапи на сите времиња на трката и шести по бројот на освоени Гранд Тур етапи на сите времиња со 41 победа. Победил на друмската трка на Светските друмски првенства UCI 2011, станувајќи вториот британски возач кој успеал во тоа по Том Симпсон. Други поголеми победи му се освојувањето на класикот Милано-Санремо 2009 и бодовниот пласман на сите три големи трки: Вуелта а Еспања 2010, Тур де Франс 2011 и Џиро д’Италија 2013. Во 2012 станал првиот велосипедист кој победувал пет години по ред на последната етапа на Тур де Франс на Шанзелизе.

Во 2011 година, Кевендиш бил назначен за член на Редот на Британската Империја за заслуги во британскиот велосипедизам. Ја освоил наградата за спортист на годината од BBC во 2011 и во 2012 бил именуван како најдобар спринтер на Тур де Франс на сите времиња од францускиот весник L'Equipe.[6] Од 2013 година бил сместен на првото место на севременскиот пласман на „Cycling Weekly“ на британските професионални возачи.[7]

Ран живот и аматерска кариера[уреди | уреди извор]

Кевендиш се родил во Даглас, Ман, син на Дејвид Кевендиш исто така од Ман и Адел од Јоркшир, Англија.[8] Започнал да вози BMX како мал, натпреварувајќи се во Националниот спортски центар во Даглас. Тој изјавил: „Јас отсекогаш сум возел велосипед, некогаш добивајќи мали трки“. Кевендиш започнал со тркање на 12 години, како планински велосипедист.[9] „Мојата мајка се смееше на мене, а јас ѝ велев кога сите други пријатели имаат планински велосипеди, зошто и јас да немам, па така побарав и добив еден за мојот 13. роденден. Следниот ден отидов надвор и ги победив сите.“[9] Во тоа време, Кевендиш се сретна со Дејвид Милар на трката околу островот Ман. Кевендиш рекол дека бил инспириран од Милар. Кевендиш работел во банка две години, откако го напуштил училиштето. Се фокусирал на заработување доволно пари за да може да си дозволи да биде редовен велосипедист, бидејќи сакал да стане професионален велосипедист.[10]

Освоил два златни медали на Островските игри 2003.[11][12]

Го освоил златото во медисон со Роб Хејлс на Светското велодромско првенство 2005 во Лос Анџелес. Претходно не возеле заедно. Завршиле еден круг пред другите освојувајќи златниот медал, првата светска титула на Кевендиш.[13] Кевендиш ја освоил бодовна трка на Европското првенство 2005.

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

2005-2007[уреди | уреди извор]

Кевендиш станал професионалец во 2005 година со Тим Шпаркасе. Возел на Трката околу Берлин и Трката околу Британија.

Марк Кевендиш (десно, во розовата кацига) спринта за шестата етапа на Трката околу Британија 2006 против Том Бонен (лево), додека возел за Т-Мобајл Тим

Кевендиш ја започнал 2006 со континенталната екипа, Тим Шпаркасе, помошна помала екипа за Т-Мобајл Тим. Во јуни, освоил две етапи и бодовниот и спринтерскиот пласман на Трката околу Берлин.[14] Се натпреварувал за Ман како велодромски велосипедист на Комонвелтските игри 2006 во Мелбурн, возејќи на трката скреч. Тој се издвоил од групата со тројца други: Роб Хејлс; Ешли Хачинсон од Австралија; и Џејмс Мекалам од Шкотска. Потоа ги победил нив во спринт за освојување на златниот медал за Ман. Времето на трката било 23 минути и 5 секунди, со просек од 51,9 км/ч.[15][16] Неговиот успех на Трката околу Берлин довеле да стана стажант во Т-Мобајл Тим од август до крајот на сезоната.[17] Неговиот најдобар резултат за Т-Мобајл во 2006 бил на Трката околу Британија, каде трипати бил втор и го освоил бодовниот пласман. Тоа му донело целосен професионален договор за 2007 и 2008.[18]

Јас сум класичен спринтер. Не можам да се искачувам на планина, но доколку сум напред на 200 метри пред крајот, тогаш никој не може да ме победи.

Марк Кевендиш на Енеко Тур 2007[19]

Пробивот на Кевендиш стигнал на трката Гроте Шелдепрајс 2007 во Белгија, каде го освоил генералниот пласман.[20] Подоцна освоил неколку етапи на Четири дена Динкерк[21][22] и Волта а Каталуња 2007[23][24] и тоа му донело да го изберат за Тур де Франс 2007. Доживеал пад на етапите 1 и 2.[25][26] и се откажал на осмата етапа, кога трката достигнала на Алпите, на двапати влегол во првите десет на етапите, но бил несреќен затоа што не успеал повеќе.[27] Неговата деби сезона продолжила со освојување 10 етапни победи, една зад рекордот на Алесандро Петаки во неговата деби сезона.[28] Кевендиш ја освоил неговата 11. победа во почетокот на октомври - Сиркут Франко-Бел - за израмнување на рекордот на Петаки.[29] Меѓу победи, три биле во трките од UCI ProTour, две на Волта а Каталуња и една на Енеко Тур 2007.[30]

2008[уреди | уреди извор]

Бредли Вигинс и Марк Кевендиш возат кон нивното станување светски медисон прваци во 2008 во Манчестер

Во 2008, Кевендиш се вратил на велодромот, победувајќи во дисциплината медисон на Светското велодромско првенство 2008 во Манчестер со Бредли Вигинс, со што Велика Британија се искачи на врвот по бројот на медали.[31][32]

На патиштата, Кевендиш ја освоил неговата прва етапа на некоја Гранд Тур трка, победувајќи две етапи на Џиро д’Италија 2008.[33] Кевендиш победил на уште четири други етапи на Тур де Франс 2008, првата на петтата етапа[34] од Коле до Шаторо.[35] Повторно победил на осмата етапа,[36] дванаесеттата етапа[37] и повторно на етапата 13,[38] правејќи го првиот британски возач, кој успеал да победи на четири етапи на еден Тур.[39] Одеднаш на возраст од само 22, тој станал четврти најуспешен британски професионалец во историјата.[40] По етапата 14, Кевендиш го напуштил Тур де Франс за да се фокусира на Летните олимписки игри 2008 во Пекинг.[41] Тој и менаџерот на Тим Колумбија[42] Боб Спеплтон се согласиле дека возењето низ Алпите е ризик за неговите надежи.[43] Но, Кевендиш, со Бредли Вигинс, не успеал да добие медал, завршувајќи осми на медисон. Тој бил единствениот британски велодромски велосипедист, кој не успеал да освои медал.[44] Кевендиш заминал фрустриран и не зборувал со пријателите со месеци.[45] По Олимпијадата, Кевендиш останал лут со British Cycling поради недоволното придавање значење на медисон, иако Крис Бордмен изјавил дека професионалните обврски на Кевендиш, исто така, го попречиле во неговите подготовки за Олимпијадата. Во ноември, Кевендиш открил дека тој нема планови да се врати на велодромскиот велосипедизам.[46]

Остатокот од неговата сезона била успешна, со вкупно 11 понатамошни етапни победи, вклучувајќи три на Трката околу Ирска[47][48][49] која ја напуштил на последниот ден и Трката околу Мисури,[50][51][52] воедно освојувајќи го и неговиот единствен бодовен пласман оваа сезона. На Тур де Романди 2008, Кевендиш го освоил прологот, поединечен хронометар, победувајќи го сонародникот Бредли Вигинс и нагласувајќи ги неговите способности во хронометар на кратки растојанија.[53]

2009[уреди | уреди извор]

Кевендиш во зелената маичка во текот на шестата етапа на хронометарот на Трката околу Калифорнија 2009

Сезоната 2009 на Кевендиш заочнала на Трката околу Катар, каде по обновил неговото соперништво со Том Бонен.[54] Бонен ја освоил трката и една етапа, иако Кевендиш освоил две етапи; исто така тој освоил две етапи на Трката околу Калифорнија, повторно победувајќи го Бонен во спринтерските завршници.[55] Исто така, на Трката околу Калифорнија, Кевендиш го освоил и првиот бодовен пласман во сезоната 2009.[56] Кевендиш бил новото изненадувачко лице за британскиот состав на Светските велодромски првенства UCI 2009, каде се натпреварувал на скреч трката и медисон, неуспевајќи да добие медал на ниедна од трките.[57] Ја започнал европската сезона на Тирено-Адријатико, италијанска еднодневна етапна трка, каде освоил една етапа.[58] Потоа настапил на својата прва класична трка, Милано-Санремо 2009, и откако дал некарактеристично мирни изјави пред трката, тој возел ефикасно низ планините, иако неговите соперници изјавиле дека тие делови ја правеле трката невозможна за негова победа – но потоа го поминал Хајнрих Хауслер во последните 200 метри за тесна победа во спринтот и трката, прва победа на Кевендиш во трка позната како еден од петте монументи во велосипедизмот.[59]

Кевендиш ги повторил двете етапни победи на Три дена Де Пане од 2008, исто така освојувајќи го бодовниот пласман.[60] На почетокот на Џиро д’Италија 2009 Тим Колумбија-Хај Роуд го освоил екипниот хронометар и тој добил шанса да ја носи розовата маичка, станувајќи првиот британски возач, кој ја облекол.[61] Меѓутоа првите две друмски етапи биле лоши за Кевендиш, каде бил победен на самата линија од Алесандро Петаки на првата етапа, додека на втората етапа бил вклучен во голем пад и не бил во можност да спринта следниот ден. Но, наскоро Кевендиш повторно се вратил на трката и освоил три етапи пред да ја напушти трката на етапата 13, изјавувајќи дека му треба одмор за подготовките за Тур де Франс 2009. Ги продолжил неговите подготовки со возење на Тур де Свис 2009, каде ги освоил етапите 3[62] и 6.[63][64]

Џорџ Хинкапи и Кевендиш во зелената маичка во текот на третата етапа на Тур де Франс 2009

Во текот на сезоната, Кевендиш развил извонредно партнерство со неговиот помошник, Марк Реншо. Продолжувајќи ја низата од успеси, Кевендиш ги освоил втората,[65] третата,[66] десеттата,[67] единаесеттата,[68] деветнаесеттата[69] и дваесет и првата етапа[70] на Тур де Франс. Со освојувањето на третата етапа станал првиот Британец, кој ја носел зелената маичка два дена по ред.[71] Победата на Кевендиш на етапата 11 му овозможила да ја поврати зелената маичка од соперникот Тор Хушовд и да го изедначи британскиот рекорд на Бари Хобан со осум етапни победа.[72] Освојувајќи ја етапата 19, Кевендиш поставил нов рекорд по број на етапни победи од британски возач.[73] Освојувајќи ја последната етапа, тој постигнал 1-2 победа за неговата екипа, кога неговиот колега и помошник, Марк Реншо, завршил втор на Шанзелизе.[70]

По Тур де Франс, Кевендиш ја освоил трката Шпаркасен Џиро Бохум и учествувал на Трката околу Ирска 2009, освојувајќи ја етапа 2.[74] На 7 септември ја забележал својата 50. победа во кариерата во друмскиот велосипедизам во спринтерска завршница на воведната етапа на Трката околу Мисури 2009.[75] Пред трката потврдил дека останува со Тим Колумбија-ХТЦ во 2010, ставајќи крај на гласините за преместување во новосоздадената британска екипа, Тим Скај.[75] Кевендиш ја задржал водечката маичка, спринтајќи за победа на етапата 2, но завршил петти на етапата 3 и го загубил водството од Тор Хушовд,[76] и бил приморан да се откаже од трката пред почетокот на етапата четири поради инфекција на белите дробови.[77] Иако бил избран како член во британската екипа за друмската трка на Светските друмски првенства UCI 2009, неговата болест го спречила од негово учество.[78]

2010[уреди | уреди извор]

Поради проблемите со забите, Кевендиш го одложил почетокот на неговата сезона во 2010 до Рута дел Сол во средината на февруари.[79] Поради одложувањето, неговата форма била слаба и не успеал да ја одбрани неговата победа на Милано-Санремо 2010, заостанувајќи шест минути и завршувајќи на 89. место.[80] Целите на Кевендиш пред сезоната биле освојување на зелената маичка на Тур де Франс и друмската трка на Светските првенства 2010.[81] Исто така, Кевендиш изјавил дека ќе настапи на Трката околу Фландрија, но без намера за победа, бидејќи за трката е потребно тренирање, но дека планира да победи во иднина.[82]

Марк Кевендиш ја прославува победата на етапата 1 на Трката околу Калифорнија 2010

По слабиот почеток на сезоната, Кевендиш ја пронашол формата на Волта а Каталуња 2010, каде завршил седми на хронометарот и ја освоил втората етапа.[83] Неговата екипа го повлекла од Тур де Романди 2010 откако направил нападен гест по освојувањето на втората етапа.[84][85] Пропуштајќи ја Џиро д’Италија 2010, Кевендиш одбрал да вози на Трката околу Калифорнија 2010, која започнувала на 16 мај, каде ја освоил етапата 1, негова трета победа во сезоната.[86] На 15 јуни Кевендиш имал силен пад додека спринтал во последните метри на четвртата етапа на Тур де Свис 2010, кога го променил правецот и го собрал Хајнрих Хауслер и неколку други возачи, со што го зголемил критиката од другите екипи кон неговиот начин на возење.[87] Кевендиш настапил на Тур де Франс 2010. На првата етапа, Кеведниш паднал во текот на последниот спринт на помалку од 3 километри пред целта. Камерите покажале дека Кевендиш во кривината влегол пребрзо и предоцна почнал да врти. Тогаш се потпрел со рамото на возачот до него за да ја врати својата линија на возење.[88][89][90] Кевендиш ја вратил формата и ја освоил петтата етапа,[91] шестата,[92] единаесеттата,[93] осумнаесеттата[94] и дваесеттата,[95] зголемувајќи го бројот на етапни победи на 15.[96] Завршил втор во бодовниот пласман, 11 бодови зад Алесандро Петаки.[97]

Следна трка на Кевендиш била Вуелта а Еспања 2010, каде неговата екипа го освоила екипниот хронометар, а Кевендиш прв ја поминал целта и ја презел водечката маичка.[98] Тој можел да заврши само како втор или трет на наредниве спринтерски етапи, но подоцна се вратил со победи на етапите 12,[99] 13,[100] 18[101] и бодовниот пласман.[102]

2011[уреди | уреди извор]

Кевендиш имал слаб почеток во 2011, не успевајќи да победи на некоја трка до крајот на февруари, кога ја освоил етапата шест на Трката околу Оман.[103] Продолжил да вози и стигнал до неговата втора победа во сезоната на Гроте Шелдепрејс, негова трета по неговиот претходни триумфи во 2007 и 2008, изедначувајќи се со рекордот на Пит Елибрант.[104] на Париз-Рубе не успеал да заврши.[105] Бил втор на втората етапа на Џиро д’Италија во спорни околности (Кевендиш покажал на победникот Петаки дека навлегол во неговата патека на движење во последниот спринт) и ја зел розовата маичка на етапата три. Кевендиш ја остварил првата етапна победа на Гранд Тур таа година на етапата десет на Џиро, отфрлувајќи ги тврдењата дека неправилно се држел за автомобилот на неговата екипа кога се искачувал на Етна на етапата девет.[106] Втората победа на Џиро во 2011 ја освоил на етапата дванаесет пред да ја напушти трката.[107] На 11 јуни било објавено дека Кевендиш ќе стане член на Редот на Британската Империја (MBE) како дел од одликувањата по повод роденденот на Кралицата.[108][109]

Кевендиш во зелената маичка, предводен за победа од колегите Метју Гос и Марк Реншо на етапата 15 на Тур де Франс 2011.

Кевендиш ги освоил етапите 5, 7, 11, 15 и 21 на Тур де Франс — зголемувајќи го бројот на вкупно освоени етапни победи на дваесет во неговата кариера на Тур де Франс,[110][111] и прв велосипедист кој некогаш победувал на последната етапа три години по ред. Иако му биле скратени дваесет бодови за завршување надвор од временската граница на етапите девет и осумнаесет,[112][113] Кевендиш успеал да го освои бодовниот пласман; и со тоа станал првиот британски велосипедист кој го освоил бодовниот пласман.[114][115]

Во следните недели Кевендиш учествувал на неколку критериуми. Го освоил критериумот Стипхут во Холандија, победувајќи ги браќата Енди и Френк Шлек од Леопард Трек на целта,[116] а потоа и Профкритериум Волвертем-Меза[117] и Ватерингсе Вилердаг.[118] Во август, екипата на Кевендиш ХТЦ-Хајроуд објави дека ќе се распаднат на крајот на сезоната,[119] зголемувајќи ги гласините за преминување на Кевендиш во Тим Скај.[120] Следната недела победи на велосипедскиот класик Лондон-Сари; настапувајќи за екипата на Велика Британија, тоа било официјална проба за друмската трка на Летните олимписки игри и дел од подготовките за Олимпијадата.[121]

По неколку дена, Кевендиш настапи на Вуелта а Еспања, но се откажа на етапата четири поради треска.[122] По повлекувањето од Вуелта, на Кевендиш му било дозволено да биде дел од составот за Трката околу Британија.[123] Кевендиш ја освоил првата етапа и ја зел водечката маичка,[124] и последната етапа во Лондон.[125]

Метју Гос од Австрија, Кевендиш и Германецот Андре Грајпел на подиумот по друмската трка на Светските друмски првенства UCI 2011.

На крајот на септември, Кевендиш заминал на Светските друмски првенства во Копенхаген каде учествувал на друмската трка со силната осумчлена британска екипа. Откако екипата ја контролирала целата трка и ја довеле трката да биде одлучена во спринтерска завршница, каде Кевендиш ја поминал целта за првпат со што ја освоил маичката виножито. Тој станал втор британски првак по Том Симпсон во 1965.[126][127] По многуте гласини било објавено дека Кевендиш ќе се приклучи во Тим Скај за сезоната 2012.[128] Отишол заедно со неговиот колега од ХТЦ-Хајроад Бернхард Ајзел.[129]

Во ноември, Кевендиш се врати во велодромскиот велосипедизам, настапувајќи на трката Револушн на велодромот во Манчестер. Ја освоил трката скреч, негова прва победа во велодромскиот велосипедизам од секаков вид по 2008.[130] Објавил дека ќе започне со тренирање за сезоната 2012 порано отколку претходните години со цел да биде поподготвен за класиците.[131] Во ноември ја добил наградата на годината за најинспиративен спортист во 2011 од Академијата Јагуар како дел од годишните спортски награда во хотелот Савој во Лондон.[132] Во декември Кевендиш ја добил и наградата спортска личност на годината од ББС со 169.152 (49,47%) гласови.[133]

2012[уреди | уреди извор]

Кевендиш ја започнал сезоната 2012 на Трката околу Катар, каде откако се изборил со болеста ја освоил третата етапа и со тоа првата победа за Тим Скај.[134] Исто така, подоцна ја освоил петтата етапа и влегол во првите десет во генералниот пласман.[135] Ја завршил трката на шестото место, и покрај падот на последната етапа.[136] Иако не успеал да победи на ниедна етапа на Трката околу Оман, бидејќи се здобил со повреда на првата, се вратил со победа на Курне-Брисел-Курне.[137] Кевендиш целел кон втора победа на Милано-Санремо во март, но се откажал на Ле Мани, 100 километри пред целта.[138] Не успеал да постигне висок пласман на ниеден од класиците во 2012. На Тур де Романди, Кевендиш ја покажал неговата способност за кратки хронометри, откако завршил трет на прологот, но не освоил ниедна етапа.

Една недела подоцна Кевендиш стигнал до петтата победа во сезоната со спринт на втората етапа на Џиро д’Италија. Следниот ден повторно бил во конкуренција за победа на третата етапа, но во спринтот возачот на Андрони Џокатоли-Венецуела Роберто Ферари агресивно ја сменил насоката на движење, допрел до него и Кевендиш паднал, а со тоа предизвикал целата група да застане. Помеѓу другите возачи во падот бил предводникот на трката Тејлор Фини (БМЦ Рејсинг Тим). Подоцна, Кевендиш објавил на Twitter дека Ферари треба да биде „засрамен поради оневозможувањето на носителите на розова, црвена и виножито маичките“.[139] Се опоравил од малите повреди и победил на етапите 5 и 13.[140][141] Кевендиш завршил на Џиро, но бил поразен во бодовниот пласман од возачот на Катјуша Хоаким Родригес за еден бод. Го освоил помалиот пласман Аѕури д’Италија и пласманот за борбеност на етапите.[142] Кевендиш настапил на Стер ЗЛМ Тур ГП Јан ван Хесвејк во средината на јуни. И покрај неуспехот да победи на ниедна од четирите, главно рамни, етапи, постојаноста во пласманите на етапите на Кевендиш му донело победа на трката - прва во неговата професионална кариера - со предност од осум секунди.[143]

Кевендиш ја освоил последната етапа на Тур де Франс 2012 на Шанзелизе по рекордна четврта година по ред.

Во јули, Кевендиш ја освоил втората етапа на Тур де Франс, негова 21. етапна победа на Тур.[144] Кевендиш бил во борба за уште една етапна победа на четвртата етапа, но бил учесник во големиот пад во последните 3 километри. Потоа, Кевендиш презел улога на поддршка за екипата, бидејќи Скај оделе на целокупна победа со Вигинс, поради што Кевендиш им носел вода на неговите колеги и дури бил на темпо на искачувањата низ Пиринеите.[145] Екипата му возвратила на Кевендиш за неговата работа преку помошта во достигнувањето на бегството на етапата осумнаесет, иако Кевендиш сам ги достигнал возачот на Рабобанк Луис Леон Санчес и Николас Роуш од Аг2р-Ла Мондијал во последните 200 метри и ја освоил својата 22. етапна победа на Тур, изедначувајќи се со Ленс Армстронг и Андре Дарижад.[146] Кевендиш ја освоил последната етапа на Тур де Франс на Шанзелизе по рекордна четврта година по ред и со тоа станал најуспешниот спринтер во историјата на Тур со дваесет и три етапни победи.[147] Исто така, станал првиот велосипедист кој победил на Шанзелизе во виножито маичка. Во текот на Тур, францускиот весник L’Equipe го именувал Кевендиш за најдобар спринтер на Тур де Франс на сите времиња.[148][149]

Главна цел на Кевендиш во сезоната била друмската трка на Олимписките игри, која се одржала шест дена по последната етапа на Тур де Франс. Силната британска екипа составена од Вигинс, Крис Фрум, Ијан Станард и Милар планирале да ја имаат контролата во нивни раце и да му дозволат на Кевендиш да учествува во спринтерска завршница на крајот на трката. Меѓутоа, екипата била приморана да постави темпо за мнозинството на трката, со само неколку други земји кои понудиле поддршка, и на последното искачување во кругот Бокс Хил била создадена голема група бегалци од околу трисесет возачи. И покрај најдобрите напори на Станард, Вигинс, Милар, Фрум и колегата од Скај Бернхард Ајзел, бегството не можело да биде достигнато, поради што Кевендиш завршил како дваесет и деветти, четириесет секунди зад победникот, Александар Винокуров од Казахстан.[150]

Кевендиш освоил три етапи на Трката околу Британија.[151]

На 18 октомври потпишал тригодишен договор со белгиската екипа Омега Парма-Квик Степ од сезоната 2013.[152]

2013[уреди | уреди извор]

Кевендиш пред воведната етапа на Џиро д’Италија 2013, каде победил во мала група на возачи и ја достигнал неговата 11. поединечна етапна победа и негова 37. на Гранд Тур.

Кевендиш ја започнал сезоната 2013 со победа на воведната етапа на Тур де Сан Луис во Аргентина како негово деби со екипата Омега Парма-Квик Степ.[153] Потоа ја освоил Трката околу Катар, каде постигнал четири последователни етапни победи од вкупно шест етапи.[154] Во март ја освоил втората етапа на Три дена Де Пане.[155] Во април бил спречен во шансата за рекордна четврта победа на Шелдепрејс од бранителот на титулата Марсел Кител од Аргос-Шимано, завршувајќи на второто место; Омега Парма-Квик Степ помогнал да се достигне бегството, но не успеале во последниот километар, оставајќи го Кевендиш да го започне неговиот спринт на околу 200 метри пред крајот со околу дваесетина возачи.[156]

Во мај победил на воведната етапа на Џиро д’Италија, освојувајќи ја розовата маичка по третпат во неговата кариера.[157] Ја освоил и шестата етапа во масовен спринт на рамната етапа. Оваа победа го поместила над Роберт Милар на врвот на списокот на британски професионални возачи на сите времиња на Cycling Weekly'.[158] Победил и на етапата 12, достигнувајќи ја својата 100. професионална победа и преземајќи ја црвената маичка по третпат на трката.[159] Следниот ден совршено ја испланирал неговата завршница и победил на етапата 13, негова четврта на трката во 2013. Неговата петта победа на Џиро ја освоил на последната етапа, преземајќи го бодовниот пласман на кој водел во голем дел од трката. Со тоа постигнување, Кевендиш станал само петти возач кој успеал да ги освои бодовните пласмани на сите три големи трки.[160]

На 23 јуни, Кевендиш го освоил националното друмско првенство, околу улиците на Глазгов. Го претекнал Дејвид Милар на правецот и се одржал пред Станард, кој се повратил иако имал дупната гума во претпоследниот круг, освојувајќи го сребрениот медал.[161]

Во јули, Кевендиш ја освоил петтата етапа на Тур де Франс, донесувајќи му ја 24. етапна победа на Тур. На целта бил поздравен од Андре Дерижад, претходниот носител на рекордот за најмногу етапни победи на Тур од страна на некој спринтер.[162] На единаесеттата етапа, поединечен хронометар од 33 километри, гледач го испрскал Кевендиш со урина.[163][164] На тринаесеттата етапа бил во бегство составено од 14 возачи на 30 километри пред целта, кога успеал да го претекне Петер Саган за победа на етапата, негова 25. кариерата на Тур.[165] Кон крајот на истиот месец, Кевендиш одлучил да вози на Трката околу Данска, каде ја освоил завршната етапа.[166]

Во септември, Кевендиш се вратил на велодромскиот велосипедизам по првпат од Олимписките игри во Пекинг, натпреварувајќи се на велодромот во Гент на Меѓународното првенство Белгија. Завршувајќи втор во скреч и трет во медисон со Овен Дул, Кевендиш не ги исполнил условите за Олимпијадата 2016 во Рио де Жанеиро, да заработи доволно бодови за да се пласира на Светскиот куп.[167]

На 18 септември, Кевендиш ја освоил четвртата етапа на Трката околу Британија, поминувајќи ги Елија Вивијани. Ја повторил победата три дена подоцна на седмата етапа, кога повторно го победил Италијанецот Елија Вивијани.

2014[уреди | уреди извор]

Кевендиш на Трката околу Турција

Кевендиш имал слаб почеток во сезоната, одлучувајќи да не настапи на Џиро д’Италија. Негов најдобар резултат на класиците бил петтото место на Милано-Санремо. Освоил четири етапи и бодовниот пласман на Трката околу Турција.[168]

На првата етапа на Тур де Франс 2014, која се одржала во Јоркшир, Англија, Кевендиш паднал при контакт во последните секунди во спринтерската завршница. При падот го изместил десното рамо[169] и не возел на следната етапа.[170] Се вратил на Тур де л’Ен, каде останал без победи.[171] Потоа, покажал одредена форма на Тур ду Поату-Шарент, победувајќи на првите две етапи.[172] Кевендиш настапил на Трката околу Британија во септември, завршувајќи трет на првата етапа во Ливерпул и втор на завршната етапа во Лондон. На крај, неговата сезоната 2014 се покажала како една од најмалку успешните,[173] освојувајќи 11 трки и без етапни победи на големите трки.[174] Кевендиш ја завршил 2014 година со велодромски настапи, освојувајќи го второто место на Шест дена Гент[175] и победа на Шест дена Цирих,[176] обете трки со Илјо Кејсе, но подоцна ја отфрлил можноста да настапи на велодромските дисциплини на Летните олимписки игри 2016 поради друмски обврски.[174]

2015[уреди | уреди извор]

За разлика од претходната година, Кевендиш имал успешен почеток на сезоната 2015, освојувајќи пет трки до средината на февруари, вклучувајќи две етапи, бодовниот и генералниот пласман на Трката Дубаи.[177][178] Во март, Кевендиш победил на Курне-Брисел-Курне, по вторпат во својата кариера.[179] Потоа, учествувал на Тирено-Адријатико, каде бил вклучен во голем пад на втората етапа поради Елија Вивијани.[180] Кевендиш настапил на Трката околу Турција каде освоил три етапи и бодовниот пласман пред Даниеле Рато.[181] Потоа, учествувал на Трката околу Калифорнија, покажувајќи добра форма со победа на четири етапи и бодовниот пласман пред победникот Петер Саган.[182] Настапот на Тур де Свис бил неуспешен бидејќи негово најдобро место било шестото на шестата етапа.[183] Ја освоил седмата етапа на Тур де Франс во спринтерска завршница.

На 16 август, Кевендиш се вратил на велодромскиот велосипедизам, здружувајќи ги силите со Бредли Вигинс за победа во медисон во првото коло на велосипедските серии Револушн на новоотворениот велодром во Дерби.[184] По првпат од Олимпијадата 2008, двоецот возел заедно на некоја трка.

На 29 септември било објавено дека Кевендиш потпишал за МТН Кубека — која ќе биде преименувана во Тим Дименжн Дата — за сезоната 2016, заедно со колегата Марк Реншо од Етикс-Квик Степ и Бернхард Ајзел, негов поранешен колега од ХТЦ и Скај. Главниот на екипата, Даг Рајдер, го опишал потпишувањето на Кевендиш како „голем чекор напред за екипата“.[185]

2016[уреди | уреди извор]

Кевендиш на Париз-Рубе 2016

Во февруари, Кевендиш возел на Трката околу Катар по вторпат во својата кариера, освојувајќи ја воведната етапа и генералниот пласман. Изјавил дека негова цел за 2016 година биле олимписките игри, поради неговата желба за освојување медал, одбирајќи да вози на велодромските дисициплини, како омниум. Како подготовка настапил на Светското велодромско првенство; завршувајќи шести во омниум и победувајќи во медисон заедно со Вигинс.[186] Во април возел на Трката околу Хрватска, освојувајќи ја втората етапа.[187]

На 2 јули ја освоил воведната етапа на Тур де Франс во спринтерска завршница, освојувајќи ја својата 27. етапна победа и облекувајќи ја жолтата маичка за првпат.[188] Ја изгубил маичката следниот ден кога Саган ја освоил втората етапа.[189] Кевендиш ја освоил третата етапа во фото-завршница со Андре Грајпел, освојувајќи ја својата 28. победа и израмнувајќи го подвигот на Бернар Ино. Со оваа победа повел во бодовниот пласман.[190][191] Ја освоил шестата етапа во масовен спринт, пред Марсел Кител и Ден Меклеј, за зголемување на водството.[192] Саган повторно ја преземал зелената маичка од Кевендиш на десеттата етапа, кога Словакот бил дел од бегство кое издржало до крајот, завршувајќи втор зад Мајкл Метјус и освојувајќи го средниот спринт на етапата.[193] Кевендиш стигнал до неговата четврта етапна победа на Тур 2016 и негова 30. победа, на четиринаесеттата етапа, претекнувајќи ги Александер Кристоф и Саган на целта.[194] Се откажал од Тур на вториот ден за одмор пред планинските етапи, наведувајќи ја потребата за подготовка на Игрите во Рио.[195] На тие Игри, Кевендиш конечно освоил олимписки медал при неговиот трет обид, освојувајќи го сребрениот медал во омниум.

2017[уреди | уреди извор]

Откако немал победи на воведната трка во Дубаи,[196] Кевендиш ја освоил воведната етапа на Трката Абу Даби.[197] Во април му бил дијагностициран вирусот Епстејн-Бар, што го спречило да учествува на националните првенства.[198]

Се вратил на Тур де Франс 2017, каде паднал со моменталниот светски првак Петер Саган во завршниот спринт на четвртата етапа, во пад за што Саган бил дисквалификуван. Кевендиш се здобил со скршено рамо и се повлекол од трката.[199]

Кевендиш најавил дека се враќа на трките на Шест дена Лондон.[200] По повлекувањето на Бредли Вигинс се здружил со Питер Кенох,[201] и завршил втор во генералниот пласман.[202]

2018[уреди | уреди извор]

Кевендиш ја започнал сезоната 2018 на Трката Дубаи, освојувајќи ја третата етапа. Потоа, настапил на Трката околу Оман, завршувајќи втор на воведната етапа.[203] Потоа ја започнал Трката Абу Даби, но паднал во неутралната зона на првата етапа. Паднал на скршеното рамо претходната година на Тур де Франс и морал да ја напушти трката.[204] Кевендиш се вратил на трките на Тирено-Адријатико, но имал уште еден пад при воведниот екипен хронометар. Кевендиш скршил ребро и и покрај тоа што се вратил на неговиот велосипед, го пропуштил временскиот лимит и не можел да ја продолжи трката.[205] Кевендиш бил подготвен за Милано-Санремо, но имал тежок пад во последните километри како групата се приближувала на Поџо ди Санремо. Скршил уште едно ребро, како и се здобил со исеченици, но и веројатна повреда на лигаментот на зглобот.[206]

Во 2018 година, надежите на Кевендиш за освојување на етапа на Тур де Франс завршиле откако не успеал да влезе во временската рамка за 11. етапа. Кевендиш ја поминал целта еден час, пет минути и 33 секунди зад етапниот победник, Герајнт Томас, двојно повеќе од временската граница поставена на 31:27.[207]

Стил на возење[уреди | уреди извор]

Кевендиш бил спореден како атлетски спринтер, кој турка кон почетните блокови.[208] На Тур де Франс 2009, бодовите, кои ги добил на средните спринте на етапата 14 му биле одземени, откако било пресудено дека го истуркал Тор Хушовд преблиску до бариерите на патеката.[209] По деветнаесеттата етапа, изјавил дека бил „засрамен“ за неговите коментари околу „заслужниот“ носител на зелената маичка Хушовд.[73] По етапата четири на Тур де Свис 2010, Кевендиш бил прогласен за виновен во падот, во кој учествувале тој и Хајнрих Хауслер во спринтот на крајот на етапата.[210] Падот предизвикала Хауслер, Арно Коајо и Лојд Мондори да се откажат од трката, поради нивните повреди, додека Кеведиш бил способен да продолжи.[211] Кевендиш добил триесет секунди казна и казна од 200 CHF. Почетокот на следната етапа бил нарушен од некои возачи, кои протестирале на стилот и возењето на Кевендиш и изјавиле дека тоа било недостиг на почит од Кевендиш.[211] Уште еден пример за сомнителната грижа за безбедноста додека возел била забележана на воведната етапа на Тур де Франс 2014 кога предизвикал пад на Сајмон Геранс додека се обидувал да го оттурне од патот во текот на спринтот.[169]

Личност[уреди | уреди извор]

Марк Кевендиш на Трката околу Калифорнија 2010 со неговата автобиографија Boy Racer

Кевендиш бил опишан како самоуверен, дури и арогантен. Во 2008 изјавил:

Кога новинарите на Тур де Франс ме прашуваат дали сум најдобар спринтер, јас им одговарам Да и тоа е гледано како ароганција, но доколку не ме прашаат, не би им кажа дека сум најдобар спринтер на светот.[208]

Во јуни 2009, била објавена неговата автобиографија, Boy Racer, која ја покривала неговата кариера дотогаш.[8] На конференцијата за печатот во Лондон, пред Тур де Франс 2009, Кевендиш објаснил дека книгата била „повеќе биографија на етапните победи од последниот Тур де Франс“, отколку автобиографија.[212] Негова „најголема мотивација за пишување автобиографија било да се објасни самиот себеси“, да се спротистави на интерјуата дадени веднаш по трките.[212]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Има три куќи, една на островот Ман, за која вели дека секогаш ќе биде неговиот вистински дом, куќа во Есекс која ја дели со неговата сопруга и куќа за тренирање во Карата, Тоскана, Италија.[213][214]

Кевендиш е венчан со поранешната манекенка Пета Тод.[215][215][216] На 3 април 2012, Кевендиш го објавил раќањето на нивната ќерка, Делајла Грејс Кевендиш.[217] На 5 октомври 2013 година се венчал со Тод во Лондон.[218] На 24 април 2015 година, Тод објавил на Инстаграм дека таа и Марк го очекуваат своето второ дете.[219] Двојката го добила својот син Фреј Дејвид Кевендиш на 17 август 2015 година.

Во јануари 2015 година, Кевендиш го објавил создавањето на Rise Above Sportive, масовна трка која би се одржала во Честер и Северен Велс во август 2015 година.[220] Во ноември 2015 година добил почесен докторат од Честерскиот универзитет за неговиот придонес во велосипедизмот.[221]

На Кевендиш му бил откриен вирус Епштејн-Бар во април 2017 година и поминал неколку месеци надвор од трките пред да се врати на Тур де Франс 2017.[222] Во август 2018 година повторно му бил откриен вирусот и се повлекол од тренинг и трки со цел да се одмори.[223] Се вратил на трки на Вуелта а Сан Хуан 2019 во Аргентина.[224]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

Кевендиш е рангиран на второто место на сите времиња на етапни победници на Тур де Франс со 30 победи и на делба на 3. место на сите времиња по бројот на етапни победи на големите трки со 48 победи.

2005
 • Ја освоил првата титула во медисон на Светското првенство во велодромски велосипедизам.[225]
2006
 • Ја освоил титулата во скреч на Комонвелтските Игри, донесувајќи го третиот златен медал за Островот Ман на Игрите.
2007
 • Го изедначил рекордот на Алесандро Петаки со 11 професионални победи во неговата деби сезона во 2007.[226]
2009
2010
2011
 • Се изедначил со Пјет Елибрант по најмногу победи на еднодневниот полукласик Шелдепрајс, со трета победа на трката во Антверп.[232]
 • На Тур де Франс 2011 станал првиот британски возач, кој го освоил бодовниот пласман на Тур де Франс,[233]
 • Станал вториот британски возач - по Том Симпсон - кој ја освоил друмската трка на Светските друмски првенства UCI.
2012
 • Станал првиот возач, кој ја освоил завршната етапа на Шанзелизе на Тур де Франс, четири години по ред (2009–12).
 • Станал првиот носител на маичката виножито, кој ја освоил последната етапа на Тур де Франс.[234]
 • Станал најуспешниот спринтер во историјата на Тур де франс со неговата 23. етапна победа, освојувајќи најмногу етапни победи во масовни спринтови отколку било кој друг возач.[235]
2013
 • Го освоил вториот генерален пласман во неговата кариера на Трката околу Катар, со четири последователни етапни победи од вкупно шест етапи.[236]
 • Ја достигнал бројката од 100 професионални победи со победата на етапата 12 на Џиро д’Италија 2013.[237]
 • Го заокружил комплетот на бодовни пласмани на Гранд Тур трките со неговата победа во бодовниот пласман на Џиро д’Италија, станувајќи 5. возач во историјата кој успеал во тоа.[238]
2015
 • Ја освоил третата победа во неговата кариера на Трката Дубаи, освојувајќи две од четири етапи.[239]
2016
 • Ја освоил четвртата победа во неговата кариера на Трката околу Катар, освојувајќи една од петте етапи.[240]
 • Го заокружил комплетот на носени водечки маички на големите трки по освојување на воведната етапа на Тур де Франс.[241]
 • Стигнал до првиот олимписки медал, освојувајќи сребро во Рио 2016 во дисциплината омниум.

Велодромски велосипедизам[уреди | уреди извор]

2001
Национални јуниорски првенства
2. Silver medal blank.svg Бодовна трка
3. Bronze medal blank.svg Скреч
2003
Национални јуниорски првенства
1. MaillotReinoUnido.PNG Кило
2. Silver medal blank.svg Скреч
2. Silver medal blank.svg Спринт
2004
Национални првенства
1. MaillotReinoUnido.PNG Екипна потера (со Пол Менинг, Крис Њутон & Том Вајт)
2. Silver medal blank.svg Медисон (со Ед Кленси)
1. Револушн - Медисон 6 км (мом. рекордер) 57,457 с. (со Ед Кленси)
1. Минхен Талент куп - Медисон (со Мат Брамајер)
2005
1. Jersey rainbow.svg Светско првенство - Медисон (со Роб Хејлс)
1. UEC Champion Jersey.svg Европско првенство - Бодовна трка
Национални првенства
1. MaillotReinoUnido.PNG Екипна потера (со Ед Кленси, Стив Камингс & Герант Томас)
2. Silver medal blank.svg Скреч
1. Бремен Талент куп - Медисон (со Герант-Томас)
Светски куп
2. Silver medal blank.svg Екипна потера (со Мат Брамајер, Ед Кленси & Том Вајт), Сиднеј
2. Silver medal blank.svg Екипна потера (со Роб Хејлс, Пол Менинг & Крис Њутон), Манчерстер
3. Bronze medal blank.svg Медисон (со Том Вајт), Сиднеј
3. Bronze medal blank.svg Медисон (со Роб Хејлс), Манчестер
2006
1. Gold medal blank.svg Комонвелтски игри - Скреч
3. Bronze medal blank.svg Светски куп - Медисон (со Герант Томас), Сиднеј
2007
1. Револушн 16 - 15 км Скреч
2. Silver medal blank.svg Светски куп - Медисон (со Бредли Вигинс), Пекинг
2008
1. Jersey rainbow.svg Светско првенство - Медисон (со Бредли Вигинс
1. MaillotReinoUnido.PNG Национално првенство - Медисон (со Питер Кенох
2011
1. Револушн 34 - 15 км Скреч
2014
1. Шест дена Цирих (со Илјо Кејсе)
2. Шест дена Гент (со Илјо Кејсе)
2015
1. Револушн Дерби - Медисон (со Бредли Вигинс
2016
1. Jersey rainbow.svg Светско првенство - Медисон (со Бредли Вигинс
1. Шест дена Гент (со Бредли Вигинс)
1. Паневежис куп - Омниум
2. Silver medal olympic.svg Олимписки омниум
2. Шест дена Лондон (со Бредли Вигинс)
2017
2. Шест дена Лондон (со Питер Кенох)

друмски велосипедизам[уреди | уреди извор]

2003
2. Британско јуниорско друмско првенство
2004 — Тим Персил
Велосипедска трка Џирван
1. Етапа 1
1. Трка околу Британија Трка Сиркут
2005 — Тим Шпаркасе
Трка околу Берлин
1. Етапа 1
1. Британско сиркут првенство
2006 — Тим Шпаркасе Т-Мобајл Тим
Курс де ла Солидарите Олимпик
1. Етапа 3
Трка околу Британија
1. Jersey blue.svg Бодовен пласман
2. Трка околу Берлин
1. Етапа 4
1. Етапа 5
2007 — Т-Мобајл Тим
1. Гроте Шелдепрајс
Четири дена Динкерк
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 3
1. Етапа 6
Волта а Каталуња
Jersey red.svg на етапите 2 и 6
1. Етапа 2
1. Етапа 6
Стер Електротур
1. Етапа 4
Пост Данмарк Рунт
1. Jersey red.svg Бодовен пласман
1. Етапа 6
Енеко Тур Бенелукс
1. Jersey red.svg Бодовен пласман
1. Етапа 2
Трка околу Британија
1. Jersey blue.svg Бодовен пласман
1. Jersey white.svg Спринтерски пласман
Jersey yellow.svg на прологот и етапите 1 и 2
1. Пролог
1. Етапа 1
Сиркут Франко-Белж
1. Етапа 3
2008 — Тим Хај Роад
Три дена Де Пане
1. Етапа 2
1. Етапа 3a
1. Гроте Шелдепрајс
Тур де Романди
Jersey yellow.svg Jersey green.svg Jersey orange.svg на прологот
1. Пролог
Стер Електротур
1. Етапа 5
Џиро д’Италија
1. Етапа 4
1. Етапа 13
Тур де Франс
1. Етапа 5
1. Етапа 8
1. Етапа 12
1. Етапа 13
Трка околу Ирска
Jersey yellow.svg Jersey white.svg на етапите 1-3
Jersey green.svg на етапите 2-4
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 3
Трка околу Мисури
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
Jersey yellow.svg Jersey white.svg на етапите 1 и 2
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 6
2009 — Тим Колумбија-Хај Роад
Трка околу Катар
1. Етапа 4
1. Етапа 6
Трка околу Калифорнија
1. Jersey green.svg Спринтерски пласман
Jersey white.svg на прологот
1. Етапа 4
1. Етапа 5
Тирено-Адријатико
1. Етапа 7
1. Милано-Санремо
Три дена Де Пане
1. Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 3a
Џиро д’Италија
Jersey pink.svg Jersey white.svg на етапите 1 и 2
1. Етапа 1 (ТТТ)
1. Етапа 9
1. Етапа 11
1. Етапа 13
Тур де Свис
Jersey green.svg на етапите 6 и 7
1. Етапа 3
1. Етапа 6
Тур де Франс
Jersey green.svg на етапите 2-7, 11 и 12
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Етапа 10
1. Етапа 11
1. Етапа 19
1. Етапа 21
1. Шпаркасен Џиро Бохум
Трка околу Ирска
1. Етапа 2
Трка околу Мисури
Jersey yellow.svg Jersey green.svg на етапите 1 и 2
Jersey white.svg на етапите 1–3
1. Етапа 1
1. Етапа 2
2010 — Тим ХТЦ-Колумбија
Волта а Каталуња
1. Етапа 2
Тур де Романди
1. Етапа 2
Трка околу Калифорнија
Jersey yellow.svg на етапа 1
Jersey green.svg на етапите 1, 3 и 4
1. Етапа 1
Тур де Франс
1. Етапа 5
1. Етапа 6
1. Етапа 11
1. Етапа 18
1. Етапа 20
Вуелта а Еспања
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
Jersey red.svg на етапите 1 и 2
Jersey white.svg на етапата 1
1. Етапа 1 (ТТТ)
1. Етапа 12
1. Етапа 13
1. Етапа 18
2011 — ХТЦ-Хајроад
Трка околу Ман
1. Етапа 6
1. Гроте Шелдепрајс
Џиро д’Италија
Jersey pink.svg на етапата 3
1. Етапа 1 (ТТТ)
1. Етапа 10
1. Етапа 12
Тур де Франс
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 5
1. Етапа 7
1. Етапа 11
1. Етапа 15
1. Етапа 21
1. Велосипедски класик Лондон-Сареј
Трка околу Британија
Jersey yellow.svg на етапите 1 и 2
Jersey blue.svg на етапите 1, 2 и 3
1. Етапа 1
1. Етапа 8б
1. Jersey rainbow.svg Светски друмски првенства UCI
2012 — Тим Скај
Трка околу Катар
1. Етапа 3
1. Етапа 5
1. Курне-Брисел-Курне
Тирено-Адријатико
Jersey red.svg на етапите 2 и 3
1. Етапа 2
Џиро д’Италија
1. Пласман Аѕури д’Италија
1. Најборбен возач
Jersey red.svg на етапите 2 и 11-18
1. Етапа 2
1. Етапа 5
1. Етапа 13
Стер ЗЛМ Тур
1. Jersey yellow.svg Краен пласман
Jersey green.svg на етапите 2 и 3
Тур де Франс
1. Етапа 2
1. Етапа 18
1. Етапа 20
Трка околу Данска
1. Етапа 6
Трка околу Британија
Jersey gold.svg на етапата 4
1. Етапа 3
1. Етапа 4
1. Етапа 8
2013 — Омега Парма-Квик Степ
Тур де Сан Луис
Jersey orange.svg на етапата 1
1. Етапа 1
Трка околу Катар
1. Jersey gold.svg Генерален пласман
1. Silver jersey.jpg Бодовен пласман
1. Етапа 3
1. Етапа 4
1. Етапа 5
1. Етапа 6
Тирено-Адријатико
Jersey blue.svg на етапата 1-3
Jersey red.svg на етапата 3
1. Етапа 1 (ТТТ)
Џиро д’Италија
1. Jersey red.svg Бодовен пласман
Ја носел Jersey pink.svg на етапата 1
1. Етапа 1
1. Етапа 6
1. Етапа 12
1. Етапа 13
1. Етапа 21
1. Пласман Аѕури д’Италија
1. Пласман Најборбен возач
1. MaillotReinoUnido.PNG Национално друмско првенство
Тур де Франс
1. Етапа 5
1. Етапа 13
7. Краен пласман Трка околу Данска
1. Етапа 6
Трка околу Британија
1. Етапа 4
1. Етапа 7
1. Етапа 8
3. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
9. Милано-Санремо
10. Краен пласман Три дена Де Пане
1. Етапа 2
2014 — Омега Парма-Квик Степ
Волта ао Алгарве
1. Етапа 5
Тирено-Адријатико
1. Етапа 1 (ТТТ)
1. Етапа 6
Трка околу Турција
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 4
1. Етапа 8
Трка околу Калифорнија
1. Етапа 1
1. Етапа 8
Тур де Свис
1. Етапа 4
Тур ду Поату-Шарент
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 2
5. Милано-Санремо
5. Ватенфал Класик
2015 — Етикс-Квик Степ
Тур де Сан Луис
1. Етапа 7
Трка Дубаи
1. Jersey blue.svg Генерален пласман
1. Jersey red.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 4
1. Класика де Алмерија
1. Курне-Брисел-Курне
Трка околу Турција
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 7
Трка околу Калифорнија
1. Jersey green.svg Спринтерски пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 5
1. Етапа 8
Тур де Франс
1. Етапа 7
2. Национално друмско првенство
2016 — Тим Дименжн Дата
Тур де Франс
1. Етапа 1
1. Етапа 3
1. Етапа 6
1. Етапа 14
1. Jersey gold.svg Краен пласман Трка околу Катар
1. Етапа 1
Трка Абу Даби
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 4
1. Етапа 2 Трка околу Хрватска
1. Етапа 8 Трка околу Калифорнија
1. Азиска турнеја на UCI 2016
2. Silver medal blank.svg Светско друмско првенство
2. Национално друмско првенство
2. Схелдепрејс
6. Париз-Тур
6. Краен пласман Џиро ди Тоскана
2017 – Тим Дименжн Дата
Трка Абу Даби
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
6. Гран при д’Изберг
8. Краен пласман Трка Дубаи
2018 – Тим Дименжн Дата
1. Етапа 3 Трка Дубаи

Распоред на резултатите на монументите[уреди | уреди извор]

Извор:[242]

Монумент 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Милано-Санремо 1 89 52 СО 9 5 46 110 101 СО
Трка околу Фландрија СО 110
Париз-Рубе СО 30
Лиеж-Бастон-Лиеж не настапил во текот на кариерата
Џиро ди Ломбардија не настапил во текот на кариерата
Класична трка 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Курне-Брисел-Курне 1 1
Гент-Вевелгем 17 59 60 58 18 СО
Схелдепрејс 1 1 1 2 2
Париз-Тур 42 6

СО = се откажал; — = не настапил

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Џиро ДНЕ 132 ДНФ ДНЕ ДНФ 145 127 ДНЕ ДНЕ ДНЕ ДНЕ ДНЕ
Освоени етапи 2 3 2 3 5
Бодовен пласман 4 2 1
Тур ДНФ-8 ДНФ-14 131 154 130 142 148 ДНФ-2 142 ДНС-17 ДНС-5 ДНФ-11
Освоени етапи 0 4 6 5 5 3 2 0 1 4 0 0
Бодовен пласман 2 2 1 4 2 4
Вуелта ДНЕ ДНЕ ДНЕ 144 ДНФ-4 ДНЕ ДНЕ ДНЕ ДНЕ ДНЕ ДНЕ ДНЕ
Освоени етапи 3 0
Бодовен пласман 1
Легенда
1 Победник
2–3 Топ три
4–10 Топ десет
11– Друго место
ДНЕ Не учествувал
ДНФ-x Не завршил (се повлекол на етапа x)
ДСК Диквалификуван
Н/А Трката/пласманот не беше одржана
НР Нерангиран во овој пласман

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „„Манската ракета" Кевендиш во блиц на втората етапа“. ABC. 6 јули 2009. Посетено на 6 јули 2009.
 2. „Cav edged out by Guardini“. Sky Sports. 24 мај 2012. Посетено на 21 јуни 2012.
 3. „Марк Кевендиш“. Омега Парма-Квик Степ. Decolef. Посетено на 16 март 2013.
 4. 4,0 4,1 „Профил на Марк Кевендип“.
 5. „Dimension Data finalise 2019 roster“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 22 ноември 2018. Посетено на 4 јануари 2019.
 6. „Тур де Франс: Марк Кевендиш влегува во историјата како најдобар спринтер на Тур“. The Independent. Посетено на 25 март 2014.
 7. Бирни, Лајонел; Вин, Најџел (16 септември 2011). „Cycling Weekly's all-time ranking of British pro riders“. Cycling Weekly. Посетено на 15 јули 2015.
 8. 8,0 8,1 Кевендиш, Марк (2009). Boy Racer. Ebury Press. ISBN 978-0-09-193275-6.
 9. 9,0 9,1 Procycling, UK, October 2008, p59
 10. L'Équipe, Франција, 19 јули 2008
 11. iiga.org
 12. bbc.com - Island Games 2015: Who will be next to follow these stars
 13. „British success in men's madison“. BBC Sport. Лондон: BBC. 28 март 2005. Посетено на 18 март 2013.
 14. „Кевендиш покажал дека е најбрз во Берлин“. British Cycling. 6 јуни 2006.
 15. „Gold medallist supports velodrome“. BBC Sport. 23 декември 2006. Посетено на 21 јули 2011.
 16. Софорд, Мал (19 март 2011). „Комомвелтски игри 2006“. Cyclingnews. Посетено на 24 септември 2011.
 17. „Кевендиш до Трката на Британија“. T Mobile.
 18. „Кевендиш потпиша за Т-Мобајл“. Т-Мобајл.
 19. Декалуве, Брехт (24 август 2007). „Младиот класичен спринтер Кевендиш непобедлив“. Cyclingnews. Посетено на 22 јули 2011.
 20. „Гроте Шелдепрајс - Фландрија - 2007“. The-Sports.org. Посетено на 24 јули 2011.
 21. Фотерингем, Вилијам (10 мај 2007). „Cavendish steals limelight from fellow Briton Wiggins“. Гардијан. UK. Посетено на 22 јули 2011.
 22. Фотерингем, Вилијам (11 мај 2007). „Кевендиш го докажа неговото педигре со етапна победа“. Guardian. UK. Посетено на 22 јули 2011.
 23. „Волта а Каталуња, Етапа 2“. Cycling Quotient. 22 мај 2007. Посетено на 22 јули 2011.
 24. Cavendish doubles up
 25. ''Le Point'', 15 јули 2007 Архивирано на 30 септември 2007 г.. Lepoint.fr (2007-07-15).
 26. „Hoping for Happy Camping in Compeigne“. T Mobile.
 27. Марк Кевендиш (16 јули 2007). 'Мојата трка е готова. Се трудев да одам понатаму, но јас сум физички неподготвен за тоа.'. The Guardian. UK.
 28. „Кевендиш ја оствари осмата сезонска победа“. Т-Мобајл.
 29. Фотерингем, Алесдер (6 October 2007). „Кевендиш го доби бројот 11 во 2007“. Cycling Weekly. Посетено на 22 јули 2011.
 30. Резултати од етапа 2 на Енеко Тур
 31. Кеведиш и Вигинс до злато во медисон. BBC News (2008-03-29).
 32. Погледнете ја победата на Кевендиш и Вигинс. BBC News (2008-04-09).
 33. Кевендиш обезбеди етапна победа на Џиро 13 мај 2008; BBC Sport
 34. „Тур де Франс: Кралот на спринтот Кевендиш до првата британска етапна победа во пет години“. Daily Mail. UK. 9 јули 2008. Посетено на 21 јули 2011.
 35. Беван, Крис (10 јули 2008). „Кевендиш победил на петтата етапа на Тур де Франс“. BBC Sport.
 36. Фаранд, Стивен (12 јули 2008). „Кевендиш победил повторно во Тулуза“. Cycling Weekly. Посетено на 21 јули 2011.
 37. Фаранд, Стивен (17 јули 2008). „Кевендиш до трета победа на етапата 12“. Cycling Weekly. Посетено на 21 јули 2011.
 38. „Незапирливиот Марк Кевендиш“. BikeRadar. Посетено на 21 јули 2011.
 39. „Кевендиш до четири етапни победи на Тур“. Eurosport. 18 јули 2008. Архивирано од изворникот на 29 јули 2008. Посетено на 18 јули 2008.
 40. Аласдер Фотерингем (19 јули 2008). „Кевендиш до својата четврта победа“. The Independent. UK.
 41. „Кевендиш надвор од Тур де Франс“. BBC Sport. 2008-007-20. Посетено на 15 јули 2009. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 42. Т-Мобајл го заврши нивното спонзорство и Колумбија го презеде тимот.
 43. ''sport.be'', 12 јули 2007. Sport.be.
 44. „Кевендиш и Вигинс го пропуштија медалот“. BBC Sport. 19 август 2008. Посетено на 19 август 2008.
 45. „Вигинс бара нов партнер за медисон“. BBC Sport. 22 октомври 2008. Посетено на 22 октомври 2008.
 46. Заборавениот човек Луис, Тим; The Observer; 23 ноември 2008
 47. Џонс, Енди (27 август 2008). „Кевендиш победи на првата етапа на Трката околу Ирска“. Cycling Weekly. Посетено на 21 јули 2011.
 48. Вин, Најџел (28 август 2008). „Кевендиш до втора етапа на Трката околу Ирска“. Cycling Weekly. Посетено на 21 јули 2011.
 49. Фотерингем, Аласдер (29 август 2008). „Три по ред етапи за Кевендиш во Ирска“. Cycling Weekly. Посетено на 21 јули 2011.
 50. „Извештај од трката. Трка околу Мисури Етапа 1: Кевендиш на патеката“. Road Bike Action Magazine. 7 септември 2009. Посетено на 21 јули 2011.
 51. „Извештај од трката: Трка околу Мисури Етапа 2: Повторно Кевендиш!“. Road Bike Action Magazine. 8 септември 2009. Посетено на 21 јули 2011.
 52. „Tрка околу Мисури; Извештај од етапа 6 и слики“. Podium Cafe. 14 септември 2008. Посетено на 21 јули 2011.
 53. „Кевендиш го освоил прологот на Романди“. BBC Sport. 29 април 2008. Посетено на 15 јули 2009.
 54. Галагер, Брендан (3 јули 2009). „Тур де Франс 2009: Марк Кевендиш цели кон предизвика со Том Бонен за бодовниот пласман“. Telegraph. Лондон. Посетено на 23 јули 2011.
 55. „Калифорнија двоен успех за Кевендиш“. BBC Sport. 20 февруари 2009. Посетено на 6 април 2009.
 56. „Кевендиш ја освоил зелената маичка“. BBC Sport. 23 февруари 2009. Посетено на 6 април 2009.
 57. „Кевендиш именуван во велодромскиот тим на ВБ“. BBC Sport. 23 март 2009. Посетено на 6 април 2009.
 58. „Кевендиш остварил етапна победа во Италија“. BBC Sport. 17 март 2009. Посетено на 6 април 2009.
 59. „Кевендиш победи на Милано-Санремо“. BBC Sport. 22 март 2009. Посетено на 6 април 2009.
 60. „Кевендиш спринта за победа на Де Пане“. BBC Sport. 1 април 2009. Посетено на 6 април 2009.
 61. „Cavendish nabs historic Giro lead“. BBC News. 9 мај 2009. Посетено на 9 мај 2009.
 62. „Кевендиш освоил етапа во Швајцарија“. BBC. 15 јуни 2009. Посетено на 15 јуни 2009.
 63. „Етапа 6 Оберит-Бад Цурцах 177 км“. 19 јуни 2009. Посетено на 20 јуни 2009.
 64. „Cavendish secures Swiss stage win“. BBC Sport. 18 јуни 2009. Посетено на 19 јуни 2009.
 65. Фаранд, Стивен (5 јули 2009). „Етапа 2 на Тур де Франс: Кевендиш победи во спринтот“. Cycling Weekly. Посетено на 21 јули 2011.
 66. Канинг, Ендру (6 јули 2009). „Кевендиш ја освоил втората етапа на Тур, додека Армстронг држи растојание од Контадор“. Cycling Weekly. Посетено на 21 јули 2011.
 67. „Марк Кевендиш ја освоил етапа 10 на Тур де Франс, додека борбата за зелената маичка се вжештува“. Guardian. UK. 14 јули 2009. Посетено на 21 јули 2011.
 68. „Cavendish surges to stage 11 win“. BBC Sport. 13 јули 2011. Посетено на 21 јули 2011.
 69. „Марк Кевендиш до петта етапна победа“. BikeRadar. Посетено на 21 јули 2011.
 70. 70,0 70,1 „Контадор ја запечатил својата победа на Тур 2009“. BBC Sport. 26 јули 2009. Посетено на 21 јули 2011.
 71. „Супериорниот Кевендиш триумфирал повторно“. BBC Sport. 6 јули 2009. Посетено на 15 јули 2009.
 72. „Кевендиш го изедначил рекордот со победа“. BBC Sport. 15 јули 2009. Посетено на 15 јули 2009.
 73. 73,0 73,1 „Embarrassed Cavendish apologises for outburst“. BBC Sport. 24 јули 2009. Посетено на 25 јули 2009.
 74. „Кевендиш освои етапа во Ирска“. BBC Sport. 22 август 2009. Посетено на 8 септември 2009.
 75. 75,0 75,1 „Кевендиш остварил значајна победа“. BBC Sport. 8 септември 2009. Посетено на 8 септември 2009.
 76. „Cavendish Retains Missouri Tourism Leader's Jersey with Stage 2 Triumph at 2009 Tour of Missouri“. Трка околу Мисури. 2009. Посетено на 8 октомври 2009.
 77. „Болниот Кевендиш ја заврши Трката околу Мисури“. BBC Sport. 11 септември 2009. Посетено на 8 октомври 2009.
 78. „Cavendish withdraws from Worlds“. BBC Sport. 23 септември 2009. Посетено на 8 октомври 2009.
 79. Кевендиш ќе настапи на Рута дел Сол Архивирано на 19 јули 2011 г.. Velonews.competitor.com. 7 јули 2011.
 80. „Резултат“. Милано-Санремо 2010. Посетено на 22 јули 2011.
 81. Cavendish blasts Riccò; targets green jersey, will miss Hincapie Архивирано на 7 октомври 2012 г.. Velonews.competitor.com. 7 јули 2011.
 82. Худ, Ендру. (20 јануари 2010) Кевендиш цели кон Северните класици Архивирано на 20 јануари 2013 г.. Velonews.competitor.com. 7 јули 2011.
 83. „Етапна победа на Каталуња за Кевендиш“. BBC News. 23 март 2010. Посетено на 12 мај 2010.
 84. Мур, Ричард (30 април 2010). „Mark Cavendish pulled from Tour de Romandie after obscene gesture“. Guardian. UK. Посетено на 21 јули 2011.
 85. Кевендиш се извини за непристојниот поздрав. Cyclingnews.com (2010-04-30). 7 јули 2011.
 86. Форд, Бони (17 мај 2010). „Тоа е спринт, тоа е цел, тоа е Кевендиш“. ESPN. Посетено на 24 септември 2011.
 87. „Mark Cavendish pulls out of Tour of Switzerland“. BBC Sport. 17 јуни 2010. Посетено на 8 јули 2010.
 88. Murray, Alex (4 јули 2010). „Tour de France Stage One as it happened“. BBC News. Посетено на 24 септември 2011.
 89. Lewis, Tim (4 July 2010). „Mark Cavendish at heart of crash controversy“. The Guardian. London. Посетено на 24 септември 2011.
 90. Браун, Грегор (4 јули 2010). „Cavendish jeered by Sky fans following rough Tour finish“. Cycling News. Посетено на 24 септември 2011.
 91. „Марк Кевендиш со спринт до 11. етапна победа на Тур де Франс“. BBC Sport. BBC. 8 јули 2010. Посетено на 11 јули 2010.
 92. „Марк Кевендиш ја освоил втората етапна на Тур“. BBC Sport. BBC. 9 јули 2010. Посетено на 11 јули 2010.
 93. „Mark Cavendish claims controversial Tour de France win“. BBC Sport. BBC. 15 јули 2010. Посетено на 15 јули 2010.
 94. Беван, Крис (23 јули 2010). „Live text: Tour de France Stage 18“. BBC Sport. BBC. Посетено на 23 јули 2010.
 95. „Алберто Контадор ја запечати победата на третиот Тур де Франс“. BBC Sport. BBC. 25 јули 2010. Посетено на 25 јули 2010.
 96. „Alberto Contador seals third Tour de France victory“. BBC Sport. 25 јули 2010. Посетено на 25 јули 2010.
 97. „Поредок на Тур де Франс 2010“. Тур де Франс. Посетено на 24 септември 2011.
 98. Вин, Најџел (28 август 2010). „Кевендиш води на Вуелта по победата на екипниот хронометар на ХТЦ-Колумбија“. Cycling Weekly. Посетено на 21 јули 2011.
 99. Бирни, Лајонел (9 септември 2010). „Cavendish completes the set of grand tour stage wins“. Cycling Weekly. Посетено на 21 јули 2011.
 100. Carr, James (10 септември 2010). „Cavendish makes it two in a row at the Vuelta“. Cycling Weekly. Посетено на 21 јули 2011.
 101. Gallagher, Brendan (16 септември 2010). „Vuelta a España 2010: Mark Cavendish wins stage 18 as Vincenzo Nibali holds lead“. Telegraph. Лондон. Посетено на 21 јули 2011.
 102. Галагер, Брендан (19 септември 2010). „Марк Кевендиш го освоил бодовниот пласман, додека Винченцо Нибали генералниот“. Telegraph. Лондон. Посетено на 24 јули 2011.
 103. Бејкон, Елис (20 февруари 2011). „Кевендиш ја освои последната етапа на Трката околу Оман; Гесинк трката“. Cycling Weekly. Мускат, Оман: IPC Media Limited. Посетено на 21 јули 2011.
 104. „Марк Кевендиш победи на класикот Шелдепрејс по третпат“. BBC Sport. BBC. 6 април 2011. Посетено на 21 јули 2011.
 105. „Јохан ван Сумерен победи на класикот Париз-Рубе“. BBC Sport. BBC. 10 април 2011. Посетено на 24 септември 2011.
 106. Галагер, Брендан (17 мај 2011). „Марк Кевендиш спринташе за победа на етапата десет, додека Алберто Контадор го задржа водството во генералниот пласман“. The Telegraph. Telegraph Media Group Limited. Посетено на 21 јули 2011.
 107. „Марк Кевендиш се откажува од Џиро д'Италија 2011 по победата“. BBC Sport. BBC. Посетено на 11 април 2011.
 108. „Манскиот велосипедист Марк Кевендиш одликуван од Кралицата“. BBC Sport. BBC. 11 јуни 2011. Посетено на 11 јуни 2011.
 109. Алејн, Ричард (11 јуни 2011). „Honours awards for a sporting line-up“. The Telegraph. Telegraph Media Group Limited. Посетено на 11 јуни 2011.
 110. „Тур де Франс 2011: Марк Кевендиш победи на петтата етапа“. BBC Sport. BBC. 6 јули 2011. Посетено на 6 јули 2011.
 111. „Тур де Франс: Вигинс падна, Кевендиш освои етапа“. BBC Sport. BBC. 9 јули 2011. Посетено на 9 јули 2011.
 112. „Енди Шлек ја обезбеди победата на етапата 18“. BBC Sport. BBC. 21 јули 2011. Посетено на 24 јули 2011.
 113. Гленденинг, Бери (22 јули 2011). „Тур де Франс: етапа 19 - како се случуваше“. The Guardian. Guardian News and Media Limited. Посетено на 24 јули 2011.
 114. Кренер, Хедвиг (21 јули 2011). „Кевендиш изгуби 20 бода на кралската етапа на Тур де Франс“. Future Publishing Limited. Посетено на 21 јули 2011.
 115. „Марк Кевендиш ја освои исторската зелена маичка“. BBC Sport. BBC. 24 јули 2011. Посетено на 24 јули 2011.
 116. Рајан, Бери (27 јули 2011). „Кевендиш го фрла погледот на Светските првенства“. Future Publishing Limited. Посетено на 22 септември 2011.
 117. „Кевендиш спринташе пред Мекјуан во Волвертем“. Cycling Weekly. IPC Media Limited. 30 јули 2011. Посетено на 22 септември 2011.
 118. „Кевендиш прв во Ватерингсе“. Future Publishing Limited. 28 јули 2011. Посетено на 22 септември 2011.
 119. „Екипата на Марк Кевендиш се растура“. BBC Sport. BBC. 4 август 2011.
 120. „Марк Кевендиш одлучува за екипа за 2012“. BBC Sport. BBC. 2 август 2011.
 121. Вилијамс, Оли (14 август 2011). „Марк Кевендиш победи на пробната друмска трка за Летните олимписки игри 2012“. BBC Sport. BBC. Посетено на 2 септември 2011.
 122. Вин, Најџел (23 август 2011). „Кевендиш се откажа од Вуелта а Еспања“. Cycling Weekly. IPC Media Limited. Посетено на 2 септември 2011.
 123. Бул, Ник (5 септември 2011). „Кевендиш потврден за Трката околу Британија“. Cycling Weekly. IPC Media Limited. Посетено на 22 септември 2011.
 124. „Британецот Марк Кевендиш победи на етапата еден за ХТЦ-Хајроуд“. BBC Sport. BBC. 11 септември 2011. Посетено на 22 септември 2011.
 125. Вин, Најџел (18 септември 2011). „Бом ја освои Трката околу Британија, додека Кевендиш победи на последната етапа“. Cycling Weekly. IPC Media Limited. Посетено на 22 септември 2011.
 126. Вилијамс, Оли (25 септември 2011). „Марк Кевендиш и Британија победија на друмската трка“. BBC Sport. BBC. Посетено на 25 септември 2011.
 127. Гладстон, Хју (25 септември 2011). „Марк Кевендиш победи на Светските друмски првенства“. Cycling Weekly. Копенхаген: IPC Media Limited. Посетено на 26 септември 2011.
 128. „Марк Кевендиш објави дека се префрла во Тим Скај“. BBC Sport. BBC. 11 октомври 2011. Посетено на 11 октомври 2011.
 129. „Тим Скај потпиша со Ајзел“. Sky Sports. BSkyB. 11 октомври 2011. Посетено на 11 октомври 2011.
 130. „Марк Кевендиш победи во трката скреч по враќањето на велодромот“. BBC Sport. BBC. 20 ноември 2011. Посетено на 21 ноември 2011.
 131. Фотерингем, Вилијам (20 ноември 2011). „Mark Cavendish saddles up for a year when second will be failure“. The Guardian. Guardian News and Media Limited. Посетено на 21 ноември 2011.
 132. „Cavendish in Green named Most Inspirational Sportsman of the Year“. Jaguar Academy of Sport. 28 ноември 2011. Посетено на 14 мај 2012.
 133. „Спортска личност на годината 2011: Марк Кевендиш ја освои наградата на ББС“. BBC Sport. BBC. 22 декември 2011. Посетено на 22 декември 2011.
 134. „Марк Кевендиш ја освои првата победа за Тим Скај на Трката околу Катар“. BBC Sport. BBC. 7 февруари 2012. Посетено на 7 февруари 2012.
 135. „Марк Кевендиш ја освои петтата етапа на Трката околу Катар за Тим Скај“. BBC Sport. BBC. 9 февруари 2012. Посетено на 9 февруари 2012.
 136. „Марк Кевендиш падна додека Том Бонен победи на Трката околу Катар“. BBC Sport. BBC. 10 февруари 2012. Посетено на 10 февруари 2012.
 137. Тарнер, Џонатан (26 февруари 2012). „Кев херој во Курне“. Тим Скај. BSkyB. Посетено на 26 февруари 2012.
 138. Мекграт, Енди (18 март 2012). „Лош ден за Кевендиш на Милано-Санремо“. Cycling Weekly. IPC Media Limited. Посетено на 18 март 2012.
 139. Браун, Грегор (7 мај 2012). „Ферари треба да биде засрамен за спринтот на Џиро, вели Кевендиш“. Cycling Weekly. IPC Media Limited. Посетено на 14 мај 2012.
 140. „Марк Кевендиш победи на етапата пет во спринтерска завршница“. BBC Sport. BBC. 10 мај 2012. Посетено на 14 мај 2012.
 141. Мекграт, Енди (18 мај 2012). „Cavendish makes it three at the Giro“. Cycling Weekly. IPC Media Limited. Посетено на 19 мај 2012.
 142. Браун, Грегор. „Судиите на Џиро дисквалификуваа спринтери поради држење на екипните автомобили“. Cycling Weekly. IPC Media Limited. Посетено на 28 мај 2012.
 143. „Кевендиш победи на Стер ЗЛМ Тур“. Future Publishing Limited. Посетено на 17 јуни 2012.
 144. „Марк Кевендиш дојде до 21. етапна победа на Тур“. BBC Sport. BBC. 2 јули 2012. Посетено на 2 јули 2012.
 145. Вилијамс, Ричард (17 јули 2012). „Mark Cavendish puts yellow jersey before green glory“. The Guardian. По, Франција: Guardian News and Media Limited. Посетено на 23 јули 2012.
 146. „Mark Cavendish storms to 22nd stage win“. BBC Sport. BBC. 20 јули 2012. Посетено на 20 јули 2012.
 147. „Бредли Вигин победи на Тур де Франс“. BBC Sport. BBC. 22 јули 2012. Посетено на 22 јули 2012.
 148. Gallagher, Brendan (22 јули 2012). "Tour de France 2012: Mark Cavendish sets stage perfectly for Olympic road race glory". The Telegraph. 23 јули 2012
 149. Fotheringham, Alasdair (23 July 2012). "Tour de France: Mark Cavendish enters history as best-ever Tour sprinter". The Independent. 23 јули 2012
 150. „Mark Cavendish's Olympic bid fails as Alexandre Vinokourov wins gold“. BBC Sport. BBC. 28 јули 2012. Посетено на 11 јануари 2012.
 151. „Jonathan Tiernan-Locke wins race“. BBC Sport. BBC. 16 септември 2012. Посетено на 16 септември 2012.
 152. „Возачот на Тим Скај Марк Кевендиш преминува во Омега Парма-Квик Степ“. BBC Sport. BBC. 18 октомври 2012. Посетено на 18 октомври 2012.
 153. Бенсон, Даниел (21 јануари 2013). „Кевендиш победи на воведната етапа на Тур де Сан Луис“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 22 јануари 2013.
 154. Рајан, Бери (8 февруари 2013). „Трка околу Катар: Кевендиш победи на последната етапа и ја освои трката“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 9 февруари 2013.
 155. Скот-Елиот, Робин (28 март 2013). „Марк Кевендиш освои етапа на Три дена Де Пане“. The Independent. Independent Print Limited. Посетено на 3 април 2013.
 156. Decaluwé, Brecht (3 април 2013). „Кител спринташе за победа на Шелдепрејс“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 3 април 2013.
 157. Вин, Најџел (6 мај 2013). „Марк Кевендиш победи на воведната етапа на Џиро д'Италија во Неапол“. Cycling Weekly. Лондон: IPC Media. Посетено на 5 мај 2013.
 158. Вин, Најџел; Бирни, Лајонел (9 мај 2013). „Марк Кевендиш е најдобриот британски велосипедист“. Cycling Weekly. Лондон: IPC Media. Посетено на 9 мај 2013.
 159. „Mark Cavendish wins Giro d'Italia stage but Wiggins struggles“. BBC Sport. Лондон: BBC. 16 мај 2013. Посетено на 16 мај 2013.
 160. Andrew Hood (26 мај 2013). „Mark Cavendish caps stellar 2013 Giro d'Italia with 5th stage win, points jersey“. VeloNews. Competitor Group, Inc. Посетено на 27 мај 2013.
 161. „Марк Кевендиш ја освоил првата друмска трка во Глазгов“. BBC Sport. Лондон: BBC. 23 јуни 2013. Посетено на 23 јуни 2013.
 162. Ингл, Шон (4 јули 2013). „Марк Кевендиш ја освоил петтата етапа во Марсеј на Тур де Франс“. The Guardian. Лондон: Guardian Media Group. Посетено на 4 јули 2013.
 163. Мет Слејтер (10 јули 2013). „Tour de France: Mark Cavendish has urine thrown at him“. Посетено на 8 септември 2013.
 164. Вилијам Фотерингем (10 јули 2013). „Mark Cavendish sprayed with urine during Tour de France time trial“. Посетено на 8 септември 2013.
 165. „Марк Кевендиш спринташе за 25. етапна победа“. BBC Sport. Лондон: BBC. 12 јули 2013. Посетено на 17 јули 2013.
 166. Вин, Најџел (4 август 2013). „Марк Кевендиш победи на последната етапа на Трката околу Данска“. Cycling Weekly. Лондон: IPC Media. Посетено на 5 август 2013.
 167. Cav back on track: Cycling Weekly dated Thursday September 12, 2013
 168. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2014-04-28. Посетено на 2014-10-17.
 169. 169,0 169,1 „Кевендиш има изместено рамо, ќе се извини на Геранс за предизвиканиот пад“. Cyclingtips.com.au. 6 јули 2014. Посетено на 7 јули 2014.
 170. „Марк Кевендиш надвор од Тур де Франс“. Cycling News. 6 јули 2014.
 171. „Марк Кевендиш ќе се врати од повредата со настап на Тур де л'Ен следната недела“. Pulse.ng. 2014 Pulse.ng. 6 август 2014. Посетено на 6 август 2014.
 172. „Марк Кевендиш победи повторно на втората етапа на Тур де Поату-Шарент“. The Guardian. 2014 Guardian News and Media Limited. 27 август 2014. Посетено на 5 септември 2014.
 173. Кери, Том (4 февруари 2015). „Mark Cavendish wins stage one of Tour of Dubai, and is 'super happy' with his form“. Лондон: Daily Telegraph. Посетено на 18 февруари 2015.
 174. 174,0 174,1 Виндзор, Ричард. „Mark Cavendish: not finished yet“. Cycling Weekly. Посетено на 18 февруари 2015.
 175. „Гент, Шест дена 2014“. Cycling Archives. Посетено на 2 март 2015.
 176. „Цирих, Шест дена 2014“. Cycling Archives. Посетено на 2 март 2015.
 177. „Mark Cavendish: Final-stage win secures Tour of Dubai victory“. BBC Sport. Посетено на 18 февруари 2015.
 178. „Mark Cavendish: Almeria Classic victory is fifth win of 2015“. BBC Sport. Посетено на 18 февруари 2015.
 179. „Cavendish sprints to Kuurne-Brussel-Kuurne win“. Cyclingnews.com. 1 март 2015. Посетено на 1 март 2015.
 180. Стјуарт Кларк (12 март 2015). „Debusschere wins Tirreno-Adriatico stage two as Cavendish caught up in crash“. Cycling Weekly. IPC Media Sports & Leisure network. Посетено на 12 март 2015.
 181. „Tour of Turkey: Mark Cavendish wins sprinter's jersey“. BBC Sport. Посетено на 21 мај 2015.
 182. „Tour of California: Peter Sagan wins by three seconds overall“. BBC Sport. Посетено на 21 мај 2015.
 183. „Sagan wins a second Suisse stage, Pinot keeps yellow jersey“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 18 јуни 2015. Посетено на 18 јуни 2015.
 184. http://www.bbc.co.uk/sport/0/cycling/33953676
 185. О’Ши, Садб (29 септември 2015). „Mark Cavendish joins Team Dimenson Data for 2016“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 29 септември 2015.
 186. Луис, Ејми (6 март 2016). „Sir Bradley Wiggins, Mark Cavendish and Laura Trott win world titles“. BBC Sport. BBC. Посетено на 5 јули 2016.
 187. „Mark Cavendish takes Tour of Croatia lead by winning stage two“. Sky Sports. Sky plc. 20 април 2016. Посетено на 5 јули 2016.
 188. „Tour de France: Mark Cavendish in yellow jersey after stage one victory“. BBC Sport. BBC. 2 јули 2016. Посетено на 2 јули 2016.
 189. „Tour de France: Peter Sagan wins stage two to take yellow jersey“. BBC Sport. BBC. Посетено на 4 јули 2016.
 190. „Tour de France 2016 day three: Mark Cavendish wins stage“. theguardian.com. Guardian Media Group. 4 јули 2016. Посетено на 5 јули 2016.
 191. „Tour de France: Mark Cavendish claims 28th stage win in photo finish“. BBC Sport. BBC. Посетено на 5 јули 2016.
 192. Фотерингем, Вилијам (7 јули 2016). „Mark Cavendish 'looking to win more' with Tour de France record in sight“. The Guardian. Посетено на 8 јули 2016.
 193. Виндзор, Ричард (12 јули 2016). „Michael Matthews beats Peter Sagan to Tour de France stage 10 win“. Cycling Weekly. Посетено на 19 јули 2016.
 194. Бенсон, Даниел (16 јули 2016). „Tour de France: Cavendish wins stage 14 in Villars-les-Dombes“. cyclingnews.com. Посетено на 19 јули 2016.
 195. О’Ши, Садб (19 јули 2016). „Mark Cavendish leaves Tour de France to focus on Olympic Games“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 19 јули 2016.
 196. Чарлс, Ендрус. „Mark Cavendish happy with form despite not managing Dubai Tour stage win“. Sky Sports. Посетено на 23 февруари 2017.
 197. „Mark Cavendish remporte la première étape du Tour d'Abu Dhabi au sprint“ (француски). L'Equipe. Посетено на 23 февруари 2017.
 198. „Mark Cavendish DIagnosed with Epstein-Barr virus“ (англиски). The Guardian. Посетено на 2 јули 2017.
 199. Фотерингем, Вилијам. „The Guardian“. The Guardian. Guardian News and Media Ltd. Посетено на 6 јули 2017..
 200. „Mark Cavendish to ride 2017 Six Day London“. 9 март 2017. Посетено на 14 јуни 2017.
 201. „Mark Cavendish and Peter Kennaugh team up for Six Day London event“. BBC. 24 октомври 2017. Архивирано од изворникот на 21 февруари 2018. Посетено на 21 февруари 2018.
 202. „Six Day London: Mark Cavendish and Peter Kennaugh win madison event“. BBC. 27 октомври 2017. Архивирано од изворникот на 21 февруари 2018. Посетено на 21 февруари 2018.
 203. „Mark Cavendish continues busy February with Abu Dhabi Tour“. cyclingnews.com. 20 февруари 2018. Архивирано од изворникот на 21 февруари 2018. Посетено на 21 февруари 2018.
 204. Рајан, Бери (21 февруари 2018). „Cavendish crashes out of Abu Dhabi Tour“. cyclingnews.com. Архивирано од изворникот на 21 февруари 2018. Посетено на 21 февруари 2018.
 205. Вијас, Хардик (8 март 2018). „Cavendish suffers fractured rib in crash at Tirreno-Adriatico“. Reuters. Посетено на 14 јули 2018.
 206. „Mark Cavendish fractures rib after heavy crash in Milan-San Remo“. BBC. BBC. 17 март 2018. Посетено на 14 јули 2018.
 207. Прето, Жилиен; Дејвис, Тоби (18 јули 2018). „Cycling: Cavendish Out of Tour De France After Failing to Make Time Cut“. The New York Times (англиски). Посетено на 20 јули 2018.
 208. 208,0 208,1 Vélo, France, August 2008, p34
 209. „Тур де Франс 2009: Марк Кевендиш нема надеж за зелената маичка“. Лондон: Telegraph Media Group. 19 јули 2009. Посетено на 19 јули 2009.
 210. Марк Кевендиш казнет за падот на Тур де Свис 16 јуни 2010.
 211. 211,0 211,1 Велосипедистите ја бојкотираат етапата на Тур де Свис во знак на протест кон Кевендиш AFP. 16 јуни 2010.
 212. 212,0 212,1 Слејтер, Мет (3 јуни 2009). „True greatness beckons for boy racer“. BBC. Посетено на 27 јуни 2009.
 213. „Марк Кевендиш: 'Никогаш не одам кон невозможното - но нема извинување за грешка'. The Independent. Велика Британија. 7 мај 2009. Посетено на 24 јули 2011.
 214. Фаранд, Стивен (2 март 2011). „Кевендиш ќе вози на Џиро, Тур и Вуелта во 2011“. Cyclingnews. Посетено на 24 јули 2011.
 215. 215,0 215,1 Гленденинг, Бери (6 јули 2011). „Тур де Франс 2011: Етапа 5“. Guardian. UK. Посетено на 23 јули 2011.
 216. "Our Peta is spoke for, lads" The Sun, 17 декември 2010
 217. „велосипедистот Марк Кевендиш стана татко“. BBC News. BBC. 4 април 2012. Посетено на 4 април 2012.
 218. Стивенсон, Џон (9 октомври 2013). „Mark Cavendish and Peta Todd wed“. road.cc. Farrelly Atkinson. Посетено на 7 октомври 2013.
 219. Мекнели, Келби (24 април 2015). „Mark Cavendish and wife Peta announce they're expecting baby number 2“. OK.co.uk.
 220. Кларк, Стјуарт (28 јануари 2015). „Mark Cavendish launches his new sportive around Chester“. Cycling Weekly. Посетено на 5 април 2015.
 221. „Mark Cavendish receives honorary degree“. Cyclingnews.com. 5 ноември 2015. Посетено на 7 ноември 2015.
 222. „Mark Cavendish returns to training after Epstein Barr diagnosis“. Cycling News. 17 октомври 2018. Посетено на 3 јануари 2019.
 223. „Mark Cavendish diagnosed with Epstein Barr virus for second time“. Cycling News. 29 август 2018. Посетено на 3 јануари 2019.
 224. „Mark Cavendish says it's 'nice to be back in the mix' after race return/“. BBC. 29 јануари 2019. Посетено на 23 мај 2019.
 225. „Cav eyes Olympic Gold“. Manx Radio. Посетено на 23 февруари 2017.
 226. Фотерингем, Аласдер (6 октомври 2007). „Кевендиш оди до 11 победи во 2007“. Cycling Weekly. Посетено на 22 јули 2011.
 227. „Профил на Марк Кевендиш“. Cycling Weekly. 22 декември 2010. Посетено на 8 август 2011.
 228. „Кевендиш до историско водство на Џиро“. BBC News. 2009-05-09. Посетено на 2009-05-09.
 229. „Марк Кевендиш до петта етапа“. BikeRadar. Посетено на 21 јули 2011.
 230. „Список на сите времиња на британските професионални велосипедисти“. Cycling Weekly. 23 декември 2010. Посетено на 8 август 2011.
 231. Бирни, Лајонел (9 септември 2010). „Кевендиш ги комплетираше Гранд Тур трките со етапна победа“. Cycling Weekly. Посетено на 8 август 2011.
 232. „Марк Кевендиш по третпат со победа на класикот Шелдепрајс“. BBC Sport. 6 април 2011. Посетено на 8 август 2011.
 233. „Марк Кевендиш влезе во историја со зелената маичка“. BBC Sport. 24 јули 2011. Посетено на 24 јули 2011.
 234. „Кевендиш прв во Париз“. Тим Скај. 22 јули 2012. Посетено на 22 јули 2012.
 235. p125 „Letour Guide Historique 2012“ Проверете ја вредноста |url= (help). Letour.fr. 10 јули 2012. Посетено на 23 јули 2012.
 236. Ryan, Barry (8 февруари 2013). „Tour of Qatar: Cavendish wins final stage and overall“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 9 февруари 2013.
 237. „Mark Cavendish wins Giro d'Italia stage but Wiggins struggles“. BBC Sport. Лондон: BBC. 16 мај 2013. Посетено на 16 мај 2013.
 238. Andrew Hood (26 мај 2013). „Mark Cavendish caps stellar 2013 Giro d'Italia with 5th stage win, points jersey“. VeloNews. Competitor Group, Inc. Посетено на 27 мај 2013.
 239. „Dubai Tour 2015: Stage 5 Results“. Cyclingnews.com. Посетено на 7 февруари 2015.
 240. „Tour of Qatar: Cavendish seals overall victory, beaten by Kristoff on final stage“. Cyclingnews.com. Посетено на 2 јули 2016.
 241. „Mark Cavendish claims first Tour de France yellow jersey of his career at Utah Beach“. Cyclingnews.com. Посетено на 2 јули 2016.
 242. „Mark Cavendish fails to finish Milan-San Remo classic“. BBC Sport. Лондон: BBC. 17 март 2012. Посетено на 9 мај 2013.

Библиографија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Спортски позиции
Претходник
Фабијан Канчелара
Победник на Милано-Санремо
2009
Наследник
Оскар Фреир
Претходник
Тор Хушовд
Светски друмски првак
2011
Наследник
Филип Жилбер
Претходник
Ијан Станард
Национално друмско првенство
Првак

2013
Наследник
нема
Награди и достигнувања
Претходник
Тони Мекој
Спортска личност на годината од ББС
2011
Наследник
Бредли Вигинс
Ова е избрана статија. Стиснете тука за повеќе информации.
Статијата „Марк Кевендиш“ е избрана статија. Ве повикуваме и Вас да напишете и предложите избрана статија (останати избрани статии).