Прејди на содржината

Трка Абу Даби 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трка Абу Даби 2017
Детали за трката
Издание3. Трка Абу Даби
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 2.UWT
Етапи4
Датуми23 – 26 февруари
Растојание671 км
ДржаваUAE Обединети Арапски Емирати
ПоаѓалиштеАбу Даби
ОдредиштеЈас Марина
Екипи20
Возачи на почеток158
Возачи на крај141
Просечна брзина42,722 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникPOR Руј Кошта (ОАЕ Емирати)
ВторопласиранRUS Илнур Закарин (Катјуша-Алпесин)
ТретопласиранNED Том Димулен (Тим ДСМ)
БодовенGBR Марк Кевендиш (Дименжн Дата)
СпринтерскиAUT Патрик Конрад (Бора-Хансгрое)
МладинскиFRA Жилијан Алафилип (Судал Квик-Степ)
ЕкипенUAE ОАЕ Емирати
20162018▶
Документација

Трка Абу Даби 2017 — 3. издание на велосипедската етапна трка Абу Даби, која се одржала помеѓу 23 и 25 февруари како трет настан во сезоната на Светската турнеја. Првпат ќе биде вклучена во календарот на Светската турнеја.[1][2]

Планинската завршница на трката на Џабал Хафит го обезбедила завршниот подиум на трката, откако Марк Кевендиш (Тим Дименжн Дата), Марсел Кител (Квик-Степ Флорс) и Кејлеб Јуан (Орика-Скот) ги освоиле трите спринтерски етапи. Светскиот првак од 2013 година, Руј Кошта, возејќи за новоименуваната ОАЕ Тим Емирати, се одвоил со возачот на Катјуша-Алпесин, Илнур Закарин, останувајќи до крајот; Кошта успеал да го претекне Закарин и ја освоил етапата, а со дополнителните бонус секунди ја зачувал крајната победа за четири секунди.[3] Подиумот бил заокружен од возачот на Тим Санвеб, Том Димулен, кој се обидел да му се приближи на двоецот на искачувањето, но задоцнил десет секунди.

Со завршување на првото, второто и третото место на спринтерските етапи, Кевендиш бил удобен победник на бодовниот пласман. Во другите пласмани, колегата на Кител, Жилијан Алафилип го освоил пласманот за млад возач; се искачил четири места погоре на завршниот ден со трите секунди бонус за освојување на едниот од средните спринтови — искачувајќи се од деветтото на петтото место. Уште еден искачувач на завршниот ден бил возачот на Бора-Хансгрое, Патрик Конрад, кој го освоил пласманот на средните спринтови, освојувајќи уште два други спринта и завршил втор зад Алафилип на третиот. Со осум секунди бонус, се искачил од 24. на 10. место. Екипниот пласман бил освоен од екипата на Кошта, ОАЕ Тим Емирати.

Рута[уреди | уреди извор]

Целосната рута за Трката Абу Даби 2017 била објавена на 24 јануари 2017.[4]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 23 февАбу Даби – Мадинат Зајед
рамна етапа
рамна етапа
189GBR Марк Кевендиш GBR Марк Кевендиш
2 24 февМарјах – Абу Даби
рамна етапа
рамна етапа
153GER Марсел Кител GBR Марк Кевендиш
3 25 февХаза бин Зајед – Џабал Хафит
среднопланинска етапа
среднопланинска етапа
186POR Руј Кошта POR Руј Кошта
4 26 февЈас МаринаЈас Марина
рамна етапа
рамна етапа
143AUS Кејлеб Јуан POR Руј Кошта

Екипи[уреди | уреди извор]

Како нова трка во Светската турнеја, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат на трката. Со тоа, шеснаесет од осумнаесетте екипи — сите освен Канондејл-Драпак и ФДЖ — настапиле на трката.[5] Четири професионални континентални екипи настапиле, со што ја заокружиле главната група од 20 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (16)Професионални континентални екипи (4)

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Марк Кевендиш Дименжн Дата4ч 37' 06
2. GER Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
3. ITA Николо Бонифацио Бахреин Викториус+ 0
4. ITA Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
5. ITA Елија Вивијани Инеос Гренадиерс+ 0
6. GER Роџер Клуге Тим Џејко АИУла+ 0
7. RUS Александар Порсев Гаспром-РусВело+ 0
8. ITA Матео Пелуки Бора-Хансгрое+ 0
9. ITA Никола Руфони Бардијани ЦСФ+ 0
10. ROU Едуард Микаел Гросу Нипо-Вини Фантини+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Марк Кевендиш црвена маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманДименжн Дата4ч 36' 56
2. GER Андре Грајпел Лото-Судал+ 4
3. ITA Мануеле Мори црна маичка за предводникот во спринтерскиот пласманОАЕ Емирати+ 4
4. ITA Николо Бонифацио бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачБахреин Викториус+ 6
5. ITA Мирко Маестри Бардијани ЦСФ+ 8
6. JPN Казушиге Кубоки Нипо-Вини Фантини+ 8
7. ITA Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 10
8. ITA Елија Вивијани Инеос Гренадиерс+ 10
9. GER Роџер Клуге Тим Џејко АИУла+ 10
10. RUS Александар Порсев Гаспром-РусВело+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GER Марсел Кител Судал Квик-Степ3ч 28' 11
2. AUS Кејлеб Јуан Тим Џејко АИУла+ 0
3. GBR Марк Кевендиш црвена маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманДименжн Дата+ 0
4. ITA Матео Пелуки Бора-Хансгрое+ 0
5. GER Фил Баухаус Тим ДСМ+ 0
6. ITA Елија Вивијани Инеос Гренадиерс+ 0
7. ITA Андреја Гвардини ОАЕ Емирати+ 0
8. ROU Едуард Микаел Гросу Нипо-Вини Фантини+ 0
9. GER Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
10. RUS Александар Порсев Гаспром-РусВело+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Марк Кевендиш црвена маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманДименжн Дата8ч 05' 03
2. GER Марсел Кител Судал Квик-Степ+ 4
3. GER Андре Грајпел Лото-Судал+ 8
4. ITA Марко Канола црна маичка за предводникот во спринтерскиот пласманНипо-Вини Фантини+ 8
5. AUS Кејлеб Јуан бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Џејко АИУла+ 8
6. ITA Мануеле Мори ОАЕ Емирати+ 8
7. ITA Николо Бонифацио Бахреин Викториус+ 10
8. AUS Фабио Калабрија Ново Нордиск+ 11
9. ITA Мирко Маестри Бардијани ЦСФ+ 12
10. JPN Казушиге Кубоки Нипо-Вини Фантини+ 12
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати4ч 34' 08
2. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 0
3. NED Том Димулен Тим ДСМ+ 10
4. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 28
5. FRA Жилијан Алафилип Судал Квик-Степ+ 46
6. ITA Фабио Ару Астана Казахстан Тим+ 46
7. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 46
8. NZL Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 46
9. ITA Доменико Поцовиво АГ2Р Ситроен Тим+ 46
10. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 58
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. POR Руј Кошта црвена маичка за предводникот во генералниот пласманОАЕ Емирати12ч 39' 15
2. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 4
3. NED Том Димулен Тим ДСМ+ 16
4. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 38
5. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 56
6. NZL Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 56
7. ITA Фабио Ару Астана Казахстан Тим+ 56
8. ITA Доменико Поцовиво АГ2Р Ситроен Тим+ 56
9. FRA Жилијан Алафилип бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачСудал Квик-Степ+ 56
10. FRA Ромен Барде АГ2Р Ситроен Тим+ 1' 08
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Кејлеб Јуан Тим Џејко АИУла3ч 03' 06
2. GBR Марк Кевендиш зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманДименжн Дата+ 0
3. GER Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
4. ITA Николо Бонифацио Бахреин Викториус+ 0
5. ITA Матео Пелуки Бора-Хансгрое+ 0
6. GER Роџер Клуге Тим Џејко АИУла+ 0
7. FRA Жилијан Алафилип бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачСудал Квик-Степ+ 0
8. RUS Александар Порсев Гаспром-РусВело+ 0
9. USA Кил Рајнен Трек-Сегафредо+ 0
10. GER Рик Цабел Катјуша-Алпесин+ 0
Извор: ProCyclingStats

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[6]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. POR Руј Кошта црвена маичка за предводникот во генералниот пласманОАЕ Емирати15ч 42' 21
2. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 4
3. NED Том Димулен Тим ДСМ+ 16
4. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 38
5. FRA Жилијан Алафилип бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачСудал Квик-Степ+ 53
6. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 56
7. NZL Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 56
8. ITA Фабио Ару Астана Казахстан Тим+ 56
9. ITA Доменико Поцовиво АГ2Р Ситроен Тим+ 56
10. AUT Патрик Конрад црна маичка за предводникот во спринтерскиот пласманБора-Хансгрое+ 1' 07
Извор: ProCyclingStats


Водство во пласманите[уреди | уреди извор]

На Трката Абу Даби 2017 биле доделени четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван со додавање на завршното време на секој велосипедист на секоја етапа и дозволувајќи временски бонуси за првите тројца на средните спринтови и на завршницата на етапите, предводникот ја добивал црвената маичка.[7] Овој пласман бил сметан за најважен на трката и победникот на пласманот се сметал за победник на трката.

Дополнително, постоел бодовен пласман, каде се доделувала зелена маичка.[7] Во бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршат на првите десет места на крајот на етапата. За победа на етапата, возачот добивал 20 бода, 16 бода за вториот, 12 за третиот, 9 за четвртиот, 7 за петтиот, 5 за шестиот и по еден бод помалку за секое наредно место, сè до 1 бод за 10. место. Бодови за пласманот можеле да се добијат и на средните спринтови во текот на секоја етапа; овие средно спринтови исто така нуделе временски секунди за генералниот пласман. Постоел и спринтерски пласман за бодовите доделени на гореспоменатите средни спринтови, каде водството било обележано со црна маичка.[7]

Четвртата маичка ја претставувал пласманот за млад возач, обележана со бела маичка.[7] Ова било одлучувано на ист начин како во генералниот пласман, но само возачите родени по 1 јануари 1992 година можеле да учествуваат во пласманот. Имало и пласман за екипите, каде биле собирани времињата на најдобрите тројца велосипедисти по екипа на секоја етапа; предводничката екипа на крајот на трката била екипа со најмало вкупно време.

Етапа Победник Генерален пласман
Бодовен пласман
Пласман за млад возач
Спринтерски пласман
Екипен пласман
1[8] Марк Кевендиш Марк Кевендиш Марк Кевендиш Николо Бонифацио Мануеле Мори Тим Дименжн Дата
2[9] Марсел Кител Кејлеб Јуан Марко Канола ОАЕ Тим Емирати
3[10] Руј Кошта Руј Кошта Жилијан Алафилип
4[11] Кејлеб Јуан Патрик Конрад
На крај Руј Кошта Марк Кевендиш Жилијан Алафилип Патрик Конрад ОАЕ Тим Емирати

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. Тарнер, Џон (26 февруари 2017). „UAE Team Emirates captain Rui Costa takes Abu Dhabi Tour General Classification title“. The National. Abu Dhabi Media. Посетено на 26 февруари 2017.
 4. Тарнер, Џон (24 јануари 2017). „Mark Cavendish: 2017 Abu Dhabi Tour will see a battle of 'the best sprinters in the world'. The National. Abu Dhabi Media. Посетено на 22 февруари 2017.
 5. „Abu Dhabi Tour announces route, teams for 2017 race“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 24 јануари 2017. Посетено на 22 февруари 2017.
 6. „Трка Абу Даби 2017“. ProCycling.
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 „2017 Abu Dhabi Tour route and jerseys unveiled“. Velon.cc. Velon Limited. 25 јануари 2017. Архивирано од изворникот на 2017-02-23. Посетено на 22 февруари 2017.
 8. „Cavendish strikes first in Abu Dhabi Tour sprint“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 23 февруари 2017. Посетено на 23 февруари 2017.
 9. „Abu Dhabi: Marcel Kittel wins stage 2“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 24 февруари 2017. Посетено на 24 февруари 2017.
 10. „Rui Costa wins mountain stage in Abu Dhabi Tour“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 25 февруари 2017. Посетено на 25 февруари 2017.
 11. „Ewan wins stage 4 of the Abu Dhabi Tour ahead of Cavendish and Greipel“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 26 февруари 2017. Посетено на 26 февруари 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]