Берт ван Лерберге

Од Википедија — слободната енциклопедија
Берт ван Лерберге
Ван Лерберге на Гран при д’Изберг 2015
Лични податоци
Цело имеБерт ван Лерберге
Роден29 септември 1992(1992-09-29)(31 г.)
Кортрејк,  Белгија
Висина1,90 м[1]
Маса85 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубСудал Квик-Степ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2009–2010
2011
2012–2013
2014
Бален БК
Овита Ејсен-Акрог
Јонг Вландерен
ЕФЦ-Омега Фарма-Квик Степ
Професионални клубови
2015–2017
2018-2019
2020-
Топспорт Вландерен-Балоас
Кофидис
Декојнинк-Квик Степ
Последна промена
15 ноември 2022

Берт ван Лерберге (холандски: Bert Van Lerberghe; р. 29 септември 1992) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Судал Квик-Степ.[2] Го освоил борбениот пласман на Енеко Тур 2016.

Во август 2019 година било објавено дека Ван Лерберге ќе се приклучи на екипата Декојнинк-Квик Степ со која потпишал двегодишен договор.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
4. Краен пласман Синт-Мартинуспрејс Контих
1. Етапа 4
2010
1. Пролог Синт-Мартинуспрејс Контих
2. Трка околу Фландрија за јуниори
2012
5. Краен пласман Тур ди Лоар ет Шер
1. Пласман за млад возач
6. ГП ван де стад Гел
8. Катекурс
2013
10. Краен пласман Триптих на планините и замоците
10. Гран при де ла вил де Ножан сир Оас
2014
2. Национално друмско првенство под 23 години
2. Гран при Крикелион
8. Гран при де ла вил де Перенши
9. Краен пласман Триптих на планините и замоците
2015
4. Антверпсе Хавенпејл
5. Класик Арнем-Венендал
5. Катекурс
6. Де Кустпејл
7. Велотон Берлин
10. Париз-Бурж
10. Омлоп ван хет Хутланд
2016
1. Борбен пласман Енеко Тур
2. Де Кустпејл
4. Класик Хандзаме
5. Гран при Крикелион
6. Фландриско првенство
10. Минстерланд Џиро
10. Хејстсе Пејл
2017
2. Ронде ван Оверајсел
2. Омлоп Еурометропол
3. Париз-Трој
5. Нокере Курсе
6. ГП Марсел Кинт
6. Омлоп ван хет Хутланд
7. Класик Арнем-Венендал
8. Национале Слејтингспрејс
9. Ле Самин
9. Гран при де Денен
2018
7. Омлоп Хет Ниусблад
8. Бриселски велосипедси класик
2020
7. Три дена Брухе-Де Пане
2021
4. Хејстсе Пејл
9. Курне-Брисел-Курне
2022
4. Нокере Курсе
8. Ле Самин
10. Класик Бредене Коксејде

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2021 2022
Џиро 146
Тур
Вуелта 137

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Bert Van Lerberghe“. Спорт Вландерен-Балоас. Архивирано од изворникот на 2016-09-27. Посетено на 25 септември 2016.
  2. „Deceuninck - Quick-Step“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 1 January 2021. Посетено на 1 January 2021.
  3. „Deceuninck-QuickStep sign Van Lerberghe and Stijn Steels“. Cyclingnews.com. Future plc. 3 August 2019. Посетено на 26 August 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]