Алваро Одег

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алваро Одег
Одег во 2018 година
Лични податоци
Цело имеАлваро Хосе Одег Чагеј
Роден16 септември 1996 (1996-09-16) (26 г.)
Монтерија,  Колумбија
Податоци за клубот
Мом. клубКвик-Степ Алфа Винил Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Аматерски клубови
2014–2016
2017
Колдепортес-Кларо
Хоум Солушн-Анмапа-Сененс Сајклинг Тим
Професионални клубови
2017
2017
2018-
Колдепортес-Зену
Квик-Степ Флорс (стажант)
Квик-Степ Флорс
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Класик Хандзаме (2018)
Минстерланд Џиро (2019)
Последна промена
12 јули 2020

Алваро Хосе Одег Чагеј (шпански: Álvaro José Hodeg Chagüi; р. 16 септември 1996) — колумбиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Квик-Степ Алфа Винил Тим.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2017
1. Jersey blue.svg Пласман на средни спринтови Џиробио
1. Етапа 6 Тур де л’Авенир
2. ГП Стад Синт-Никлас
2018
1. Класик Хандзаме
1. Етапа 1 Волта а Каталуња
1. Етапа 3 Трка околу Полска
1. Етапа 1 Трка околу Германија
1. Етапа 5 Трка околу Турција
1. Етапа 1 (ТТТ) Јадранско-јонска трка
3. Гран при де Фурмје
4. Елфштеденронде
2019
1. Минстерланд Џиро
1. Хејстсе Пејл
Јадранско-јонска трка
1. Jersey red.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 4
1. Етапа 2 Трка Колумбија
1. Етапа 2 Трка околу Норвешка
1. Етапа 5 БинкБенк Тур
3. Класик Хандзаме

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Рајан, Бери (31 декември 2019). „2020 Team Preview: Deceuninck-QuickStep“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 2 јануари 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]