БинкБенк Тур 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
БинкБенк Тур 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание15. БинкБенк Тур
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 2.UWT
Етапи7
Датуми12 – 18 август
Растојание977,3 км
ДржавиBEL Белгија
NED Холандија
ПоаѓалиштеБеверен
ОдредиштеГерардсберген
Екипи23
Возачи на почеток161
Возачи на крај104
Просечна брзина45,458 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Лауренс де Плус (Џамбо-Висма) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранBEL Оливер Насен (АГ2Р Ла Мондијал) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранBEL Тим Веленс (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
БодовенIRL Сем Бенет (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
БорбеностBEL Баптист Планкерт (Валони Брисел) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенGER Санвеб Wikidata-logo S.svg
◀20182020
Документација Wikidata-logo S.svg

БинкБенк Тур 2019 — 15. издание на велосипедската етапна трка БинкБенк Тур, која се одржала помеѓу 12 и 18 август како триесет и прв настан во сезоната на Светската турнеја. Трката била одржана на територија на Белгија и на Холандија.[1]

Трката била освоена од Белгиецот Лауренс де Плус.

Рута[уреди | уреди извор]

Патеката за трката била објавена во јуни 2019 година.[2][3]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 Wikidata-logo S.svg12 авгБеверен – NED Хулст
рамна етапа
167,2IRL Сем Бенет Wikidata-logo S.svgIRL Сем Бенет Wikidata-logo S.svg
2 Wikidata-logo S.svg13 авгБланкенберге – Ардоје
рамна етапа
169,1IRL Сем Бенет Wikidata-logo S.svgIRL Сем Бенет Wikidata-logo S.svg
3 Wikidata-logo S.svg14 авгАлтер – Алтер
рамна етапа
166,9IRL Сем Бенет Wikidata-logo S.svgIRL Сем Бенет Wikidata-logo S.svg
4 Wikidata-logo S.svg15 авгУфализ – Уфализ
ридеста етапа
96,2BEL Тим Веленс Wikidata-logo S.svgBEL Тим Веленс Wikidata-logo S.svg
5 Wikidata-logo S.svg16 авгРимст – NED Венрај
рамна етапа
191,4COL Алваро Одег Wikidata-logo S.svgBEL Тим Веленс Wikidata-logo S.svg
6 Wikidata-logo S.svg17 авгNED ХагNED Хаг
индивидуален хронометар
8,4ITA Филипо Гана Wikidata-logo S.svgBEL Тим Веленс Wikidata-logo S.svg
7 Wikidata-logo S.svg18 авгСинт Питерс Леув – Герардсберген
ридеста етапа
178,1BEL Оливер Насен Wikidata-logo S.svgBEL Лауренс де Плус Wikidata-logo S.svg

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи БинкБенк Тур е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[4] Пет професионални континентални екипи настапиле, со што главната група имала 23 екипи.[5]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (5)

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. IRL Сем Бенет Бора-Хансгрое3ч 37' 15
2. BEL Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 0
3. NED Мике Тенисен Џамбо-Висма+ 0
4. BEL Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 0
5. GER Фил Баухаус Бахреин-Мерида+ 0
6. BEL Тимоти Дипон Ванти-Гобер+ 0
7. NED Дилан Груневеген Џамбо-Висма+ 0
8. NOR Кристофер Халворсен Инеос+ 0
9. COL Алваро Одег Декојнинк-Квик Степ+ 0
10. BEL Амори Капиот Спорт Вландерен-Балоас+ 0
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. IRL Сем Бенет зелена маичка за предводникот на генералниот пласманцрвена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое3ч 37' 05
2. POL Лукаш Вишњовски ССС+ 2
3. DEN Ларс Бак Дименжн Дата+ 3
4. BEL Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 4
5. NED Мике Тенисен Џамбо-Висма+ 6
6. BEL Баптист Планкерт црна маичка за предводникот на борбениот пласманВалони Брисел+ 7
7. BEL Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 10
8. GER Фил Баухаус Бахреин-Мерида+ 10
9. BEL Тимоти Дипон Ванти-Гобер+ 10
10. NED Дилан Груневеген Џамбо-Висма+ 10


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. IRL Сем Бенет зелена маичка за предводникот на генералниот пласманцрвена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое3ч 45' 20
2. BEL Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 0
3. NED Дилан Груневеген Џамбо-Висма+ 0
4. NOR Кристофер Халворсен Инеос+ 0
5. COL Алваро Одег Декојнинк-Квик Степ+ 0
6. BEL Амори Капиот Спорт Вландерен-Балоас+ 0
7. GER Фил Баухаус Бахреин-Мерида+ 0
8. BEL Николас Мес Лото-Судал+ 0
9. FRA Арно Демар Групама-ФДЖ+ 0
10. BEL Тимоти Дипон Ванти-Гобер+ 0
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. IRL Сем Бенет зелена маичка за предводникот на генералниот пласманцрвена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое7ч 27' 57
2. POL Лукаш Вишњовски ССС+ 12
3. CZE Јосеф Черни ССС+ 13
4. DEN Ларс Бак Дименжн Дата+ 13
5. BEL Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 14
6. BEL Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 14
7. AUS Роберт Станард Мичелтон-Скот+ 14
8. NED Дилан Груневеген Џамбо-Висма+ 16
9. NED Мике Тенисен Џамбо-Висма+ 16
10. BEL Томас Спренгерс Спорт Вландерен-Балоас+ 17


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. IRL Сем Бенет зелена маичка за предводникот на генералниот пласманцрвена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое3ч 48' 36
2. NED Дилан Груневеген Џамбо-Висма+ 0
3. BEL Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 0
4. BEL Јирген Рулантс Мовистар+ 0
5. FRA Флоријан Сенешал Декојнинк-Квик Степ+ 0
6. BEL Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 0
7. BEL Тимоти Дипон Ванти-Гобер+ 0
8. ITA Јакуб Маречко ССС+ 0
9. FRA Арно Демар Групама-ФДЖ+ 0
10. BEL Амори Капиот Спорт Вландерен-Балоас+ 0
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. IRL Сем Бенет зелена маичка за предводникот на генералниот пласманцрвена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое11ч 16' 23
2. BEL Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 20
3. NED Дилан Груневеген Џамбо-Висма+ 20
4. POL Лукаш Вишњовски ССС+ 22
5. BEL Гијом ван Кејрсбулк ССС+ 22
6. DEN Ларс Бак Дименжн Дата+ 23
7. CZE Јосеф Черни ССС+ 23
8. GBR Хари Танфилд Катјуша-Алпесин+ 23
9. BEL Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 24
10. AUS Роберт Станард Мичелтон-Скот+ 24


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Тим Веленс Лото-Судал2ч 20' 41
2. SUI Марк Хирши Санвеб+ 0
3. BEL Лауренс де Плус Џамбо-Висма+ 5
4. ESP Иван Гарсија Бахреин-Мерида+ 23
5. BEL Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 23
6. DEN Михаел Валгрен Дименжн Дата+ 26
7. NED Мике Тенисен Џамбо-Висма+ 26
8. DEN Серен Краг Андерсен Санвеб+ 33
9. NZL Дион Смит Мичелтон-Скот+ 33
10. BEL Грег ван Авермат ССС+ 33
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Тим Веленс зелена маичка за предводникот на генералниот пласманЛото-Судал13ч 32' 46
2. SUI Марк Хирши Санвеб+ 4
3. BEL Лауренс де Плус Џамбо-Висма+ 14
4. ESP Иван Гарсија Бахреин-Мерида+ 36
5. NED Мике Тенисен Џамбо-Висма+ 38
6. BEL Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 39
7. DEN Михаел Валгрен Дименжн Дата+ 42
8. BEL Грег ван Авермат ССС+ 49
9. AUS Сајмон Кларк ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 49
10. DEN Серен Краг Андерсен Санвеб+ 49


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Алваро Одег Декојнинк-Квик Степ3ч 54' 48
2. IRL Сем Бенет црвена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое+ 0
3. BEL Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 0
4. BEL Тимоти Дипон Ванти-Гобер+ 0
5. FRA Арно Демар Групама-ФДЖ+ 0
6. NOR Кристофер Халворсен Инеос+ 0
7. NED Дилан Груневеген Џамбо-Висма+ 0
8. BEL Стан Девулф Лото-Судал+ 0
9. BEL Борис Вале Ванти-Гобер+ 0
10. NED Бој ван Попел Ромпот-Шарл+ 0
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Тим Веленс зелена маичка за предводникот на генералниот пласманЛото-Судал17ч 27' 34
2. SUI Марк Хирши Санвеб+ 4
3. BEL Лауренс де Плус Џамбо-Висма+ 14
4. ESP Иван Гарсија Бахреин-Мерида+ 36
5. BEL Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 39
6. DEN Михаел Валгрен Дименжн Дата+ 42
7. NED Мике Тенисен Џамбо-Висма+ 45
8. BEL Грег ван Авермат ССС+ 49
9. AUS Сајмон Кларк ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 49
10. DEN Серен Краг Андерсен Санвеб+ 49


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Филипо Гана Инеос9' 16
2. ITA Едоардо Афини Мичелтон-Скот+ 5
3. NED Јос ван Емден Џамбо-Висма+ 8
4. SUI Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 11
5. GBR Хари Танфилд Катјуша-Алпесин+ 15
6. LUX Боб Јунгелс Декојнинк-Квик Степ+ 16
7. DEN Мадс Педерсен Трек-Сегафредо+ 16
8. DEN Серен Краг Андерсен Санвеб+ 16
9. BEL Лауренс де Плус Џамбо-Висма+ 18
10. BEL Тим Веленс зелена маичка за предводникот на генералниот пласманЛото-Судал+ 20
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Тим Веленс зелена маичка за предводникот на генералниот пласманЛото-Судал17ч 37' 10
2. SUI Марк Хирши Санвеб+ 8
3. BEL Лауренс де Плус Џамбо-Висма+ 12
4. SUI Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 40
5. ESP Иван Гарсија Бахреин-Мерида+ 43
6. NED Мике Тенисен Џамбо-Висма+ 45
7. DEN Серен Краг Андерсен Санвеб+ 45
8. ITA Фабио Фелине Трек-Сегафредо+ 49
9. DEN Михаел Валгрен Дименжн Дата+ 53
10. BEL Грег ван Авермат ССС+ 54


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал3ч 52' 40
2. BEL Грег ван Авермат ССС+ 0
3. BEL Лауренс де Плус Џамбо-Висма+ 4
4. AUS Сајмон Кларк ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 25
5. BEL Филип Жилбер Декојнинк-Квик Степ+ 26
6. NED Мике Тенисен Џамбо-Висма+ 26
7. DEN Михаел Валгрен Дименжн Дата+ 35
8. ESP Иван Гарсија Бахреин-Мерида+ 35
9. BEL Амори Капиот Спорт Вландерен-Балоас+ 38
10. NED Дилан ван Барле Инеос+ 38

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Лауренс де Плус зелена маичка за предводникот на генералниот пласманЏамбо-Висма21ч 29' 55
2. BEL Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 35
3. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 36
4. BEL Грег ван Авермат ССС+ 37
5. SUI Марк Хирши Санвеб+ 44
6. NED Мике Тенисен Џамбо-Висма+ 1' 06
7. ESP Иван Гарсија Бахреин-Мерида+ 1' 13
8. SUI Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 1' 16
9. AUS Сајмон Кларк ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 1' 19
10. DEN Михаел Валгрен Дименжн Дата+ 1' 23
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

Постоеле четири главни пласмани на трката. Првиот бил генералниот пласман, пресметуван преку додавање на времето кое секој возач го извозел на секоја етапа. Се применувале временски бонуси за првите тројца на етапата (10, 6 и 4 секунди на првите тројца возачи) и на трите спринтови „златен километар“ на секоја етапа. На секој од овие спринтови, првите тројца добивале 3, 2 и 1 секунда бонус, соодветно. Возачот со најниско вкупно време бил победник на генералниот пласман. Возачот кој водел во пласманот ја освојувал зелената маичка.

Постоел и бодовен пласман. На секоја друмска етапа, возачите добивале бодови доколку завршат помеѓу првите десет, а други бодови имало и за средните спринтови. Возачот со најмногу бодови бил предводник на пласманот и ја освојувал црвената маичка. Борбениот пласман бил заснован само на бодовите на средните спринтови; водечкиот возач ја освојувал црната маичка. Последен пласман е екипниот пласман: на секоја етапа времињата на најдобрите тројца возачи од секоја екипа биле додавани. Екипата со најниско вкупно време го освојувала екипниот пласман.

Етапа Победник Генерален пласман
A green jersey
Бодовен пласман
A red jersey
Борбен пласман
A black jersey
Екипен пласман
1 Сем Бенет Сем Бенет Сем Бенет Баптист Планкерт Спорт Вландерен-Балоас
2 Сем Бенет Декојнинк-Квик Степ
3 Сем Бенет Спорт Вландерен-Балоас
4 Тим Веленс Тим Веленс Тим Санвеб
5 Алваро Одег
6 Филипо Гана
7 Оливер Насен Лауренс де Плус
На крај Лауренс де Плус Сем Бенет Баптист Планкерт Тим Санвеб

Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
  2. „BinckBank Tour serveert weer mini-Ronde en mini-Luik-Bastenaken-Luik“ [BinckBank Tour serves mini-Tour of Flanders and mini-Liège-Bastogne-Liège again]. sport.be. Посетено на 4 јуни 2019.[мртва врска]
  3. „BinckBank Tour 2019“. BinckBank Tour. Архивирано од изворникот на 2019-08-01. Посетено на 1 август 2019.
  4. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  5. „BinckBank Tour 2019 Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 1 август 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]