Декојнинк-Квик Степ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Квик-Степ Флорс
Quick-Step Floors logo.png
Инфомации за тимот
UCI кодQSТ
ЛоциранБелгија
Основан2003 (2003)
СтатусUCI World Tour екипа
ВелосипедиСпешалајзд
Клучни кадри
Извршен директорПатрик Лефевр
Спортски директорБрајан Холм
Историја на тимското име
2003–2004
2005
2006–2007
2008–2011
2012–2014

2015–2016
2017–
Квик Степ-Давитамон
Квик Степ-Инерџетик
Квик Степ-Инерџетик
Квик Степ
Омера Фарма-Квик Степ
Етикс-Квик Степ
Квик-Степ Флорс
Дрес на Декојнинк-Квик Степ

Дрес

Квик-Степ Флорс (кратенка според UCI: QST) — белгиска професионална велосипедска друмска екипа, која настапува во Светската турнеја. Екипата е предводена од Патрик Лефевер, додека спортски директори на екипата се Давиде Брамати, Вилфрид Петерс, Рик ван Слике, Том Стелс, Брајан Холм и Јан Шафрат.

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

2016[уреди | уреди извор]

Велосипедист Датум на раѓање
 Жилијан Алафилип (ФРА) (1992-06-11)11 јуни 1992 (воз. 23)
 Том Бонен (БЕЛ) (1980-10-15)15 октомври 1980 (воз. 35)
 Џанлука Брамбила (ИТА) (1987-08-22)22 август 1987 (воз. 28)
 Максим Буе (ФРА) (1986-11-03)3 ноември 1986 (воз. 29)
 Петр Вакоч (ЧЕШ) (1992-07-11)11 јули 1992 (воз. 23)
 Гијом ван Кејрсбулк (БЕЛ) (1991-02-14)14 февруари 1991 (воз. 24)
 Стејн Ванденберг (БЕЛ) (1984-04-25)25 април 1984 (воз. 31)
 Мартин Велитс (СВК) (1985-02-21)21 февруари 1985 (воз. 30)
 Жилиен Вермот (БЕЛ) (1989-07-26)26 јули 1989 (воз. 26)
 Карлос Верона (ШПА) (1992-11-04)4 ноември 1992 (воз. 23)
 Лукаш Вишњовски (ПОЛ) (1991-12-07)7 декември 1991 (воз. 24)
 Фернандо Гавирија (ШПА) (1994-08-19)19 август 1994 (воз. 21)
 Давид де ла Круз (ШПА) (1989-05-06)6 мај 1989 (воз. 26)
 Лауренс де Плус (БЕЛ) (1995-09-04)4 септември 1995 (воз. 20)
 Боб Јунгелс (ЛУК) (1992-09-22)22 септември 1992 (воз. 23)
Велосипедист Датум на раѓање
 Илјо Кејсе (БЕЛ) (1982-12-21)21 декември 1982 (воз. 33)
 Марсел Кител (ГЕР) (1988-05-11)11 мај 1988 (воз. 27)
 Родриго Контрерас (КОЛ) (1994-06-02)2 јуни 1994 (воз. 21)
 Ив Ламперт (БЕЛ) (1991-04-10)10 април 1991 (воз. 24)
 Даниел Мартин (ИРС) (1986-08-20)20 август 1986 (воз. 29)
 Тони Мартин (ГЕР) (1985-04-23)23 април 1985 (воз. 30)
 Давиде Мартинели (ИТА) (1993-05-31)31 мај 1993 (воз. 22)
 Џани Мерсман (БЕЛ) (1985-12-05)5 декември 1985 (воз. 30)
 Николас Мес (БЕЛ) (1986-04-09)9 април 1986 (воз. 29)
 Максимилијано Ричезе (АРГ) (1983-03-07)7 март 1983 (воз. 32)
 Фабио Сабатини (ИТА) (1985-02-18)18 февруари 1985 (воз. 30)
 Питер Сери (БЕЛ) (1988-11-21)21 ноември 1988 (воз. 27)
 Ники Терпстра (ХОЛ) (1984-05-18)18 мај 1984 (воз. 31)
 Матео Трентин (ИТА) (1989-08-02)2 август 1989 (воз. 26)
 Здењек Штибар (ЧЕШ) (1985-12-11)11 декември 1985 (воз. 30)

2017[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
ESP Давид де ла КрусWikidata-logo S.svg6 мај 1989Тим НетАп-Ендура (2014)
LUX Боб ЈунгелсWikidata-logo S.svg22 септември 1992Трек Фактори Рејсинг (2015)
FRA Жилијан АлафилипWikidata-logo S.svg11 јуни 1992Klein Constantia (2013)
NZL Џек Бауер Wikidata-logo S.svg7 април 1985ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2016)
BEL Том БоненWikidata-logo S.svg (1 јан–10 апр, Фуснота)15 октомври 1980Discovery Channel (2002)
ITA Џанлука БрамбилаWikidata-logo S.svg22 август 1987Бардијани ЦСФ Фаизане (2012)
CZE Петр ВакочWikidata-logo S.svg11 јули 1992Klein Constantia (2013)
SVK Мартин ВелитсWikidata-logo S.svg21 февруари 1985HTC-Highroad (2011)
BEL Жилиен ВермотWikidata-logo S.svg26 јули 1989Beveren 2000 (2010)
COL Фернандо ГавиријаWikidata-logo S.svg19 август 1994Equipo de ciclismo Coldeportes Zenú (2015)
BEL Дрис ДевенинсWikidata-logo S.svg22 јули 1983ИАМ (2016)
BEL Тим ДеклеркWikidata-logo S.svg21 март 1989Топспорт Вландерен-Балоас (2016)
BEL Филип ЖилберWikidata-logo S.svg5 јули 1982БМЦ Рејсинг Тим (2016)
FRA Реми КавањаWikidata-logo S.svg10 август 1995Klein Constantia (2016)
ITA Ерос КапекиWikidata-logo S.svg13 јуни 1986Астана (2016)
POL Пшемислав КасперкевичWikidata-logo S.svg (1 авг–31 авг, стажант)1 март 1994An Post-ChainReaction (2017)
BEL Илјо КејсеWikidata-logo S.svg21 декември 1982
GER Марсел КителWikidata-logo S.svg11 мај 1988Тим ДСМ (2015)
BEL Ив ЛампертWikidata-logo S.svg10 април 1991Топспорт Вландерен-Балоас (2014)
IRL Даниел Мартин Wikidata-logo S.svg20 август 1986ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2015)
ITA Давиде МартинелиWikidata-logo S.svg31 мај 1993Colpack (2015)
ESP Енрик МасWikidata-logo S.svg7 јануари 1995Klein Constantia (2016)
COL Алваро ОдегWikidata-logo S.svg (1 авг–-, стажант)16 септември 1996
ARG Максимилијано РичезеWikidata-logo S.svg7 март 1983Лампре-Мерида (2015)
ITA Фабио СабатиниWikidata-logo S.svg18 февруари 1985Cannondale Pro Cycling Team (2014)
BEL Питер СериWikidata-logo S.svg21 ноември 1988Спорт Вландерен-Балоас (2012)
NED Ники ТерпстраWikidata-logo S.svg18 мај 1984Milram (2010)
ITA Матео ТрентинWikidata-logo S.svg2 август 1989Рот-Акрос (2010)
GER Максимилијан ШахманWikidata-logo S.svg9 јануари 1994Klein Constantia (2016)
CZE Здењек ШтибарWikidata-logo S.svg11 декември 1985
BEL Лауренс де ПлусWikidata-logo S.svg4 септември 1995Lotto-Soudal U23 (2015)
Извор: UCI

Фуснота: Том БоненWikidata-logo S.svg, крај на кариера

2018[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
NED Фабио ЈакобсенWikidata-logo S.svg31 август 1996SEG Racing Academy (2017)
LUX Боб ЈунгелсWikidata-logo S.svg22 септември 1992Трек Фактори Рејсинг (2015)
FRA Жилијан АлафилипWikidata-logo S.svg11 јуни 1992Klein Constantia (2013)
DEN Каспер АсгренWikidata-logo S.svg (1 апр–31 дек)8 февруари 1995
CZE Петр ВакочWikidata-logo S.svg11 јули 1992Klein Constantia (2013)
ITA Елија ВивијаниWikidata-logo S.svg7 февруари 1989Тим Скај (2017)
COL Фернандо ГавиријаWikidata-logo S.svg19 август 1994Equipo de ciclismo Coldeportes Zenú (2015)
BEL Дрис ДевенинсWikidata-logo S.svg22 јули 1983ИАМ (2016)
BEL Тим ДеклеркWikidata-logo S.svg21 март 1989Топспорт Вландерен-Балоас (2016)
BEL Филип ЖилберWikidata-logo S.svg5 јули 1982БМЦ Рејсинг Тим (2016)
FRA Реми КавањаWikidata-logo S.svg10 август 1995Klein Constantia (2016)
ITA Ерос КапекиWikidata-logo S.svg13 јуни 1986Астана (2016)
BEL Илјо КејсеWikidata-logo S.svg21 декември 1982
BEL Ив ЛампертWikidata-logo S.svg10 април 1991Топспорт Вландерен-Балоас (2014)
ITA Давиде МартинелиWikidata-logo S.svg31 мај 1993Colpack (2015)
ESP Енрик МасWikidata-logo S.svg7 јануари 1995Klein Constantia (2016)
DEN Михаел МеркевWikidata-logo S.svg30 април 1985Катјуша-Алпесин (2017)
ECU Хонатан НарваесWikidata-logo S.svg4 март 1997Хагенс Берман-Аксеон (2017)
GBR Џејмс Нокс Wikidata-logo S.svg4 ноември 1995Wiggins (2017)
COL Алваро ОдегWikidata-logo S.svg16 септември 1996
ARG Максимилијано РичезеWikidata-logo S.svg7 март 1983Лампре-Мерида (2015)
ITA Фабио СабатиниWikidata-logo S.svg18 февруари 1985Cannondale Pro Cycling Team (2014)
FRA Флоријан СенешалWikidata-logo S.svg10 јули 1993Кофидис (2017)
BEL Питер СериWikidata-logo S.svg21 ноември 1988Спорт Вландерен-Балоас (2012)
NED Ники ТерпстраWikidata-logo S.svg18 мај 1984Milram (2010)
DEN Микел Фрелих ХонореWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)21 јануари 1997
GER Максимилијан ШахманWikidata-logo S.svg9 јануари 1994Klein Constantia (2016)
CZE Здењек ШтибарWikidata-logo S.svg11 декември 1985
BEL Лауренс де ПлусWikidata-logo S.svg4 септември 1995Lotto-Soudal U23 (2015)
Извор: UCI

2019[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
NED Фабио ЈакобсенWikidata-logo S.svg31 август 1996SEG Racing Academy (2017)
LUX Боб ЈунгелсWikidata-logo S.svg22 септември 1992Трек Фактори Рејсинг (2015)
FRA Жилијан АлафилипWikidata-logo S.svg11 јуни 1992Klein Constantia (2013)
DEN Каспер АсгренWikidata-logo S.svg8 февруари 1995
CZE Петр ВакочWikidata-logo S.svg11 јули 1992Klein Constantia (2013)
ITA Елија ВивијаниWikidata-logo S.svg7 февруари 1989Тим Скај (2017)
BEL Дрис ДевенинсWikidata-logo S.svg22 јули 1983ИАМ (2016)
BEL Тим ДеклеркWikidata-logo S.svg21 март 1989Топспорт Вландерен-Балоас (2016)
BEL Ремко ЕвенепулWikidata-logo S.svg25 јануари 2000
BEL Филип ЖилберWikidata-logo S.svg5 јули 1982БМЦ Рејсинг Тим (2016)
FRA Реми КавањаWikidata-logo S.svg10 август 1995Klein Constantia (2016)
ITA Ерос КапекиWikidata-logo S.svg13 јуни 1986Астана (2016)
BEL Илјо КејсеWikidata-logo S.svg21 декември 1982
BEL Ив ЛампертWikidata-logo S.svg10 април 1991Топспорт Вландерен-Балоас (2014)
ITA Давиде МартинелиWikidata-logo S.svg31 мај 1993Colpack (2015)
ESP Енрик МасWikidata-logo S.svg7 јануари 1995Klein Constantia (2016)
DEN Михаел МеркевWikidata-logo S.svg30 април 1985Катјуша-Алпесин (2017)
GBR Џејмс Нокс Wikidata-logo S.svg4 ноември 1995Wiggins (2017)
COL Алваро ОдегWikidata-logo S.svg16 септември 1996
ARG Максимилијано РичезеWikidata-logo S.svg7 март 1983Лампре-Мерида (2015)
ITA Фабио СабатиниWikidata-logo S.svg18 февруари 1985Cannondale Pro Cycling Team (2014)
FRA Флоријан СенешалWikidata-logo S.svg10 јули 1993Кофидис (2017)
BEL Питер СериWikidata-logo S.svg21 ноември 1988Спорт Вландерен-Балоас (2012)
DEN Микел Фрелих ХонореWikidata-logo S.svg21 јануари 1997
GER Јаник ШтајмлеWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)4 април 1996
CZE Здењек ШтибарWikidata-logo S.svg11 декември 1985
NZL Samuel GazeWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)12 декември 1995
Извор: UCI

2020[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
NED Фабио ЈакобсенWikidata-logo S.svg31 август 1996SEG Racing Academy (2017)
LUX Боб ЈунгелсWikidata-logo S.svg22 септември 1992Трек Фактори Рејсинг (2015)
FRA Жилијан АлафилипWikidata-logo S.svg11 јуни 1992Klein Constantia (2013)
POR Жоао Педро АлмеидаWikidata-logo S.svg5 август 1998Хагенс Берман Аксеон (2019)
NZL Шејн АрчболдWikidata-logo S.svg2 февруари 1989
DEN Каспер АсгренWikidata-logo S.svg8 февруари 1995
ITA Давиде БалериниWikidata-logo S.svg21 септември 1994Астана (2019)
ITA Андреа БаџолиWikidata-logo S.svg23 март 1999Colpack (2019)
IRL Сем Бенет Wikidata-logo S.svg16 октомври 1990Бора-Хансгрое (2019)
BEL Маури ВансевенантWikidata-logo S.svg (1 јул–31 дек)1 јуни 1999EFC-L&R-Vulsteke (2019)
USA Ијан ГарисонWikidata-logo S.svg14 април 1998Хагенс Берман Аксеон (2019)
BEL Дрис ДевенинсWikidata-logo S.svg22 јули 1983ИАМ (2016)
BEL Тим ДеклеркWikidata-logo S.svg21 март 1989Топспорт Вландерен-Балоас (2016)
BEL Ремко ЕвенепулWikidata-logo S.svg25 јануари 2000
FRA Реми КавањаWikidata-logo S.svg10 август 1995Klein Constantia (2016)
ITA Матија КатанеоWikidata-logo S.svg25 октомври 1990Андрони Џокатоли-Сидермек (2019)
BEL Илјо КејсеWikidata-logo S.svg21 декември 1982
BEL Ив ЛампертWikidata-logo S.svg10 април 1991Топспорт Вландерен-Балоас (2014)
ITA Фаусто МаснадаWikidata-logo S.svg (19 авг–31 дек)6 ноември 1993
DEN Михаел МеркевWikidata-logo S.svg30 април 1985Катјуша-Алпесин (2017)
GBR Џејмс Нокс Wikidata-logo S.svg4 ноември 1995Wiggins (2017)
COL Алваро ОдегWikidata-logo S.svg16 септември 1996
FRA Флоријан СенешалWikidata-logo S.svg10 јули 1993Кофидис (2017)
BEL Питер СериWikidata-logo S.svg21 ноември 1988Спорт Вландерен-Балоас (2012)
BEL Стејн СтелсWikidata-logo S.svg21 август 1989Ромпот-Шарл (2019)
DEN Микел Фрелих ХонореWikidata-logo S.svg21 јануари 1997
GER Јаник ШтајмлеWikidata-logo S.svg4 април 1996
CZE Здењек ШтибарWikidata-logo S.svg11 декември 1985
BEL Берт ван ЛербергеWikidata-logo S.svg29 септември 1992Кофидис (2019)
Извор: UCI

Надворешни врски[уреди | уреди извор]