Гијом ван Кејрсбулк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гијом ван Кејрсбулк
Ван Кејрсбулк на Тур де Франс 2017
Лични податоци
Цело имеГијом ван Кејрсбулк
ПрекарХулио
Роден14 февруари 1991 (1991-02-14) (32 г.)
Руселаре,  Белгија
Висина1,92 м
Маса85 кг
Податоци за клубот
Мом. клубАлпесин-Декојнинк
Дисциплинадрумски велосипедист
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици
Аматерски клубови
2010
2010
Беверен 2000
Квик Степ (стажант)
Професионални клубови
2011–2016
2017-2018
2019-2020
2021
2022-
Квик Степ
Ванти-Груп Гобер
ССС Тим
Предлошка:Cycling data AFD
Алпесин-Феникс
Значајни победи
Етапни трки
Три дена Де Пане (2014)
Последна промена
15 ноември 2022

Гијом ван Кејрсбулк (холандски: Guillaume Van Keirsbulck; р. 14 февруари 1991 во Руселаре) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Алпесин-Декојнинк.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Руселаре, Ван Кејрсбулк е внук на Бенони Бехејт и ја имал својата прва поголема победа во 2011 година, освојувајќи ја трката Омлоп ван хет Хутланд.[2] Во јуни 2017 бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2008
8. Европско хронометарско првенство
2009
1. Париз-Рубе за јуниори
6. Краен пласман Меѓународна јуниорска трка околу Долна Саксонија
1. Етапа 2 (ITT)
2010
3. Национално хронометарско првенство под 23 години
2011
1. Омлоп ван хет Хутланд
1. ГП Брик Шоте
3. ГП Џеф Схеренс
4. Ле Самин
7. Хале-Ингоигем
2012
4. Краен пласман Тур де л’Еурометропол
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
2013
1. Етапа 1 (ТТТ) Тирено-Адријатико
6. Гулегем Курсе
8. Хејстсе Пејл
9. Краен пласман Три дена Де Пане
2014
1. Jersey white.svg Краен пласман Три дена Де Пане
1. Етапа 7 Енеко Тур
2. Краен пласман Три дена Западна Фландрија
1. Jersey black.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 2
7. Краен пласман Трка околу Катар
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
7. Курне-Брисел-Курне
2015
5. Дварс дор Вландерен
8. Ронде ван Зеланд
2017
1. Ле Самин
5. Дварс дор Вест-Вландерен
7. ГП Марсел Кинт
10. Де Кустпејл
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 4 Тур де Франс
2018
1. Антверпен Порт Епик
6. Дварс дор Вест-Вландерен

Grand Tour general classification results timeline[уреди | уреди извор]

Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
Jersey pink.svg Џиро не настапил во текот на неговата кариера
Jersey yellow.svg Тур 147 123 123
Jersey red.svg Вуелта 125

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Alpecin–Fenix“. UCI. Архивирано од изворникот на 11 January 2022. Посетено на 11 January 2022.
  2. (холандски) Sporza race report
  3. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 28 јуни 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]