Петр Вакоч

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петр Вакоч
Вакоч на Брабантсе Пејл 2015
Лични податоци
Цело имеПетр Вакоч
ПрекарВаки[1]
Роден11 јули 1992 (1992-07-11) (30 г.)[2]
Прага, Чешка Чехословачка
Висина1,79 м[1]
Маса68 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубАлпесин-Декојнинк
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
2011
2011
2012
2013
АСЦ Дукла Праха
Сентр Мондијал ду Сиклисм
СС Етип
Етикс ИХНед
Професионални клубови
2014–2019
2020-
Омега Парма-Квик Степ
Алпесин-Феникс
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
MaillotRepúblicaCheca.PNG Национален друмски првак (2015)
Брабантсе Пејл (2016)
Последна промена
8 ноември 2020

Петр Вакоч (чешки: Petr Vakoč; р. 11 јули 1992 во Прага) — чешки професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Алпесин-Декојнинк.[3]

Кариера[уреди | уреди извор]

2013[уреди | уреди извор]

Во 2013 година, Вакоч станал професионалец, возејќи за Етикс ИХНед, развојната екипа на Омега Парма-Квик Степ. Во јуни ја освоил Трката околу Словачка на 20 години. Успехот на младиот велосипедист продолжил со победата на Вуелата а ла Комунидад де Мадрид под 23 години. Во август ја освоил трката ГП Краловехрадецкехо краје, пет секунди пред Јозеф Хозек.

2014[уреди | уреди извор]

По успехот на Вакоч во 2013 година, добил договор за Омега Парма-Квик Степ. Завршил 10. и освоил етапа на Трката околу Полска. Исто така завршил втор на националното друмско и хронометарско првенство.

2015[уреди | уреди извор]

Во 2015 година, Вакоч го освоил националното друмско првенство, 11 секунди пред Леополд Кениг. Во мај возел на својата прва голема трка, Џиро д’Италија. Вакоч ја завршил трката на 116. место. Младиот велосипедист освоил уште една победа, која ја освоил Велосипедската трка Чешка, една од најголемите домашни трки. Исто така, освоил етапа на Трката околу Британија. Настапил на Европските игри 2015 за Чешка на друмската трка, каде го освоил бронзениот медал.

2016[уреди | уреди извор]

Вакоч прославил успех на еднодневните трки, победувајќи на три поголеми трки: Класик Сид-Ардеш и Класик Ла Дром на неколку дена разлика во февруари. Во април ја забележал својата најголема победа на Брабантсе Пејл во Белгија. Бил вклучен во почетниот состав за Тур де Франс 2016.[4]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2010
2. Краен пласман Тур ду По де Вод
1. Етапа 3
3. Национално јуниорско друмско првенство
3. Краен пласман Завод Миру
5. Брно-Велка Битеш-Брно
2011
1. Национално хронометарско првенство под 23 години
2013
1. Краен пласман Трка околу Словачка
1. Пласман за млад возач
1. Краен пласман Вуелта а ла Комунидад де Мадрид под 23 години
1. Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. ГП Краловехрадецкехо краје
2. Европско друмско првенство под 23 години
2. Меморијал Ван Конингсло
3. Национално хронометарско првенство под 23 години
4. Краен пласман Трка околу Чешка
1. Бодовен пласман
1. Етапа 4
4. Меморијал Јана Веселехо
2014
1. MaillotMundial.PNG Светско универзитетско велосипедско првенство — друмска трка
1. MaillotMundialCrono.PNG Светско универзитетско велосипедско првенство — хронометар
2. Национално друмско првенство
2. Национално хронометарско првенство
5. Трофео Сера де Трамунтана
10. Краен пласман Трка околу Полска
1. Етапа 2
2015
1. MaillotRepúblicaCheca.PNG Национално друмско првенство
1. Jersey pink.svg Краен пласман Трка околу Чешка
1. Етапа 1 (ТТТ)
1. Етапа 2 Трка околу Британија
3. Bronze medal blank.svg Европски игри - друмска трка
3. Национално хронометарско првенство
7. Краен пласман Тур ди Поату-Шарант
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
2016
1. Брабантсе Пејл
1. Класик Сид-Ардеш
1. Класик Ла Дром
2. Краен пласман Тур Ла Прованс
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
2. ГП де Валони
3. Национално хронометарско првенство
4. Национално друмско првенство
5. Европско друмско првенство
5. Краен пласман Тур ди От Вар
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
5. Страде Бјанке
9. ГП Квебек
2017
Национални друмски првенства
2. Хронометар
3. Друмска трка
2. Брабантсе Пејл
6. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
7. ГП Квебек
8. Бинше-Шиме-Бинше
10. Краен пласман БинкБенк Тур
2019
Национални друмски првенства
3. Друмска трка
3. Хронометар
2020
3. Национално друмско првенство
6. Париз-Тур
9. Краен пласман Велосипедска трка Чешка
9. Краен пласман Трка околу Луксембург

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Петр Вакоч“. Омега Парма-Квик Степ. Decolef. Посетено на 15 февруари 2014.
  2. http://www.procyclingstats.com/rider/Petr_Vakoc
  3. „De nieuwe speelkameraadjes van MVDP: "Er zal meer naar ons gekeken worden" [The new playmates for MVDP: "We will be looked at more"]. Sporza (холандски). Vlaamse Radio- en Televisieomroeporganisatie. 2 January 2020. Посетено на 3 January 2020.
  4. „2016 > 103rd Tour de France > Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 30 јуни 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]