Максим Буе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Максим Буе
Буе на Тур де л’Ен 2014
Лични податоци
Цело имеМаксим Буе
Роден3 ноември 1986.(1986-11-03)(37 г.)
Беле,  Франција
Висина1,83 м
Маса64 кг
Податоци за клубот
Мом. клубФортунео-Самсик
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачПанчер
Професионални клубови
2008–2009
2010–2014
2015-2016
2017-
Агритубел
Аг2р-Ла Мондијал
Етикс-Квик Степ
Фортунео - Витал Консепт
Последна промена
26 септември 2018

Максим Буе (француски: Maxime Bouet; р. 3 ноември 1986) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Фортунео-Самсик.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2003
2.  Франција Национални јуниорски велодромски првенства - поединечна потера
3.  Франција Национални јуниорски друмски првенства - поединечен хронометар
2004
1.  Франција Национални јуниорски велодромски првенства - поединечна потера
2.  Франција Национални јуниорски друмски првенства - поединечен хронометар
2007
3. Краен пласман Ронд де л’Исар
4. Краен пласман Рона-Алпи Изер
2008
1. Етапа 1 (ITT) Тур де Норманди
2.  Франција Национални велодромски првенства - поединечна потера
4. Краен пласман Сиркут Лорена
6. Краен пласман Рона-Алпи Изер
2009
1. Краен пласман Волта ао Алентежо
1. Етапа 1
1. Букл де л’Олн
2. Краен пласман Три дена Воклис
1. Етапа 1
3. Краен пласман Рона-Алпи Изер
7. ГП д’Увертир ла Марселеза
7. ГП Кантон Аргау-Гипинген
2010
1. Етапа 3 Тур де л’Ен
4. ГП ди Лугано
7. ГП Мигел Индураин
9. Краен пласман Сиркут де Лорена
10. Букл де л’Олн
2011
3. Тур де Вандеја
4. ГП Индустрија & Комерчо ди прато
5.  Франција Национални друмски првенства
8. Краен пласман Етоал де Бесеже
8. ГП Реџо Инсубрика
2012
5. Краен пласман Етоал де Бесеже
8. Краен пласман Тур ду Хаут Вар
2013
3. Краен пласман Џиро дел Трентино
1. Етапа 1a
6. Гран при д’Увертир ла Марселеза
7. Краен пласман Критериум Интернасионал
10. Краен пласман Трка околу Оман
2014
6. Гран Премио ди Лугано
2015
Награда за борбеност на етапа 12 Вуелта а Еспања
2016
7. Трофео Сера де Трамунтана
9. Краен пласман Тур ди От Вар
2017
2. Гран при д’Увертир ла Марсејез
6. Краен пласман Тур де Савоја Монблан
7. Краен пласман Тур де л’Ен
10. Краен пласман Тур Ла Прованс
2018
1. Етапа 1 Тур де Савоја Монблан

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Grand Tour 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Џиро СО 47
Тур 70 106 55 55 СО 55 42
Вуелта 20 СО 28 47

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Достигнувања на Максим Буе“. Cycling Archives.
  • „Достигнувања на Максим Буе“. Cycling Quotient.
  • „Достигнувања на Максим Буе“. ProCycling.