Антони Делаплас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Антони Делаплас
Делаплас на Три дена Западна Фландрија 2010
Лични податоци
Цело имеАнтони Делаплас
Роден11 септември 1989 (1989-09-11) (32 г.)
Валоњ, Франција
Висина1,81 м
Маса65 кг
Податоци за клубот
Мом. клубФортунео-Самсик
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2009 Бесон Шосир-Сожасен (стажант)
Професионални клубови
2010–2013
2014-
Сор-Сожасен
Бретањ-Сеше анвиронман
Последна промена
26 септември 2018

Антони Делаплас (француски: Anthony Delaplace; р. 11 септември 1989) — француски професионален друмски велосипедист, кој моментално вози за професионалната континентална екипа Фортунео-Самсик.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Делаплас бил јуниорски друмски првак во 2007 година. Го имал својот прв настап на некоја голема трка на Тур де Франс 2011, каде бил најмлад возач,[2] и завршил на 135. место во генералниот пласман.[3]

Делаплас ја напуштил екипата Сожасен на крајот на сезоната 2013 и се приклучил на Бретањ-Сеше анвиронман за сезоната 2014.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2007
1. MaillotFra.PNG Национално јуниорско друмско првенство
2010
1. Етапа 2 Тур де л’Авенир
6. Краен пласман Гран при ди Португал
9. Париз-Троа
2011
1. Полинорманд
2. Краен пласман Букл де л’Олн
2. Ла Руе Туранжел
4. Гран при Пино Черами
8. Краен пласман Тур де Бретањ
2012
1. Пласман за млад возач Етоал де Бесеж
2013
9. Краен пласман Тур ди Лимузен
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
2014
2. Дуо Норманд (со Арно Жерар)
5. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
8. Полинорманд
9. Краен пласман Букл де ла Мајен
1. Jersey blue.svg Спринтерски пласман
2015
3. Класик Лоара Атлантик
9. Краен пласман Ла Тропикал Амиса Бонго
Тур де Франс
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапата 7
2016
3. Краен пласман Ла Тропикал Амиса Бонго
8. Дуо Норманд (со Арно Жерар)
9. Краен пласман Етоал де Бесеж
10. Тур ди Дуа
Тур де Франс
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапата 1
2017
1. Дуо Норманд (со Пјер Лик Перишон)
1. Етапа 1 Тур де Норманди
9. Хроно де Насионс
10. Класик Сид Ардеш
10. Краен пласман Тур де л’Ен
2018
7. Копа Уго Агостони
9. Краен пласман Сиркут де ла Сарт

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Bretagne-Séché: Delaplace signs for a year“. Ouest-France (француски). Groupe Ouest-France. 14 септември 2013. Посетено на 1 ноември 2013.
  2. „Delaplace et Moinard partent sur le Tour“. Ouest France (француски). 28 јуни 2011. Посетено на 3 август 2011.
  3. „Тур де Франс – 2011 – Краен пласман“. LeTour.com. Посетено на 3 август 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]