Лоран Пишон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лоран Пишон
Пишон на Гран при Пино Черами 2015
Лични податоци
Цело имеЛоран Пишон
Роден19 јули 1986(1986-07-19)(37 г.)
Кемпер,  Франција
Висина1,78 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубФортунео-Самсик
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2010–2012
2013–2016
2017-
Бретањ-Шулер
ФДЖ
Фортунео - Витал Консепт
Последна промена
25 август 2018

Лоран Пишон (француски: Laurent Pichon; р. 19 јули 1986) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Фортунео-Самсик.[1]

Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2015.[2] Во јуни 2017 година, бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[3] Го освоил францускиот друмски куп во 2017 година.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2010
1. Национално велодромско првенство - скреч
1. Етапа 7 Тур де Норманди
2. Рут Адели
2. Букл де л’Олн
2011
1. Крајц Брајц
2. Краен пласман Сиркуи дез Арден
1. Етапа 3
2. Краен пласман Четири дена Динкерк
2012
1. Букл де ла Мајен
2. Рут Адели
2. Букл де л’Олн
2013
3. Класик Лоар-Атлантик
2014
3. Париз-Камамбер
2015
3. Букл де л’Олн
2016
9. Краен пласман Тур де Валони
2017
1. Рут Адели
1. Етапа ла Сетимана Интернационале Копи е Бартали
1. Класик Лоар-Атлантик
3. Полинорманд
3. Букл де л’Олн
4. Тро-Бро Леон
7. Париз-Камамбер
7. Гран при де Плимелек-Морбијан
9. Гран при де Фурмје
10. Краен пласман Четири дена Динкерк
2018
6. Краен пласман Арктичка трка на Норвешка
10. Париз-Камамбер
Награда за борбеност на етапа 7 на Тур де Франс

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Џиро 163 129
Тур 125 98
Вуелта 111 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Laurent Pichon“. Cycling Archives. Посетено на 11 мај 2014.
  2. „Vuelta a España 2015“. Cycling Fever. Посетено на 21 август 2015.
  3. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 28 јуни 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]