Варан Баргиј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Варан Баргиј
Баргуј на Тур де Франс 2017
Лични податоци
Цело имеВаран Баргиј
ПрекарВава[1]
Роден28 октомври 1991 (1991-10-28) (28 г.)
Енбон,  Франција
Висина1,83 м
Маса60 кг
Податоци за клубот
Мом. клубФортунео-Самсик
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачСпецијалист за искачување
Аматерски клубови
2010–2011
2011
2012
2012
АК Ланестер 56
Бретањ-Шулер (стажант)
КК Етуп
Аргос-Шимано (стажант)
Професионални клубови
2013–2017
2017-
Аргос-Шимано
Фортунео-Самсик
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
Планински пласман (2017)
Награда за борбеност (2017)
2 индивидуални етапи (2017)
Вуелта а Еспања
2 индивидуални етапи (2013)

Етапни трки

Тур де л’Авенир (2012)
Последна промена
21 февруари 2018

Варан Баргиј (француски: Warren Barguil; р. 28 октомври 1991) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Фортунео-Самсик.[2] Најпознат е по освојувањето на две планински етапи и планинскиот пласман на Тур де Франс 2017.

Има освоено и две етапи на Вуелта а Еспања 2013.

Кариера[уреди | уреди извор]

Рана кариера[уреди | уреди извор]

Баргиј ја започнал својата професионална кариера во 2011 година, кога возел за Бретањ-Шулер како стажант. Додека возел за оваа екипа ја освоил осмата етапа на Тур де л’Авенир и завршил петти во генералниот пласман. Следната година возел како стажант за Аргос-Шимано. Ова било успешна сезона, освојувајќи го Тур де л’Авенир и завршил како втор на Тур де По де Савоја.

2013[уреди | уреди извор]

За сезоната 2013, Баргиј се приклучил на екипата како редовен возач. Тогашниот 21-годишен возач ја забележал една од најголемите победи во својата кариера, победувајќи на етапите 13 и 16 на Вуелта а Еспања. Баргиј немал други победи во сезоната, завршувајќи како четврти на Трката околу Келн и осми на Гран при д’Увертир Ла Марсејез.

2015[уреди | уреди извор]

Завршил на 14. место на неговиот прв настап на Тур де Франс.

2016[уреди | уреди извор]

На 23 јануари 2016 година, Баргиј бил еден од шестмината од Џајант кои биле удрени од автомобил додека тренирале во Шпанија. Сите возачи биле во стабилна состојба.[3]

Завршил како шести на еднодневната трка Лиеж-Бастон-Лиеж.

2017[уреди | уреди извор]

Баргиј ја презел точкастата маичка по деветтата етапа на Тур де Франс; бил поразен за влакно на целта од Ригоберто Уран во возбудлив фотофиниш.[4] Ја освоил тринаесеттата етапа во спринтерска завршница помеѓу четворицата членови на бегството, поразувајќи ги Наиро Кинтана, Алберто Контадор и Микел Ланда; со тоа станал првиот Французин кој освоил етапа на Тур де Франс на Денот на Бастилја од победата на дванаесеттата етапа на Давид Монкутје во 2005 година.[5][6][7] Баргиј, исто така, ја освоил осумнаесеттата етапа (завршувала на искачување од екстра категорија) откако се одвоил од предводникот на етапата Дарвин Атапума (кој водел со 1 минута и 45 секунди на пет километри пред целта) 800 метри пред целта. По победата на етапата, Баргиј имал несовладливи 89 бода пред второпласираниот Примож Роглич во рамките на планинскиот пласман.[8][9]

Баргиј бил исфрлен од Вуелта а Еспања 2017 од Тим Санвеб по крајот на седмата етапа. Бил на 13. место во генералниот пласман со време 1:43 зад предводникот на трката Крис Фрум. Причините од екипата биле: негово несогласување со екипата за целите и тактиката; сакал слободна улога на планинските етапи и дека ова довело до неколку несогласувања во екипата; неговото одбивање да ги послуша наредбите на екипата за чекање на Вилко Келдерман откако Холанѓанецот имал дупната гума на седмата етапа и изгубил време поради тоа.[10][11]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
4. Тур де Вале
8. Краен пласман Ле Трофe Сaнтр Морбијан
2011
4. Краен пласман Куп де насион Вил Сагне
5. Краен пласман Тур де л’Авенир
1. Етапа 8
8. Париз-Тур за млади
10. Краен пласман Тур де л’Ен
2012
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де л’Авенир
1. Бодовен пласман
1. Планински пласман
1. Етапа 4
2. Краен пласман Тур де Пеи де Савоа
1. Бодовен пласман
1. Планински пласман
1. Пласман за млад возач
1. Етапа 2
2. Париз-Тур за млади
3. Краен пласман Тур Алзас
1. Пласман за млади возачи
2013
Вуелта а Еспања
1. Етапа 13
1. Етапа 16
4. Трка околу Келн
8. Гран при д’Увертир ла Марселеза
9. Амстел Курасао Рејс
2014
6. Краен пласман Трка околу Пекинг
8. Ла Дром Класик
8. Страде Бјанке
8. Краен пласман Вуелта а Еспања
9. Краен пласман Волта а Каталуња
2015
4. Национално друмско првенство
8. Меѓународен друмски велосипедски предизвик
9. Класика де Сан Себастијан
9. ГП Квебек
2016
3. Краен пласман Тур де Свис
6. Лиеж-Бастон-Лиеж
8. Џиро ди Ломбардија
9. Флеш Валон
10. Милано-Торино
2017
6. Флеш Валон
8. Краен пласман Париз-Ница
10. Краен пласман Тур де Франс
1. Етапа 13
1. Етапа 18
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 9 и на цела трка

Распоред на резултатите[уреди | уреди извор]

Распоред на резултатите на големите трки
Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017
Jersey pink.svg Џиро
Jersey yellow.svg Тур 14 23 10
Jersey red.svg Вуелта 38 8 СО СО
Распоред на резултатите на етапните трки
Етапна трка 2013 2014 2015 2016 2017
Jersey yellow.svg Париз-Ница 72 СО 8
Jersey blue.svg Тирено-Адријатико
MaillotVolta.png Волта а Каталуња 9 17 22
Jersey yellow.svg Трка околу Баскија СО 20 СО 16
Jersey yellow.svg Тур де Романди СО
Jersey yellow-bluebar.svg Критериум ди Дофине 18 30
Jersey yellow.svg Тур де Свис 30 12 3

СО = се откажал; — = не учествувал

Распоред на резултатите на класиците[уреди | уреди извор]

Монумент 2013 2014 2015 2016 2017
Милано-Сан Ремо
Трка околу Фландрија
Париз-Рубе
Лиеж-Бастон-Лиеж 29 34 6 38
Џиро ди Ломбардија 47 36 20 8 34
Класична трка 2013 2014 2015 2016 2017
Страде Бјанке 8
Амстел Голд Рејс 72 15 45
Флеш Валон СО 23 26 9 6
Класика де Сан Себастијан 9 54
Гран при Квебек 9
Гран при Монтреал 27

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Фотерингем, Вилијам (13 јули 2015). „Will anyone stop Chris Froome winning the Tour de France again?“. theguardian.com. конс. 13 јули 2015. 
 2. Barguil signs for Fortuneo-Oscaro“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 2 август 2017 (посет. 4 јануари 2018 г).
 3. „John Degenkolb and Warren Barguil among six Giant-Alpecin cyclists hospitalised after being hit by a car“. Irish Independent. 23 јануари 2016. 
 4. „Tour de France: Uran wins stage 9 in photo finish“. www.cyclingnews.com. 9 јули 2017. 
 5. „Tour de France: Barguil victorious in short, chaotic stage to Foix“. www.cyclingnews.com. 14 јули 2017. 
 6. „Tour de France 2017: Chris Froome stays second as France's Barguil wins on Bastille Day“. BBC. 14 јули 2017. 
 7. „Tour de France 2017, stage 13: Warren Barguil triumphs for France on Bastille Day while Fabio Aru holds onto yellow jersey“. The Daily Telegraph. 14 јули 2017. 
 8. „Tour de France: Barguil wins on the Izoard - Froome survives final mountain test in yellow, Bardet gets over Uran“. www.cyclingnews.com. 20 јули 2017. 
 9. „Tour de France 2017: Chris Froome in control, Warren Barguil wins stage 18“. BBC. 20 јули 2017. 
 10. „Vuelta a Espana 2017: Warren Barguil ejected by Team Sunweb“. BBC. 26 август 2017. 
 11. „Sunweb send Barguil home from Vuelta after disagreements over tactics“. ww.cylcingnews.com. 26 август 2017. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]