Флеш Валон 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Флеш Валон 2016 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание80. Флеш Валон
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2016 1.UWT
Датум20 април 2016
Растојание196 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеМарш ан Фамен
ОдредиштеУј
Екипи25
Возачи на почеток199
Возачи на крај163
Просечна брзина41,416 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникESP Алехандро Валверде (Мовистар) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранFRA Жилијан Алафилип (Етикс-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранIRL Даниел Мартин (Етикс-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
Fleche wallone 2016.png
◀ 20152017 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Флеш Валон 2016 — 80. издание на велосипедската еднодневна трка Флеш Валон, која се одржала на 20 април како дванаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Флеш Валон е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[1] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1. FRA Аг2р-Ла Мондијал
 2. KAZ Астана
 3. USA БМЦ Рејсинг
 4. USA Канондејл
 5. RSA Дименжн Дата
 6. BEL Етикс-Квик Степ
 7. FRA ФДЖ
 8. GER Џајант-Алпесин
 9. SUI ИАМ
 10. RUS Катјуша
 11. ITA Лампре-Мерида
 12. NED Лото НЛ-Џамбо
 13. BEL Лото-Судал
 14. ESP Мовистар
 15. AUS Орика-ГринЕЏ
 16. GBR Скај
 17. RUS Тинкоф
 18. USA Трек-Сегафредо
Професионални континентални екипи (7)
 1. FRA Кофидис
 2. FRA Delko-Marseille Provence-KTM
 3. FRA 2016 Fortuneo-Vital Co
 4. NED Ромпот-Оранје Пелотон
 5. GER Штелтинг Сервис Груп
 6. BEL Топспорт Вландерен-Балоас
 7. BEL Ванти-Груп Гобер

Поредок[уреди | уреди извор]

Резултат
Место Возач Екипа Време
1  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим 4ч 43' 57"
2  Жилијан Алафилип (ФРА) Етикс-Квик Степ + 0"
3  Даниел Мартин (ИРС) Етикс-Квик Степ + 0"
4  Ваут Пулс (ХОЛ) Тим Скај + 4"
5  Енрико Гаспарото (ИТА) Ванти-Груп Гобер + 5"
6  Самуел Санчес (ШПА) БМЦ Рејсинг Тим + 5"
7  Михаел Албасини (ШВА) Орика-ГринЕЏ + 5"
8  Диего Улиси (ИТА) Лампре-Мерида + 5"
9  Варан Баргиј (ФРА) Џајант-Алпецин + 5"
10  Руј Кошта (ПОР) Лампре-Мерида + 5"


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]