Јуроајс Класик 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јуроајс Класик 2016 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание21. Јуроајс Класик
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2016 1.UWT
Датум21 август 2016
Растојание217,7 км
ДржаваGER Германија
ПоаѓалиштеХамбург
ОдредиштеХамбург
Екипи22
Возачи на почеток176
Возачи на крај144
Просечна брзина44,363 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникAUS Кејлеб Јуан (Орика-БајкЕксчејнџ) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранGER Џон Дегенколб (Тим ДСМ) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранITA Џакомо Ницоло (Трек-Сегафредо) Wikidata-logo S.svg
◀ 20152017 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Јуроајс Класик 2016 (претходно позната како Ватенфал Класик) — 21. издание на германската велосипедска класична трка Јуроајс Класик. Се одржала на 21 август 2016 година.[1]

Трката била освоена од Кејлеб Јуан во спринт, откако резултатот на Насер Бухани бил поништен поради нерегуларен спринт.

Рута[уреди | уреди извор]

Јуроајс Класик била единствена трка која се одржала во рамките на Светската турнеја во 2016 година.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Јуроајс Класик е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Четири професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 22 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1. BEL Лото-Судал
 2. RUS Тинкоф
 3. GBR Скај
 4. USA БМЦ Рејсинг
 5. BEL Етикс-Квик Степ
 6. RUS Катјуша
 7. AUS Орика-ГринЕЏ
 8. USA Трек-Сегафредо
 9. FRA ФДЖ
 10. ESP Мовистар
 11. KAZ Астана
 12. FRA Аг2р-Ла Мондијал
 13. NED Лото НЛ-Џамбо
 14. ITA Лампре-Мерида
 15. USA Канондејл
 16. GER Џајант-Алпесин
 17. SUI ИАМ
 18. RSA Дименжн Дата
Професионални континентални екипи (4)
 1. GER Бора-Аргон 18
 2. GER Штелтинг Сервис Груп
 3. FRA Кофидис
 4. POL Верва АктивЏет

Извештај од трката[уреди | уреди извор]

Трката започнала во 11:30 часот по локално време, при што првакот од претходната година Андре Грајпел ја бранел титулата.[3] Од главната група најпрвин се одвоиле шест возачи, а во текот на рутата водечката група се намалила на четворица, возејќи на делумно влажни патишта поради слаби врнежи. Првобитна, водечката група се состоела од Лукас Пестлбергер (BOA), Матео Монтагути (Ag2R), Алесандро де Марки (BMC), Камил Градек (VAT), Матеј Мохорич (LAM) и Максат Ајазбајев (AST). По 217 километри, групата од четворица била достигната пред целта. Насер Бухани (COF) бил најбрз во завршниот спринт, пред Кејлеб Јуан (OBE), Џон Дегенколб (TGA) и Џакомо Ницоло (TFS).[4] Меѓутоа, поради неправилен спринт титулата на Бухани му била одземена, а Кејлеб Јуан бил прогласен за победник.[4]

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[5]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Кејлеб Јуан Орика-БајкЕксчејнџ4ч 54' 26
2. GER Џон Дегенколб Тим ДСМ+ 0
3. ITA Џакомо Ницоло Трек-Сегафредо+ 0
4. NED Дани ван Попел Тим Скај+ 0
5. NOR Александер Кристоф Катјуша+ 0
6. NED Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 0
7. AUS Марк Реншо Дименжн Дата+ 0
8. NOR Сондре Холст Енгер ИАМ+ 0
9. ITA Матео Трентин Етикс-Квик Степ+ 0
10. GER Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
11. BEL Јирген Рулантс Лото-Судал+ 0
12. ITA Даниел Ос БМЦ Рејсинг Тим+ 0
13. KAZ Руслан Тлеубаев Астана+ 0
14. RUS Николај Трусов Тинкоф+ 0
15. DEN Михаел Валгрен Тинкоф+ 0
16. NED Рој Курверс Тим ДСМ+ 0
17. CAN Иго Уле АГ2Р Ла Мондијал+ 0
18. AUS Хајнрих Хауслер ИАМ+ 0
19. ESP Жорди Симон Верва АктивЏет+ 0
20. ITA Саша Модоло Лампре-Мерида+ 0
Извори: ProCyclingStats Cycling Quotient


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Вин, Најџел. „Календар на Светската турнеја на UCI 2016“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Посетено на 5 декември 2015.
 2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 3. Hamburg Cyclassics – Tausende Zuschauer feiern die Radler, Hamburger Abendblatt (на германски)
 4. 4,0 4,1 Live Straßenrennen, eurosport.de (на германски)
 5. „Јуроајс Класик 2016“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]