Класик Бретања 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од ГП Западна Франција 2016)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Класик Бретања 2016 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание80. Класик Бретања
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2016 1.UWT
Датум28 август 2016
Растојание247 км
ДржаваFRA Франција
ПоаѓалиштеПлуе
ОдредиштеПлуе
Екипи25
Возачи на почеток200
Возачи на крај128
Просечна брзина41,308 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Оливер Насен (ИАМ) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранITA Алберто Бетиол (ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранNOR Александер Кристоф (Катјуша) Wikidata-logo S.svg
◀ 20152017 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Класик Бретања 2016 (претходно позната како ГП Западна Франција) — 80. издание на француската велосипедска класична трка Класик Бретања. Се одржала на 28 август 2016 година.[1]

Трката била освоена од Оливер Насен во спринт.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Класик Бретања е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
 1. RUS Тинкоф
 2. USA Канондејл
 3. BEL Лото-Судал
 4. ESP Мовистар
 5. GBR Скај
 6. USA БМЦ Рејсинг
 7. RUS Катјуша
 8. BEL Етикс-Квик Степ
 9. AUS Орика-ГринЕЏ
 10. USA Трек-Сегафредо
 11. FRA ФДЖ
 12. KAZ Астана
 13. NED Лото НЛ-Џамбо
 14. FRA Аг2р-Ла Мондијал
 15. ITA Лампре-Мерида
 16. GER Џајант-Алпесин
 17. SUI ИАМ
 18. RSA Дименжн Дата
Професионални континентални екипи (7)
 1. ITA Бардијани ЦСФ
 2. POL ЦЦЦ Спранди Полковице
 3. FRA Delko-Marseille Provence-KTM
 4. FRA Директ Енержи
 5. FRA 2016 Fortuneo-Vital Co
 6. BEL Ванти-Груп Гобер
 7. FRA Кофидис

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[3]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Оливер Насен ИАМ5ч 58' 46
2. ITA Алберто Бетиол ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 2
3. NOR Александер Кристоф Катјуша+ 5
4. AUS Мајкл Метјус Орика-БајкЕксчејнџ+ 5
5. GER Џон Дегенколб Санвеб+ 5
6. POL Маќеј Патерски ЦЦЦ Спранди Полковице+ 5
7. NOR Даниел Хуелгор ФДЖ+ 5
8. ITA Џакомо Ницоло Трек-Сегафредо+ 5
9. ITA Матео Трентин Етикс-Квик Степ+ 5
10. NOR Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 5
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Вин, Најџел. „Календар на Светската турнеја UCI 2016“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Посетено на 5 декември 2015.
 2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 3. „Класик Бретања 2016“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]