Плуе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Плуе
Plouay
Ploue
Плуе се наоѓа во Франција
Плуе
Координати: 47°54′56.16″ СГШ 3°20′02.04″ ЗГД / 47.9156, -3.3339
Земја Франција
Регион Бретања
Департман Морбијан
Округ Лориент
Кантон Плуе
Општ. заедница Регион де Плуе
Управа
 • Градоначалник (2008—2014) Жак ле Не
Површина1 67 км2
Население (1999)2 4.759
 • Густина 71.029.850.746.269/км2
INSEE/Пошт. бр. 56166 / 56240
Надм. висина 13 м
(прос. 83 м)

1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија.

2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Плуе (француски: Plouay, бретонски: Ploue) е општина во департманот Морбијан во Бретања во северозападна Франција.

Плуе е домаќин на ГП Уест-Франција и ГП де Плуе, годишна велосипедска трка (машка и женска трка, соодветно). Исто така бил локација на Светското првенство во 2000. Тур де Франс го посетил овој град трипати: во 1998, 2002 и 2006.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Плуе е збратимен со Першор во Англија.

Бретонски јазик[уреди | уреди извор]

Општина објавил јазичен план на 10 февруари 2006, преку кампањата Ya d'ar brezhoneg за зачувување на бретонскиот јазик.

Во 2008, 11,56% од децата во Плуе посетувале билингвална бретонско-француска настава низ основните училишта.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ofis ar Brezhoneg: Enseignement bilingue (француски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]