Енеко Тур 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Енеко Тур 2016 Cycling (road) pictogram.svg
2016 Eneco Tour - Stage 6 (29991479195).jpg
Детали за трката
Издание12. БинкБенк Тур
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2016 2.UWT
Етапи7
Датуми19 – 25 септември 2016
Растојание981,9 км
ДржавиNED Холандија
BEL Белгија
ПоаѓалиштеБолсвард
ОдредиштеГерардсберген
Екипи22
Возачи на почеток176
Возачи на крај84
Добитници на наградите
ПобедникNED Ники Терпстра (Етикс-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранBEL Оливер Насен (ИАМ) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранSVK Петер Саган (Тинкоф) Wikidata-logo S.svg
БодовенSVK Петер Саган (Тинкоф) Wikidata-logo S.svg
БорбеностBEL Берт ван Лерберге (Топспорт Вландерен-Балоас) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенBEL Етикс-Квик Степ Wikidata-logo S.svg
◀ 20152017 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Енеко Тур 2016 — 12. издание на велосипедската етапна Енеко Тур, која се одржала помеѓу 19 и 25 септември во Холандија и во Белгија како дваесет и шести настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Била освоена од холандскиот велосипедист Ники Терпстра.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Енеко Тур е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Четири други професионални континентални екипи биле дополнително поканети и на трката настапиле вкупно 22 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1. RUS Тинкоф
 2. USA Канондејл
 3. BEL Лото-Судал
 4. ESP Мовистар
 5. GBR Скај
 6. USA БМЦ Рејсинг
 7. RUS Катјуша
 8. BEL Етикс-Квик Степ
 9. AUS Орика-ГринЕЏ
 10. USA Трек-Сегафредо
 11. FRA ФДЖ
 12. KAZ Астана
 13. NED Лото НЛ-Џамбо
 14. FRA Аг2р-Ла Мондијал
 15. ITA Лампре-Мерида
 16. GER Џајант-Алпесин
 17. SUI ИАМ
 18. RSA Дименжн Дата
Професионални континентални екипи (4)
 1. FRA Кофидис
 2. NED Ромпот-Оранје Пелотон
 3. BEL Топспорт Вландерен-Балоас
 4. BEL Ванти-Груп Гобер

Рута[уреди | уреди извор]

Рутата за трката била објавена во март 2016 година.[3]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 Wikidata-logo S.svg19 сепБолсвард – Болсвард
рамна етапа
184,5NED Дилан Груневеген Wikidata-logo S.svgNED Дилан Груневеген Wikidata-logo S.svg
2 Wikidata-logo S.svg20 сепБредаБреда
индивидуален хронометар
9,6AUS Роан Денис Wikidata-logo S.svgAUS Роан Денис Wikidata-logo S.svg
3 Wikidata-logo S.svg21 сепBEL Бланкенберге – BEL Ардуа
рамна етапа
184,5SVK Петер Саган Wikidata-logo S.svgAUS Роан Денис Wikidata-logo S.svg
4 Wikidata-logo S.svg22 сепBEL Алтер – BEL Синт Питерс Леув
рамна етапа
199SVK Петер Саган Wikidata-logo S.svgSVK Петер Саган Wikidata-logo S.svg
5 Wikidata-logo S.svg23 сепСитард-ГеленСитард-Гелен
екипен хронометар
20,9USA БМЦ Рејсинг Тим Wikidata-logo S.svgAUS Роан Денис Wikidata-logo S.svg
6 Wikidata-logo S.svg24 сепBEL Римст – BEL Ланакен
ридеста етапа
177,5SLO Лука Пиберник Wikidata-logo S.svgAUS Роан Денис Wikidata-logo S.svg
7 Wikidata-logo S.svg25 сепBEL Борнем – BEL Герардсберген
ридеста етапа
195NOR Едвалд Боасон Хаген Wikidata-logo S.svgNED Ники Терпстра Wikidata-logo S.svg

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо4ч 14' 00
2. FRA Насер Бухани Кофидис+ 0
3. SVK Петер Саган Тинкоф+ 0
4. NOR Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 0
5. NOR Александер Кристоф Катјуша+ 0
6. ITA Џакомо Ницоло Трек-Сегафредо+ 0
7. FRA Арно Демар ФДЖ+ 0
8. ITA Андреја Гвардини Астана+ 0
9. GER Марсел Кител Етикс-Квик Степ+ 0
10. BEL Рој Јанс Ванти-Груп Гобер+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Дилан Груневеген бела маичка за предводникот во генералниот пласманцрвена маичка за предводникот во бодовниот пласманЛото НЛ-Џамбо4ч 13' 50
2. FRA Насер Бухани Кофидис+ 4
3. BEL Фредерик Бакерт Ванти-Груп Гобер+ 4
4. BEL Лауренс де Вресе Астана+ 5
5. SVK Петер Саган Тинкоф+ 6
6. ITA Матео Боно Лампре-Мерида+ 7
7. BEL Берт ван Лерберге црна маичка за предводникот на борбениот пласманТопспорт Вландерен-Балоас+ 8
8. NED Бријан ван Гутхем Ромпорт-Оранје Пелотон+ 8
9. NOR Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 10
10. NOR Александер Кристоф Катјуша+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим10' 48
2. NED Јос ван Емден Лото НЛ-Џамбо+ 5
3. GER Јаша Зитерлин Мовистар+ 14
4. NED Вилко Келдерман Лото НЛ-Џамбо+ 15
5. AUT Матијас Брендле ИАМ+ 15
6. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 16
7. USA Тејлор Фини БМЦ Рејсинг Тим+ 16
8. SVK Петер Саган Тинкоф+ 17
9. GER Марсел Кител Етикс-Квик Степ+ 17
10. GBR Алекс Даусет Мовистар+ 18
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Роан Денис бела маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим4ч 24' 48
2. NED Јос ван Емден Лото НЛ-Џамбо+ 5
3. SVK Петер Саган црвена маичка за предводникот во бодовниот пласманТинкоф+ 13
4. GER Јаша Зитерлин Мовистар+ 14
5. NED Вилко Келдерман Лото НЛ-Џамбо+ 15
6. AUT Матијас Брендле ИАМ+ 15
7. USA Тејлор Фини БМЦ Рејсинг Тим+ 16
8. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 16
9. GER Марсел Кител Етикс-Квик Степ+ 17
10. GBR Алекс Даусет Мовистар+ 18
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган црвена маичка за предводникот во бодовниот пласманТинкоф4ч 10' 36
2. NED Дани ван Попел Тим Скај+ 0
3. FRA Насер Бухани Кофидис+ 0
4. NED Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 0
5. GBR Марк Мекнели Ванти-Груп Гобер+ 0
6. ITA Џакомо Ницоло Трек-Сегафредо+ 0
7. SUI Мартин Елмигер ИАМ+ 0
8. GER Марсел Кител Етикс-Квик Степ+ 0
9. GER Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
10. NOR Александер Кристоф Катјуша+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Роан Денис бела маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим8ч 35' 24
2. SVK Петер Саган црвена маичка за предводникот во бодовниот пласманТинкоф+ 3
3. NED Јос ван Емден Лото НЛ-Џамбо+ 5
4. GER Јаша Зитерлин Мовистар+ 14
5. SUI Мартин Елмигер ИАМ+ 14
6. NED Вилко Келдерман Лото НЛ-Џамбо+ 15
7. AUT Матијас Брендле ИАМ+ 15
8. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 16
9. USA Тејлор Фини БМЦ Рејсинг Тим+ 16
10. GER Марсел Кител Етикс-Квик Степ+ 17
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган црвена маичка за предводникот во бодовниот пласманТинкоф4ч 42' 12
2. GER Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
3. NOR Александер Кристоф Катјуша+ 0
4. FRA Арно Демар ФДЖ+ 0
5. NED Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 0
6. GER Џон Дегенколб Санвеб+ 0
7. RSA Рејнарт Јансе ван Ренсбург Дименжн Дата+ 0
8. BEL Амори Капиот Топспорт Вландерен-Балоас+ 0
9. ITA Џакомо Ницоло Трек-Сегафредо+ 0
10. SLO Лука Мезгец Орика-БајкЕксчејнџ+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган бела маичка за предводникот во генералниот пласманцрвена маичка за предводникот во бодовниот пласманТинкоф13ч 17' 29
2. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 7
3. NED Јос ван Емден Лото НЛ-Џамбо+ 12
4. UKR Андриј Гривко Астана+ 20
5. GER Јаша Зитерлин Мовистар+ 21
6. SUI Мартин Елмигер ИАМ+ 21
7. NED Вилко Келдерман Лото НЛ-Џамбо+ 22
8. AUT Матијас Брендле ИАМ+ 22
9. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 23
10. USA Тејлор Фини БМЦ Рејсинг Тим+ 23
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ЕкипаВремеРазликаБрзина
1. USA БМЦ Рејсинг Тим 23' 1123' 1154.091 км/ч
2. BEL Етикс-Квик Степ 23' 17+ 653.858 км/ч
3. NED Лото НЛ-Џамбо 23' 34+ 2353.211 км/ч
4. ESP Мовистар 23' 36+ 2553.136 км/ч
5. SUI ИАМ 23' 37+ 2653.098 км/ч
6. BEL Лото-Судал 23' 40+ 29
7. GER Санвеб 23' 44+ 3352.837 км/ч
8. RUS Тинкоф 23' 45+ 3452.800 км/ч
9. GBR Тим Скај 23' 49+ 3852.652 км/ч
10. FRA ФДЖ 23' 51+ 4052.579 км/ч
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Роан Денис бела маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим13ч 40' 47
2. USA Тејлор Фини БМЦ Рејсинг Тим+ 16
3. GER Тони Мартин Етикс-Квик Степ+ 24
4. SVK Петер Саган црвена маичка за предводникот во бодовниот пласманТинкоф+ 27
5. NED Ники Терпстра Етикс-Квик Степ+ 27
6. NED Јос ван Емден Лото НЛ-Џамбо+ 28
7. ITA Мануел Квинцијато БМЦ Рејсинг Тим+ 29
8. BEL Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 33
9. LUX Боб Јунгелс Етикс-Квик Степ+ 36
10. GER Марсел Кител Етикс-Квик Степ+ 37
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Лука Пиберник Лампре-Мерида4ч 28' 45
2. GBR Марк Мекнели Ванти-Груп Гобер+ 0
3. BEL Берт ван Лерберге црна маичка за предводникот на борбениот пласманТопспорт Вландерен-Балоас+ 0
4. FRA Алекси Гужар АГ2Р Ла Мондијал+ 0
5. USA Чад Хејга Санвеб+ 0
6. ITA Џакомо Ницоло Трек-Сегафредо+ 5
7. FRA Насер Бухани Кофидис+ 5
8. NOR Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 5
9. FRA Арно Демар ФДЖ+ 5
10. BEL Јонас Вангенехтен ИАМ+ 5
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Роан Денис бела маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим18ч 09' 37
2. USA Тејлор Фини БМЦ Рејсинг Тим+ 16
3. GER Тони Мартин Етикс-Квик Степ+ 24
4. SVK Петер Саган црвена маичка за предводникот во бодовниот пласманТинкоф+ 27
5. NED Ники Терпстра Етикс-Квик Степ+ 27
6. NED Јос ван Емден Лото НЛ-Џамбо+ 28
7. ITA Мануел Квинцијато БМЦ Рејсинг Тим+ 29
8. BEL Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 33
9. LUX Боб Јунгелс Етикс-Квик Степ+ 36
10. NED Вилко Келдерман Лото НЛ-Џамбо+ 38
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NOR Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата4ч 03' 26
2. NED Ники Терпстра Етикс-Квик Степ+ 1
3. BEL Оливер Насен ИАМ+ 1
4. NED Том Димулен Санвеб+ 42
5. BEL Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 42
6. SVK Петер Саган црвена маичка за предводникот во бодовниот пласманТинкоф+ 47
7. NED Вилко Келдерман Лото НЛ-Џамбо+ 47
8. NED Јос ван Емден Лото НЛ-Џамбо+ 49
9. ESP Јон Исагире Мовистар+ 49
10. KAZ Дмитриј Груздев Астана+ 49
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Ники Терпстра бела маичка за предводникот во генералниот пласманЕтикс-Квик Степ22ч 43' 26
2. BEL Оливер Насен ИАМ+ 31
3. SVK Петер Саган црвена маичка за предводникот во бодовниот пласманТинкоф+ 1' 00
4. BEL Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 02
5. NED Јос ван Емден Лото НЛ-Џамбо+ 1' 03
6. NED Вилко Келдерман Лото НЛ-Џамбо+ 1' 11
7. CZE Здењек Штибар Етикс-Квик Степ+ 1' 15
8. ESP Јон Исагире Мовистар+ 1' 19
9. NED Том Димулен Санвеб+ 1' 22
10. LUX Боб Јунгелс Етикс-Квик Степ+ 1' 41
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

Постоеле четири главни пласмани на трката. Првиот бил генералниот пласман, пресметуван преку додавање на времето кое секој возач го извозел на секоја етапа. Се применувале временски бонуси за првите тројца на етапата (10, 6 и 4 секунди на првите тројца возачи) и на трите спринтови „златен километар“ на секоја етапа. На секој од овие спринтови, првите тројца добивале 3, 2 и 1 секунда бонус, соодветно. Возачот со најниско вкупно време бил победник на генералниот пласман. Возачот кој водел во пласманот ја освојувал белата маичка.[4][5]

Постоел и бодовен пласман. На секоја друмска етапа, возачите добивале бодови доколку завршат помеѓу првите десет, а други бодови имало и за средните спринтови. Возачот со најмногу бодови бил предводник на пласманот и ја освојувал црвената маичка. Борбениот пласман бил заснован само на бодовите на средните спринтови; водечкиот возач ја освојувал зелената маичка. Последен пласман е екипниот пласман: на секоја етапа времињата на најдобрите тројца возачи од секоја екипа биле додавани. Екипата со најниско вкупно време го освојувала екипниот пласман.[4][5]

Етапа Победник Генерален пласман
Бела маичка
Бодовен пласман
Црвена маичка
Борбен пласман
Зелена маичка
Екипен пласман
1 Дилан Груневеген Дилан Груневеген Дилан Груневеген Берт ван Лерберге Етикс-Квик Степ
2 Роан Денис Роан Денис Петер Саган Лото НЛ-Џамбо
3 Петер Саган
4 Петер Саган Петер Саган
5 БМЦ Рејсинг Тим Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим
6 Лука Пиберник
7 Едвалд Боасон Хаген Ники Терпстра Етикс-Квик Степ
На крај Ники Терпстра Петер Саган Берт ван Лерберге Етикс-Квик Степ
Забелешки
 • На петтата етапа, Дилан Груневеген, кој бил втор во бодовниот пласман, ја носел црвената маичка, бидејќи првопласираниот Петер Саган ја носел белата маичка како предводник на генералниот пласман.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Вин, Најџел. „UCI WorldTour calendar 2016“. Cycling Weekly. Посетено на 18 декември 2015.
 2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 3. „2016 Eneco Tour route announced“. cyclingnews.com. Посетено на 31 јули 2016.
 4. 4,0 4,1 „Пласмани“. Енеко Тур. sport.be. Посетено на 27 септември 2015.
 5. 5,0 5,1 „Reglement“. sport.be. Енеко Тур. Посетено на 28 септември 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]