Алекс Даусет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алекс Даусет
Лични податоци
Цело имеАлекс Едвард Алберт Даусет
Роден3 октомври 1988 (1988-10-03) (33 г.)
Молдон,  Обединето Кралство[1]
Висина1,82 м
Маса75 кг
Податоци за клубот
Мом. клубКатјуша-Алпесин
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за хронометри
Аматерски клубови
2009 100% Me
Професионални клубови
2010
2011–2012
2013–2017
2018-
Хагенс Берман Аксеон
Тим Скај
Мовистар Тим
Катјуша-Алпесин
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (2013)

Еднодневни трки и класици

MaillotReinoUnido.PNG Национален хронометарски првак (2011, 2012, 2013, 2015, 2016)
Европски хронометарски првенства под 23 години

Друго

Светски часовен рекорд
2 мај 2015, 52,937 км
Последна промена
22 февруари 2019

Алекс Даусет (англиски: Alex Dowsett; р. 3 октомври 1988) — британски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Катјуша-Алпесин.[2] Познат е како извонреден специјалист за хронометар.

Во 2015 година го срушил светскиот велосипедски часовен рекорд за 446 метри со растојание од 52,937 километри.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Син на поранешниот возач и натпреварувач во Британското првенство на туристички автомобили Фил Даусет,[3] Даусет учел во основното училиште во Литл Бадоу и средното училиште во Келмсфорд. Првично започнал со пливање како спорт пред да започне со велосипедизмот на планински велосипед заедно со неговиот татко.[4]

Кариера[уреди | уреди извор]

Рана кариера[уреди | уреди извор]

Даусет ја започнал неговата кариера во Молдон и окружниот велосипедски клуб во градот Келмсфорд.[5] Наскоро го откриле неговиот талент и Алекс станал дел од развојната екипа на британската олимписка акадеија. Ги освоил националните хронометарски првенства под 23 години во 2008 и 2009. Во 2010 возел за американската екипа Трек-ЛајвСтронг и го освоил Европското хронометарско првенство под 23 години.[6] Исто така освоил сребрен медал на хронометарот на Комонвелтските игри 2010.

Тим Скај (2011-2012)[уреди | уреди извор]

Даусет на Трката околу Британија 2011

Даусет потпишал за британската екипа Тим Скај за сезоната 2011. Неговата прва победа со Скај дошла на Лондон Ноктур. Даусет завршил петти во генералниот пласман на Трката околу Данска, помагајќи му на колегата Сајмон Геранс да дојде до победа. Ја освоил петтата етапа на Тур ду Поату-Шарент и завршил втор во генералниот пласман. Во септември станал национален хронометарски првак. Даусет го освоил хронометарот на етапата 81 на Трката околу Британија 2011.

Во март 2012, Даусет го скршил зглобот на Три дена Де Пане и поради тоа ја пропуштил сезоната на класиците. Даусет се опоравил и завршил втор на националните друмски првенства, а подоцна ја одбранил титулата на националните хронометарски првенства. Подоцна во септември, Даусет настапил на Светските друмски првенства на сите три елитни трки, а најдобар пласман имал на поединечниот хронометар.

Во октомври 2012 го изразил своето мислење за допинг скандалот Ленс Армстронг-УСАДА на ББС: „Не мислам дека ова значи. Тој сè уште е легенда во спортот. Маж кој имал рак и победил на Тур де Франс. Мислам дека не е навистина важно и мислам дека навистина не значи“.[7] Подоцна дообјаснил дека неговата изјава била премногу нејасна и неговите коментари се однесувале на фактот дека тогашните услови во спортот биле поразлични од денес и споредено со добротворната работа. Изјавил: „Мислам дека тоа што го направил Ленс е целосно неприфатливо“.[8]

Мувистар (2013-2017)[уреди | уреди извор]

Даусет на Трката околу Британија 2014
Даусет (средина) во водечката група на Ватенфал Класик 2015

На 30 октомври 2012 година, Даусет потпишал со шпанската екипа Мовистар Тим за сезоната 2013, надевајќи се на настап на некоја голема трка.[9] По завршувањето на класиците за Мовистар Тим, Даусет бил избран да вози на Џиро д’Италија, негово прво појавување на некоја голема трка. Даусет му помогнал на Мовистар Тим во освојувањето на второто место на екипниот хронометар на втората етапа. На осмата етапа, поединечен хронометар од 54,8 километри, Даусет го поставил најбрзото време и ја забележал неговата најголема победа во неговата кариера, поставувајќи време десет секунди побрзо од второпласираниот Бредли Вигинд.[10] Во јуни, Даусет го освоил националното хронометарско првенство трета година по ред и покрај падот на патеката.[11]

Во мај 2014 година, Даусет поставил нов британски рекорд во хронометарска трка на 10 милји во Кембриџшир, забележувајќи 17 минути и 20 секунди, при што го срушил претходниот рекорд на Мајкл Хатчинсон за 25 секунди.[12]

Настапувајќи за Англија на Комонвелтските игри 2014, Глазгов го освоил златниот медал во поединечниот хронометар.[13] По долго бегство, Даусет го презел водството на Трката околу Британија на шестата етапа[14] но го загубил на крајот на етапната трка од Дилан ван Барле и завршил осми во генералниот пласман.[15] Неговата екипа објавила дека Даусет потпишал продолжување на неговиот договор за три години со нив во септември.[16]

Во декември 2014 година, Даусет објавил дека ќе се обиде да го сруши часовниот рекорд на 27 февруари 2015 година.[17] Меѓутоа бил приморан да го одложи обидот по кршењето на неговата клучна коска на тренинг.[18] Обидот се случил на велодромот во Манчестер на 2 мај 2015 година[19] каде Даусет го поставил новиот светски рекорд од 52,937 километри, надминувајќи го претходниот рекорд на Роан Денис за скоро половина километар.[20] Две недели подоцна, Даусет ја освоил својата прва етапна трка, Трката околу Баварија, каде дошол до вкупната победа по освојувањето на поединечниот хронометар на четвртата етапа. Во јуни 2015 година, Даусет стигнал до четвртата титула на домашното хронометарско првенство, изедначувајќи го рекордот на Стјуарт Денџерфилд.[21]

Бил именуван во почетниот состав на екипата за Тур де Франс 2015.[22]

Тим Катјуша-Алпесин (2018-)[уреди | уреди извор]

Во август 2017 година било објавено дека Даусет ќе се приклучи на Катјуша-Алпесин за сезоната 2018.[2]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Даусет страда од хемофилија.[23] Во интервју дадено во јули 2013, Даусет ја навел својата медицинска состојба како причина за изборот на велосипедизмот во неговата младост од другите спортови, бидејќи останатите спортови како фудбал или рагби биле сметани за преризични. Се верува дека е единствениот професионален спортист со ваква состојба.[4] Како последица на тоа имал специјален исклучок од правилото на Меѓународниот велосипедистички сојуз без игли, воведено во 2011 година,[24] за да внесува протеин фактор VIII на секои 48 часа. Даусет води добротворна фондација „Литл Блидерс“ (Little Bleeders) за зголемување на свесноста од хемофилија.[4]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2006
1. Национални јуниорски друмски првенства
1. Национални хронометарски првенства - 10 милји
1. Национални хронометарски првенства - 25 милји
1. Европски јуниорски велодромски првенства - екипна потера
2007
1. Перфс Педал
1. Краен пласман Бритиш Премиер
1. Руди Проект
3. Национални хронометарски првенства - 10 милји
4. Национални хронометарски првенства - 25 милји
2008
1. Национални хронометарски првенства под 23 години
3. Абергавени
3. Национални хронометарски првенства - 10 милји
4. Национални друмски првенства под 23 години
2009
1. Ричмонд Гран При
1. Национални хронометарски првенства под 23 години
7. Светски хронометарски првенства под 23 години
2010
1. Европски хронометарски првенства под 23 години
1. Етапа 5 Каскада Сајклинг Класик
2. Комонвелтски игри - хронометар
1. Хроно на народите под 23 години
2011
1. MaillotReinoUnido.PNG Национално хронометарско првенство
1. Етапа 8a Трка околу Британија
1. Лондон Ноктурн
2. Краен пласман Тур ду Поату-Шарент
1. Етапа 5
3. Хроно на народите
5. Краен пласман Трка околу Данска
6. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
2012
1. MaillotReinoUnido.PNG Национално хронометарско првенство
2. Национални друмски првенства
2. Дуо Норманд (со Лук Роу)
8. Светски хронометарски првенства UCI
2013
1. MaillotReinoUnido.PNG Национално хронометарско првенство
1. Етапа 8 (ITT) Џиро д’Италија
2. Лондон Ноктурн
2014
1. Gold medal blank.svg Хронометар на Комонвелтските игри
1. Етапа 3 (ITT) Сиркут де ла Сарт
3. Национално хронометарско првенство
7. Краен пласман Тур ду Поату-Шарент
8. Краен пласман Трка околу Британија
2015
Arc en ciel.svg Светски часовен рекорд: 52,937 км
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Баварија
1. Етапа 4 (ITT)
1. MaillotReinoUnido.PNG Национално хронометарско првенство
3. Bronze medal blank.svg Светско првенство во екипен хронометар
2016
1. MaillotReinoUnido.PNG Национално хронометарско првенство
1. Етапа 7 (ITT) Трка околу Полска
6. Светско првенство во екипен хронометар
2017
1. Етапа 2б (ITT) Сиркут де ла Сарт
2. Национално хронометарско првенство
10. Краен пласман Трка Дубаи
2018
3. Национално хронометарско првенство
5. Европско хронометарско првенство

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро 147 120
Jersey yellow.svg Тур СО
Jersey red.svg Вуелта

СО = се откажач; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Биографија на Алекс Даусет“. Team Sky. Посетено на 30 август 2012.
 2. 2,0 2,1 „Britain's Alex Dowsett to leave Movistar for Katusha-Alpecin“. BBC Sport. BBC. 21 август 2017. Посетено на 2 јануари 2018.
 3. „A family affair for Airwaves Racing at Dunton shakedown“. Airwaves Racing. Motorbase Performance. 29 септември 2011. Посетено на 2 септември 2012.
 4. 4,0 4,1 4,2 „Alex Dowsett: Haemophilia no barrier to cyclist's hour record bid“. bbc.co.uk. 30 април 2015. Посетено на 1 мај 2015.
 5. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2010-11-23. Посетено на 2013-03-10.
 6. Лајонел Бирни (6 ноември 2009). „Даусет потпиша со Трек-ЛајвСтронг“. Cycling Weekly. IPC Media Sports & Leisure network. Посетено на 12 октомври 2012.
 7. Шејн Стоукс (11 октомври 2012). „Armstrong case: Yates insists he saw nothing suspicious as rider or directeur sportif“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 12 октомври 2012.
 8. Шејн Стоукс (11 октомври 2012). „Alex Dowsett clarifies earlier comments about Armstrong“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 12 октомври 2012.
 9. Вин, Најџел (30 октомври 2012). „Даусет потпиша за екипата Мувистар за 2013“. Cycling Weekly. IPC Media Limited. Посетено на 30 октомври 2012.
 10. Вин, Најџел; Браун, Грегор (11 мај 2013). „Алекс Даусет победи на хронометарот на осмата етапа на Џиро д'Италија“. Cycling Weekly. IPC Media. Посетено на 13 мај 2013.
 11. „Dowsett claims third straight British time trial title“. Cyclingnews.com. Future plc. 20 јуни 2013. Посетено на 20 јуни 2013.
 12. Вин, Најџел (31 мај 2014). „Алекс Даусет постави нов британски рекорд во хронометар на 10 милји“. Cycling Weekly. Посетено на 3 јуни 2014.
 13. „Алекс Даусет го освои златото на машкиот хронометар“. Bbc.co.uk. Посетено на 31 јули 2014.
 14. „Брендле освои втора последователна победа на Трката околу Британија“. Cyclingnews.com. Future plc. 12 септември 2014. Посетено на 12 септември 2014.
 15. „Дилан ван Барле победи на Трката околу Британија 2014“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 14 септември 2014. Посетено на 23 септември 2014.
 16. „Алекс Даусет од Велика Британија потпиша нов тригодишен договор со Мувистар“. The Guardian. 2014 Guardian News and Media Limited. 22 септември 2014. Посетено на 23 септември 2014.
 17. http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest-news/alex-dowsett-announces-hour-record-attempt-february-27-150124
 18. http://www.bbc.co.uk/sport/0/cycling/30946525
 19. Кларк, Стјуарт (27 април 2015). „Storey shares Hour Record advice as Dowsett's attempt draws near“. Cycling Weekly. Посетено на 2 мај 2015.
 20. „Алекс Даусет постави нов часовен рекорд од 52,937 км“. Cyclingnews.com. 2 мај 2015. Посетено на 2 мај 2015.
 21. Ален, Еди (25 јуни 2015). „Даусет, Симондс и Дејвис ги освоија британските хронометарски титули“. British Cycling. Посетено на 25 јуни 2015.
 22. „Почетна список на Тур де Франс 2015“. Velo News. Посетено на 2 јули 2015.
 23. Елис Бејкон (22 март 2010). „Dowsett delivers for Trek-Livestrong“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 12 октомври 2012.
 24. Фаранд, Стивен (2 февруари 2015). „UCI ја одобри политиката без игрли“. Cyclingnews.com. Посетено на 1 мај 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Рекорди
Претходник
Роан Денис
Часовен рекорд UCI
(52,937 км)

2 мај 2015 — 7 јуни 2015
Наследник
Бредли Вигинс