Прејди на содржината

Хемофилија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хемофилијата е главно наследено генетско нарушување кое ја нарушува способноста на телото за коагулација, процес потребен за запирање на крвавењето. Ова резултира продолжување на времето на крвавење после повреда, лесна појава на модринки и зголемен ризик од крварење во зглобовите или во мозокот. Оние со лесен случај на болест може да имаат симптоми само по несреќа или за време на операција. Крварењето во зглоб може да резултира со трајно оштетување, додека крварењето во мозокот може да резултира со долготрајни главоболки, напади или намалено ниво на свест.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Класификација
П · Р · П
Надворешни извори