Дилан ван Барле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дилан ван Барле
Ван Барле на Тур де л’Еурометропол 2014
Лични податоци
Цело имеДилан ван Барле
Роден21 мај 1992 (1992-05-21) (27 г.)
Ворбург,  Холандија
Висина1,80 м
Маса64 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Инеос
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачУниверзален возач
Аматерски клубови
2011–2013 Рабобанк Континентал Тим
Професионални клубови
2014–2017
2018-
Гармин-Шарп
Тим Скај
Значајни победи
Етапни трки
Трка околу Британија (2014)

Еднодневни трки и класици

MaillotHolanda.PNG Национален хронометарски првак (2018)
Последна промена
29 јуни 2019

Дилан ван Барле (холандски: Dylan van Baarle; р. 21 мај 1992) — холандски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Инеос.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Ван Барле се родил во Ворбург, Јужна Холандија, а денес живее во Зутермер.[2]

По тригодишен период со екипата Рабобанк Континентал Тим, Ван Барле потпишал со Гармин-Шарп, за сезоните 2014 и 2015.[3][4]

Во 2014 година, Ван Барле ја освоил Трката околу Британија; стекнувајќи се со жолтата маичка на седмата етапа и успешно одбранувајќи ја на осмата завршна етапа.[5][6] Бил вклучен во почетниот состав на екипата за Тур де Франс 2015.[7]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
10. Омлоп дер Кемпен
2012
1. Jersey white.svg Краен пласман Трка Олимпија
1. Jersey blue.svg Пласман за млад возач
1. Jersey red.svg Бодовен пласман
1. Пролог
1. Етапа 1 Трка околу Тирингија под 23 години
1. Меморијал Арно Валард
4. Зелик-Галмарден
9. Краен пласман Тур ди Поату-Шарант
9. Краен пласман Ле Триптик де Мон е Шато
10. Краен пласман Тур де Норманди
2013
1. MaillotHolanda.PNG Национално друмско првенство под 23 години
1. MaillotHolanda.PNG Национално хронометарско првенство под 23 години
1. Jersey white.svg Краен пласман Трка Олимпија
1. Jersey blue.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 4
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Тирингија под 23 години
1. Стер ван Зволе
3. Краен пласман Тур де Норманди
5. Шпаркасен Минстерланд Џиро
7. Светско друмско првенство под 23 години
8. Краен пласман Ле Триптик де Монт ет Шато
10. Париз-Тур за младинци
2014
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Британија
5. Национално хронометарско првенство
6. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
10. Краен пласман Трка Дубаи
2015
3. Дварс дор Вландерен
5. Краен пласман Трка околу Британија
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
8. Краен пласман Трка околу Британија
9. Национално хронометарско првенство
2016
5. Краен пласман Трка околу Британија
5. Трофео Поленка-Порт де Андрат
6. Трка околу Фландрија
2017
4. Трка околу Фландрија
7. Национално друмско првенство
8. Дварс дор Вландерен
9. Е3 Харелбеке
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 7 на Тур де Франс
2018
1. MaillotHolanda.PNG Национално хронометарско првенство
1. Етапа 3 (ТТТ) Критериум ди Дофине
5. Краен пласман БинкБенк Тур
2019
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Хералд Сан Тур
1. Етапа 8 Критериум ди Дофине
3. Национално хронометарско првенство
6. Краен пласман Сетимана Интернационале ди Копи е Бартали

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро СО
Jersey yellow.svg Тур 147 91 77
Jersey red.svg Вуелта

Распоред на резултатите на класиците[уреди | уреди извор]

Распоред на резултатите на монументите
Монумент 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Милано-Сан Ремо 69 99
Трка околу Фландрија 89 37 6 4 12
Париз-Рубе 64 133 16 20 19
Лиеж-Бастоњ-Лиеж
Џиро ди Ломбардија
Распоред на резултатите на класиците
Класик 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Омлоп Хет Ниусблад 81 51 14
Курне-Брисел-Курне 70
Е3 Харелбеке 58 24 19 9 51
Гент-Вевелгем 45 СО СО 97 99
Дварс дор Вландерен 45 3 8 53

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Вин, Најџел. „Team Sky confirms signing of Dylan Van Baarle for 2018“, „Cycling Weekly“, Time Inc. UK, 18 септември 2017 (посет. 2 јануари 2018 г).
  2. Profile of Dylan van Baarle“, „Гармин-Шарп“, Slipstream Sports LLC, 1 јануари 2014 (посет. 4 јануари 2014 г).
  3. Матје Боден. „Garmin set for dramatic overhaul in 2014“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 24 септември 2013 (посет. 6 ноември 2013 г).
  4. Стивен Фаранд. „Van Baarle highlights Garmin-Sharp's next generation of young talent“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 7 февруари 2014 (посет. 14 август 2014 г).
  5. Вилијам Фотерингем. „Dylan van Baarle holds off Bradley Wiggins to win Tour of Britain“, „The Guardian“, Guardian Media Group plc, 14 септември 2014 (посет. 14 септември 2014 г).
  6. Kittel wins final Tour of Britain stage“, „Cyclingnews.com“, Future plc]], 14 септември 2014 (посет. 14 септември 2014 г).
  7. „2015 Tour de France start list“. Velo News. конс. 2 јули 2015. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]