Дилан ван Барле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дилан ван Барле
Ван Барле на Тур де л’Еурометропол 2014
Лични податоци
Цело имеДилан ван Барле
Роден21 мај 1992 (1992-05-21) (30 г.)
Ворбург,  Холандија
Висина1,87 м
Маса78 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИнеос Гренадиерс
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за хронометари
Специјалист за класици
Аматерски клубови
2011–2013 Рабобанк Континентал Тим
Професионални клубови
2014–2017
2018-
Гармин-Шарп
Тим Скај
Значајни победи
Етапни трки
Трка околу Британија (2014)

Еднодневни трки и класици

MaillotHolanda.PNG Национален хронометарски првак (2018)
Последна промена
2 февруари 2020

Дилан ван Барле (холандски: Dylan van Baarle; р. 21 мај 1992) — холандски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Инеос Гренадиерс.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Ван Барле се родил во Ворбург, Јужна Холандија, а денес живее во Зутермер.[2]

По тригодишен период со екипата Рабобанк Континентал Тим, Ван Барле потпишал со Гармин-Шарп, за сезоните 2014 и 2015.[3][4]

Во 2014 година, Ван Барле ја освоил Трката околу Британија; стекнувајќи се со жолтата маичка на седмата етапа и успешно одбранувајќи ја на осмата завршна етапа.[5][6] Бил вклучен во почетниот состав на екипата за Тур де Франс 2015.[7]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
10. Омлоп дер Кемпен
2012
1. Jersey white.svg Краен пласман Трка Олимпија
1. Jersey blue.svg Пласман за млад возач
1. Jersey red.svg Бодовен пласман
1. Пролог
1. Етапа 1 Трка околу Тирингија под 23 години
1. Меморијал Арно Валард
4. Зелик-Галмарден
9. Краен пласман Тур ди Поату-Шарант
9. Краен пласман Триптих на планините и замоците
10. Краен пласман Тур де Норманди
2013
1. MaillotHolanda.PNG Национално друмско првенство под 23 години
1. MaillotHolanda.PNG Национално хронометарско првенство под 23 години
1. Jersey white.svg Краен пласман Трка Олимпија
1. Jersey blue.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 4
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Тирингија под 23 години
1. Стер ван Зволе
3. Краен пласман Тур де Норманди
5. Шпаркасен Минстерланд Џиро
7. Светско друмско првенство под 23 години
8. Краен пласман Триптих на планините и замоците
10. Париз-Тур за младинци
2014
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Британија
5. Национално хронометарско првенство
6. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
10. Краен пласман Трка Дубаи
2015
3. Дварс дор Вландерен
5. Краен пласман Трка околу Британија
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
8. Краен пласман Трка околу Британија
9. Национално хронометарско првенство
2016
5. Краен пласман Трка околу Британија
5. Трофео Поленка-Порт де Андрат
6. Трка околу Фландрија
2017
4. Трка околу Фландрија
7. Национално друмско првенство
8. Дварс дор Вландерен
9. Е3 Харелбеке
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 7 на Тур де Франс
2018
1. MaillotHolanda.PNG Национално хронометарско првенство
1. Етапа 3 (ТТТ) Критериум ди Дофине
5. Краен пласман БинкБенк Тур
2019
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Хералд Сан Тур
1. Етапа 8 Критериум ди Дофине
3. Национално хронометарско првенство
6. Краен пласман Сетимана Интернационале ди Копи е Бартали
2020
5. Краен пласман Тур Даун Андер
5. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Jersey pink.svg Џиро СО
Jersey yellow.svg Тур 147 91 77 46
Jersey red.svg Вуелта

Распоред на резултатите на класиците[уреди | уреди извор]

Распоред на резултатите на монументите
Монумент 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Милано-Санремо 69 99
Трка околу Фландрија 89 37 6 4 12 18|
Париз-Рубе 64 133 16 20 19 21
Лиеж-Бастоњ-Лиеж
Џиро ди Ломбардија
Распоред на резултатите на класиците
Класик 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Омлоп Хет Ниусблад 81 51 14
Курне-Брисел-Курне 70
Е3 Харелбеке 58 24 19 9 51
Гент-Вевелгем 45 СО СО 97 99
Дварс дор Вландерен 45 3 8 53

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Team Ineos“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2 јануари 2020. Посетено на 2 јануари 2020.
  2. „Profile of Dylan van Baarle“. Гармин-Шарп. Колорадо: Slipstream Sports LLC. 1 јануари 2014. Архивирано од изворникот на 2014-10-14. Посетено на 4 јануари 2014.
  3. Матје Боден (24 септември 2013). „Garmin set for dramatic overhaul in 2014“. VeloNews. Competitor Group, Inc. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 6 ноември 2013.
  4. Стивен Фаранд (7 февруари 2014). „Van Baarle highlights Garmin-Sharp's next generation of young talent“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 14 август 2014.
  5. Вилијам Фотерингем (14 септември 2014). „Dylan van Baarle holds off Bradley Wiggins to win Tour of Britain“. The Guardian. Guardian Media Group plc. Посетено на 14 септември 2014.
  6. „Kittel wins final Tour of Britain stage“. Cyclingnews.com. Future plc]]. 14 септември 2014. Посетено на 14 септември 2014.
  7. „2015 Tour de France start list“. Velo News. Посетено на 2 јули 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]