Светско првенство во друмски велосипедизам 2015

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство во
друмски велосипедизам 2015
Лого на Светското првенство во друмски велосипедизам 2015
Организатор Меѓународен велосипедистички сојуз
Спорт Друмски велосипедизам
Домаќин Ричмонд,  САД
Временски период 19–27 септември 2015
Издание 82.
Земји кои учествуваат 74
Настани 12
Мрежно место richmond2015.com
Карта
Ричмонд во рамките на САД
Ричмонд
Ричмонд (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
< Понферада 2013 Доха 2016 >

Светско првенство во друмски велосипедизам 2015 — 82. издание на светското првенство кое се одржувало во градот Ричмонд, САД, од 19 до 27 септември 2015 година.[1]

Првенството се состоело од 12 настани за сениори, јуниори и до 23 години, меѓу кои една друмска трка, екипни хронометри, како и по еден поединечен хронометар за мажи и жени, како и друмски трки и поединечни хронометри за возачите до 23 години, јуниорите и јуниорките.

САД биле домаќини првпат по триесет години, по она одржано во Колорадо Спрингс во 1986 година.

Петер Саган ја освоил друмската трка за мажи, а Лизи Армитстед ја освоила друмската трка за жени.

Кандидатури[уреди | уреди извор]

Посетителите на искачувањето „Либи Хил“
Доброволец помага за време на настанот

До истекот на рокот, 20 февруари 2011 година, UCI добил три пријави за организирање на првенството:[2]

 • Ричмонд, Вирџинија,  САД
  • Ричмонд ја објавил својата кандидатури на официјална конференција за печатот на 21 декември 2010 година.[3]
 • Оман Оман [4]
  • Во текот на Трката околу Оман 2011, организаторот на трката Еди Меркс потврдил дека арапската држава е заинтересирана за организирање на Светското првенство 2015. Ја понудил својата поддршка, а медиумските извештаи објавиле дека би бил клучна улога во организацијата на настанот.[5]
 • Квебек, Квебек,  Канада
  • Квебек се кандидирал за ова првенство откако бил охрабрен од Пет Мекид, претседател на UCI.[6][7] Квебек бил единствениот канадски град кој се пријавил на повикот од канадската федерација до 7 ноември 2010 година. Во 2011 година, Квебек се повлекол, наведувајќи ги високите трошоци за одржување на настанот (20 милиони долари).[8]

на 21 септември 2011 година, Ричмонд бил избран како домаќин на првенството.[1]

Земји[уреди | уреди извор]

791 претставник од 76 национални федерации и 40 пријавени екипи (вклучувајќи други возачи) биле пријавени за првенството.[9] Двајцата возачи од Доминиканската Република кои требало да настапат во хронометарот за мажи не учествувале. Исто така, возачите од Сирија и Уганда пријавени за првенството не учествувале.

Земји кои учествуваат
ALG  Алжир DEN  Данска KAZ  Казахстан QAT Катар Катар
AND  Андора DOM  Доминиканска Република KOR  Јужна Кореја ROU  Романија
ARG  Аргентина ECU  Еквадор LAT  Латвија RSA  ЈАР
AUS Австралија Австралија ERI  Еритреја LIB Либан Либан RUS  Русија
AUT  Австрија ESA  Ел Салвадор LTU  Литванија RWA  Руанда
AZE  Азербејџан ESP  Шпанија LUX  Луксембург SIN  Сингапур
BEL  Белгија EST  Естонија MAR Мароко Мароко SKN Свети Китс и Невис Свети Китс и Невис
BER Бермуда FIN  Финска MDA  Молдавија SLO  Словенија
BIH  Босна и Херцеговина FRA  Франција MEX  Мексико SRB  Србија
BLR  Белорусија GBR  Обединето Кралство MGL Монголија Монголија SUI  Швајцарија
BRA  Бразил GER  Германија MKD Македонија Македонија SVK  Словачка
BUL  Бугарија GRE  Грција NED  Холандија SWE  Шведска
CAN  Канада GUA  Гватемала NOR  Норвешка THA  Тајланд
CHI  Чиле GUM Гуам NZL Нов Зеланд Нов Зеланд UKR  Украина
COL  Колумбија HUN  Унгарија PHI Филипини Филипини USA  САД
CRC  Костарика IRL  Ирска POL  Полска UZB  Узбекистан
CRO  Хрватска ISR Израел Израел POR  Португалија VEN  Венецуела
CYP  Кипар ITA  Италија PUR Порторико ZIM  Зимбабве
CZE  Чешка JPN Јапонија

Распоред[уреди | уреди извор]

Сите настани започнале и завршиле во Ричмонд. Времето е според источниот часовен појас (UTC-4).[10]

Датум Време Настан Растојание
Екипни хронометарски трки
20 септември 11:30 12:55 екипен хронометар за жени 38,6 км
13:30 15:35 екипен хронометар за мажи 38,6 км
Поединечни хронометарски трки
21 септември 10:00 11:10 јуниорски хронометар за жени 15 км
11:30 15:50 хронометар за мажи под 23 години 30 км
22 септември 09:30 13:05 јуниорски хронометар за мажи 30 км
13:30 16:45 хронометар за жени 30 км
23 септември 13:00 15:30 хронометар за мажи 53 км
Друмски трки Кругови
25 септември 10:00 11:50 јуниорска друмска трка за жени 64,9 км 4
12:45 16:50 друмска трка за мажи под 23 години 162,2 км 10
26 септември 09:00 12:15 јуниорска друмска трка за мажи 129,6 км 8
13:00 16:25 друмска трка за жени 129,6 км 8
27 септември 09:00 15:40 друмска трка за мажи 259,2 км 16

Резултати[уреди | уреди извор]

Сениорски трки[уреди | уреди извор]

Трка Злато Сребро Бронза
Трки за мажи
Друмска трка за мажи[11]  Петер Саган (СВК) 6ч 14' 37"  Мајкл Метјус (АВС) + 3"  Рамунас Навардаускас (ЛИТ) + 3"
Хронометар за мажи[12]  Васил Кириенка (БЛР) 1ч 02' 29,45"  Адријано Малори (ИТА) + 9,08"  Жером Копел (ФРА) + 26,62"
Екипен хронометар за мажи[13] САД Ванти-Груп Гобер 42' 07,97" Белгија Етикс-Квик Степ + 11,35" Шпанија Мовистар Тим + 30,11"
 Роан Денис (АВС)
 Силван Дилје (ШВА)
 Штефан Кинг (ШВА)
 Даниел Ос (ИТА)
 Тејлор Фини (САД)
 Мануел Квинцијато (ИТА)
 Том Бонен (БЕЛ)
 Михал Квјатковски (ПОЛ)
 Ив Ламперт (БЕЛ)
 Тони Мартин (ГЕР)
 Ники Терпстра (ХОЛ)
 Ригоберто Уран (КОЛ)
 Андреј Амадор (КРИ)
 Џонатан Кастровјехо (ШПА)
 Алекс Даусет (ВБР)
 Јон Изагире (ШПА)
 Адријано Малори (ИТА)
 Јаша Зитерлин (ГЕР)
Трки за жени
Друмска трка за жени[14]  Лизи Армитстед (ВБР) 3ч 23' 56"  Ана ван дер Бреген (ХОЛ) и.в.  Меган Гварни (САД) и.в.
Хронометар за жени[15]  Линда Виламсен (НЗЛ) 40' 29,87"  Ана ван дер Бреген (ХОЛ) + 2,54"  Лиза Бренауер (ГЕР) + 5,26"
Екипен хронометар за жени[16] Германија Предлошка:Cycling data SLU 47' 35,72" Холандија Булс-Долманс + 6,66" Холандија Предлошка:Cycling data RBW + 56,12"
 Алена Амјалиусик (БЛР)
 Лиза Бренауер (ГЕР)
 Карол-Ен Кануел (КАН)
 Барбара Гуариски (ИТА)
 Мике Крегер (ГЕР)
 Трикси Ворак (ГЕР)
 Лизи Армитстед (ВБР)
 Шантал Блак (ХОЛ)
 Кристик Мајерус (ЛУК)
 Катажина Павловска (ПОЛ)
 Евелин Стивенс (САД)
 Елен ван Дејк (ХОЛ)
 Лусинда Бранд (ХОЛ)
 Талита де Јонг (ХОЛ)
 Шара Гилоу (АВС)
 Роксан Кнетеман (ХОЛ)
 Катажина Њевјадома (ПОЛ)
 Ана ван дер Бреген (ХОЛ)

Под 23 години[уреди | уреди извор]

Трка Злато Сребро Бронза
Трки под 23 години
Друмска трка под 23 години за мажи[17]  Кевин Ледано (ФРА) 3ч 54' 45"  Симоне Консони (ИТА) и.в.  Антони Тиржис (ФРА) + 2"
Хронометар под 23 години за мажи[18]  Мадс Вирц Шмит (ДАН) 37' 10,96"  Максимилијан Шахман (ГЕР) + 12,20"  Ленард Кемна (ГЕР) + 21,02"

Јуниорски трки[уреди | уреди извор]

Трка Злато Сребро Бронза
Јуниорски трки за мажи
Јуниорска друмска трка за мажи[19]  Феликс Гал (АВС) 3ч 11' 09"  Клеман Бетуиг Сир (ФРА) и.в.  Расмус Педерсен (ДАН) + 1"
Јуниорски хронометар за мажи[20]  Лео Апелт (ГЕР) 37' 45,01"  Адриен Коста (САД) + 17,22"  Брендон Мекналти (САД) + 59,74"
Јуниорски трки за жени
Јуниорска друмска трка за жени[21]  Клои Дајгерт (САД) 1ч 42' 16"  Ема Вајт (САД) + 1' 23"  Агњешка Скалњак (ПОЛ) + 1' 28"
Јуниорски хронометар за жени[22]  Клои Дајгерт (САД) 20' 18,47"  Ема Вајт (САД) + 1' 05,53"  Ана-Лиза Хал (АВС) + 1' 26,08"

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Надувана виножито-маичка во текот на првенството
Место Држава Вкупно
1  САД 3 3 2 8
2  Германија 2 1 2 5
3  Франција 1 1 2 4
4  Данска 1 0 1 2
5  Австрија 1 0 0 1
 Белорусија 1 0 0 1
 Обединето Кралство 1 0 0 1
 Нов Зеланд 1 0 0 1
 Словачка 1 0 0 1
10  Холандија 0 3 1 4
11  Италија 0 2 0 2
12  Австралија 0 1 1 2
13  Белгија 0 1 0 1
14  Литванија 0 0 1 1
 Полска 0 0 1 1
 Шпанија 0 0 1 1
Вкупно 12 12 12 36

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Џонс, Вил (21 септември 2011). „Ричмонд одбран за домаќин на Светското друмско првенство“. Richmond Times-Dispatch. Архивирано од изворникот на 2013-02-04. Посетено на 21 септември 2011.
 2. Меѓународен велосипедистички сојуз
 3. „Видео од објавата за кандидатура на Ричмонд 2015“. Ричмонд 2015. 4 јули 2011. Посетено на 18 октомври 2011.
 4. „Daily Peloton – Pro Cycling News“. Архивирано од изворникот на 2011-07-08. Посетено на 2016-02-13.
 5. Cycling News. „Оман ќе се кандидира за Светското друмско првенство 2015“. Cyclingnews.com.
 6. „Канада ќе се кандидира за Светското друмско првенство 2015“. insidethegames.biz.
 7. „Canadian Cycling submits bid for Worlds“. Архивирано од изворникот на 2010-11-20. Посетено на 2016-02-13.
 8. „Квебек се повлекува од кандидатурата за Светското друмско првенство 2015“. velonation.com.
 9. „Друмски - Светски друмски првенства UCI“. uci.ch.
 10. „Распоред на трките“. Посетено на 22 август 2015.
 11. „Крајни резултати: Друмска трка“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 27 септември 2015. Посетено на 27 септември 2015.
 12. „Крајни резултати: Поединечен хронометар“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 23 септември 2015. Посетено на 25 септември 2015.
 13. „Резултати: Екипен хронометар“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 20 септември 2015. Посетено на 20 септември 2015.
 14. „Крајни резултати: Друмска трка (жени)“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 26 септември 2015. Посетено на 27 септември 2015.
 15. „Поединечен хронометар за жени > Резултати“. Меѓународен велосипедистички сојуз. Infostrada Sports. 22 септември 2015. Архивирано од изворникот на 2016-10-27. Посетено на 22 септември 2015.
 16. „Резултати: Екипен хронометар (жени)“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 20 септември 2015. Посетено на 20 септември 2015.
 17. „Крајни резултати: Друмска трка под 23 години“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 25 септември 2015. Посетено на 26 септември 2015.
 18. „Крајни резултати: Хронометар под 23 години“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 21 септември 2015. Посетено на 21 септември 2015.
 19. „Крајни резултати: Јуниорска друмска трка“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 26 септември 2015. Посетено на 27 септември 2015.
 20. „Крајни резултати: Јуниорски хронометар“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 22 септември 2015. Посетено на 22 септември 2015.
 21. „Крајни резултати: Јуниорска друмска трка (жени)“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 25 септември 2015. Посетено на 25 септември 2015.
 22. „Јуниорски хронометар за жени > Резултати“. Меѓународен велосипедистичкио сојуз. Infostrada Sports. 21 септември 2015. Архивирано од изворникот на 2015-09-25. Посетено на 21 септември 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]