Јон Исагире

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Јон Изагире)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јон Исагире
Исагире на Тур де Франс 2014
Лични податоци
Цело име Јон Исагире Инсаусти
Роден 4 февруари 1989 (1989-02-04) (29 г.)
Ормаицтеги,  Шпанија
Висина 1,73 м
Маса 60 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Бахреин-Мерида
Дисциплина Друмски и велокрос велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Универзален возач
Аматерски клубови
2009
2009
Сегурос Билбао
Орбеа (стажант)
Професионални клубови
2010
2011–2013
2014–2016
2017-
Орбеа
Еускалтел-Еускади
Мовистар Тим
Бахреин-Мерида
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 индивидуална етапа (2012)
Тур де Франс
1 индивидуална етапа (2016)

Етапни трки

Трка околу Полска (2015)

Еднодневни трки и класици

MaillotEspaña.PNG Национален друмски првак (2014)
MaillotEspaña.PNG Национален хронометарски првак (2016)
Последна промена
3 септември 2018

Јон Исагире Инсаусти[1] (шпански: Jon Izagirre Insausti; р. 4 февруари 1989) — шпански професионален друмски велосипедист и велокрос возач, кој вози за UCI World Tour екипата Бахреин-Мерида.

Кариера[уреди | уреди извор]

Исагире на Париз-Ница 2017.

Роден во Ормаицтеги во Баскија, Исагире доаѓа од семејство на професионални велосипедисти, бидејќи и неговиот татко Хосе Рамон и неговиот брат Горка се имаат натпреварувано во друмски и велокрос велосипедизам. Се придружил на екипата Еускалтел-Еускади – заедно со братот Горка – од сезоната 2011 па наваму,[2]

Исагире ги освоил неговите први професинални трки во пролетта 2012; победил на индивидуалниот хронометар на Вуелта а Астурија во април,[3] пред да ја освои својата прва победа на дебито на некоја голема трка, како Џиро д’Италија. Во текот на етапата 16, Исагире направил соло бегство на 4 километри пред крајот, со што ја освоил етапата со 16 секунди предност пред најблиските конкуренти.[4][5]

Јон и Горка Исагире потпишале за Мовистар Тим за сезоната 2014.[6]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2006
3. Национално велокрос јуниорско првенство
2008
1. Индивидуален хронометар Гипицкоа
3. Национално друмско првенство под 23 години
2009
1. Баскиско велокрос првенство под 23 години
1. Меморијал Анхел Мантекон
1. Етапа 4 Бицкаико Бира
5. Краен пласман Бидасоа Ичулија
2011
4. Пруеба Вилјафранка де Ордизија
2012
1. Етапа 2b (ITT) Вуелта а Астурија
1. Етапа 16 Џиро д’Италија
3. Ле Букл ду Суд Ардеш
2013
2. Национално друмско првенство
2. Краен пласман Трка околу Полска
4. Краен пласман Тур Даун Андер
9. Гран при Монтреал
2014
1. MaillotEspaña.PNG Национално друмско првенство
2. Краен пласман Трка околу Полска
4. Краен пласман Вуелта а Андалусија
6. Краен пласман Трка околу Британија
8. Краен пласман Тур де Романди
2015
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Полска
2. ГП Мигел Индураин
3. Bronze medal blank.svg Светско првенство во екипен хронометар
3. Краен пласман Трка околу Баскија
10. Краен пласман Волта ао Алгарве
2016
1. MaillotEspaña.PNG Национално хронометарско првенство
1. ГП Мигел Индураин
1. Етапа 20 Тур де Франс
2. Краен пласман Волта ао Алгарве
2. Краен пласман Тур де Свис
1. Етапа 8 (ITT)
3. Краен пласман Тур де Романди
1. Пролог (ITT)
4. Краен пласман Волта а ла Комунитат Валенсијана
5. Краен пласман Париз-Ница
8. Олимписки друмски хронометар
8. Краен пласман Енеко Тур
8. Гран при Монтреал
2017
3. Национално друмско првенство
3. Краен пласман Трка околу Баскија
5. Лиеж-Бастоњ-Лиеж
5. Краен пласман Тур де Романди
6. Вуелта а Мурсија
6. Краен пласман Тур де Свис
7. Краен пласман Париз-Ница
7. Амстел Голд Рејс
2018
3. Национално хронометарско првенство
3. Краен пласман Трка околу Баскија
4. Краен пласман Париз-Ница
7. Класика де Сан Себастијан

Распоред на резултатите[уреди | уреди извор]

Распоред на резултатите на големите трки
Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро 48 27
Jersey yellow.svg Тур 69 41 47 СО 22
Jersey red.svg Вуелта
Распоред на резултатите на поважните етапни трки
Етапна трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey yellow.svg Париз-Ница 55 19 26 5 7 4
Jersey blue.svg Тирено-Адријатико 24 16
MaillotVolta.png Волта а Каталуња СО
Jersey yellow.svg Трка околу Баскија 47 55 3 3 3
Jersey yellow.svg Тур де Романди 103 8 3 5 11
Jersey yellow-bluebar.svg Критериум ди Дофине
Jersey yellow.svg Тур де Свис 34 43 СО 2 6 15

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Шпанецот Јон Исагире победи на етапата 16 на Џиро додека Родригез останува во водство“, „The Daily Telegraph“, Telegraph Media Group, 22 мај 2012 (посет. 23 мај 2012 г).
  2. Худ, Ендру. „Еускалтел-Еускади ја прославија нивната најдобра сезона во екипната историја“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 23 ноември 2010 (посет. 23 мај 2012 г).
  3. Исагире победник на хронометарот во Пједрас Бланкас“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 29 април 2012 (посет. 23 мај 2012 г).
  4. Вестемајер, Сузан. „Исагире триумфирал на етапата 16 на Џиро до Фалцес“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 22 мај 2012 (посет. 23 мај 2012 г).
  5. Аткинс, Бен. „Јон Исагире учествувал во бегство на етапата 16 додека групата спиела“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 22 мај 2012 (посет. 23 мај 2012 г).
  6. Јон Исагире исто така ќе вози за Мувистар Тим“, 4 октомври 2013 (посет. 6 октомври 2013 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]