Амстел Голд Рејс 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Амстел Голд Рејс 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание52. Амстел Голд Рејс
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2017 1.UWT
Датум16 април 2017
Растојание261 км
ДржаваNED Холандија
ПоаѓалиштеМастрихт
ОдредиштеБерг ен Терблејт
Екипи24
Возачи на почеток191
Возачи на крај127
Просечна брзина39,983 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Филип Жилбер (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранPOL Михал Квјатковски (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранSUI Михаел Албасини (Орика-Скот) Wikidata-logo S.svg
Amstel Gold Race 2017.svg
◀ 20162018 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Амстел Голд Рејс 2017 — 52. издание на велосипедската еднодневна трка Амстел Голд Рејс, која се одржала на 16 април како шеснаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Била освоена по четврти пат од Филип Жилбер (Квик-Степ Флорс), поразувајќи го возачот на Тим Скај, Михал Квјатковски, во меѓусебниот спринт на целта.[3] Михаел Албасини од Орика-Скот го заокружил подиумот, победувајќи во малата група десет секунди зад нив.[4] Победата на Жилбер, заедно со победата на Трката околу Фландрија две недели претходно, го направила само трет возач кој ги освоил обете трки во иста година — зад Еди Меркс и Јан Рас.[5]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Амстел Голд Рејс е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[6] Шест професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 24 екипи.[7]

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
 1. FRA Аг2р-Ла Мондијал
 2. KAZ Астана
 3. BRN Бахреин-Мерида
 4. USA БМЦ Рејсинг
 5. GER Бора-хансгрое
 6. USA Канондејл-Драпак
 7. RSA Дименжн Дата
 8. FRA ФДЖ
 9. SUI Катјуша-Алпесин
 10. NED Лото НЛ-Џамбо
 11. BEL Лото-Судал
 12. ESP Мовистар
 13. AUS Орика-Скот
 14. BEL Квик-Степ Флорс
 15. GBR Скај
 16. GER Санвеб
 17. USA Трек-Сегафредо
 18. UAE ОАЕ Абу Даби
Професионални континентални екипи (6)
 1. NED Ромпот-Недерландсе Лотереј
 2. BEL Спорт Вландерен-Балоас
 3. BEL Ванти-Груп Гобер
 4. ITA Бардијани ЦСФ
 5. POL ЦЦЦ Спранди Полковице
 6. FRA Директ Енержи

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[8]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Филип Жилбер Квик-Степ Флорс6ч 31' 40
2. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 0
3. SUI Михаел Албасини Орика-Скот+ 10
4. AUS Нејтан Хас Дименжн Дата+ 10
5. ESP Хосе Хоакин Рохас Мовистар+ 10
6. COL Серхио Енао Тим Скај+ 10
7. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 14
8. AUT Михаел Гогл Трек-Сегафредо+ 1' 10
9. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 1' 11
10. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 1' 11
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. Виндзор, Ричард (16 април 2017). „Philippe Gilbert beats Michal Kwiatkowski to victory at Amstel Gold Race“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Посетено на 16 април 2017.
 4. Флечер, Патрик (16 април 2017). „Gilbert wins Amstel Gold Race“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 16 април 2017.
 5. Torfs, Michaël (16 април 2017). „Sizzling Gilbert makes it four in Dutch Limburg“. Deredactie.be. Vlaamse Radio- en Televisieomroeporganisatie. Посетено на 16 април 2017.
 6. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 7. Меклири, Џон (15 април 2017). „Amstel Gold Race 2017: When is the race, what TV channel is it on, starting list and our 10 riders to watch?“. The Daily Telegraph. Telegraph Media Group. Посетено на 16 април 2017.
 8. „Амстел Голд Рејс 2017“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]