Амстел Голд Рејс 2022

Од Википедија — слободната енциклопедија
Амстел Голд Рејс 2022
Детали за трката
Издание56. Амстел Голд Рејс
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2022 1.UWT
Датум10 април 2022
Растојание254,1 км
ДржаваNED Холандија
ПоаѓалиштеМастрихт
ОдредиштеВалкенбург
Екипи25
Возачи на почеток170
Возачи на крај117
Просечна брзина42,195 км/ч
Искачени метри3460 m
Добитници на наградите
ПобедникPOL Михал Квјатковски (Инеос Гренадиерс)
ВторопласиранFRA Беноа Конфруа (АГ2Р Ситроен Тим)
ТретопласиранBEL Тиш Бенот (Џамбо-Висма)
◀20212023▶
Документација

Амстел Голд Рејс 2022 — 56. издание на велосипедската еднодневна трка Амстел Голд Рејс, која се одржала на 10 април како четиринаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.

Трката била освоена од Михал Квјатковски во фото-завршница со Беноа Конфруа.[1][2]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Амстел Голд Рејс е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.[4][5]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)ProTeams (7)

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[6]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. POL Михал Квјатковски Инеос Гренадиерс6ч 01' 19
2. FRA Беноа Конфруа АГ2Р Ситроен Тим+ 0
3. BEL Тиш Бенот Џамбо-Висма+ 10
4. NED Матје ван дер Пул Алпесин-Декојнинк+ 20
5. DEN Александер Камп Трек-Сегафредо+ 20
6. DEN Каспер Асгрен Судал Квик-Степ+ 20
7. AUS Мајкл Метјус Тим БајкЕксчејнџ Џајко+ 20
8. SUI Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 20
9. SUI Марк Хирши ОАЕ Емирати+ 20
10. BEL Дилан Тенс Бахреин Викториус+ 20
11. GBR Том Пидкок Инеос Гренадиерс+ 20
12. SLO Јан Тратник Бахреин Викториус+ 29
13. SLO Матеј Мохорич Бахреин Викториус+ 1' 42
14. FRA Валентен Мадуа Групама-ФДЖ+ 1' 43
15. DEN Михаел Валгрен ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 43
16. DEN Јакоб Фуглсанг Израел-Премиер Тек+ 1' 43
17. ITA Матео Трентин ОАЕ Емирати+ 1' 50
18. FRA Квентин Пачер Групама-ФДЖ+ 1' 50
19. ESP Алекс Аранбуру Мовистар+ 1' 50
20. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 1' 50
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Michal Kwiatkowski sprints to 2022 Amstel Gold Race win in dramatic finish“. olympics.com (англиски). 10 April 2022. Посетено на 10 April 2022.
  2. „Photo finish confusion again as Kwiatkowski wins Amstel Gold by a lunge“. CyclingTips (англиски). 10 April 2022. Посетено на 10 April 2022.
  3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  4. Ostanek, Daniel (8 April 2022). „Van der Poel favourite for home glory at Amstel Gold Race“. cyclingnews.com (англиски). Посетено на 10 April 2022.
  5. „Amstel Gold Race 2022“. cyclingnews.com (англиски). 10 April 2022. Посетено на 10 April 2022.
  6. „Амстел Голд Рејс 2022“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]