Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“ 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“ 2017
Детали за трката
Издание3. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 1.UWT
Датум29 јануари 2017
Растојание174 км
ДржаваAUS Австралија
ПоаѓалиштеМелбурн
ОдредиштеМелбурн
Екипи18
Возачи на почеток126
Возачи на крај103
Просечна брзина40,247 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникGER Никијас Арнт[1] (Тим ДСМ)
ВторопласиранAUS Сајмон Геранс (Орика-Скот)
ТретопласиранAUS Камерон Мајер (Австралија)
ПланинскиIRL Конор Дан[2] (Аква Блу Спорт)
СпринтерскиAUS Александер Портер (Австралија)
МладинскиCOL Џонатан Рестрепо (Катјуша-Алпесин)
ЕкипенAUS Австралија
20162018▶
Документација

Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“ 2017 — 3. издание на велосипедската еднодневна трка Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“, која се одржала на 29 јануари како втор настан во сезоната на Светската турнеја. Првпат била вклучена во календарот на Светската турнеја.[3][4]

При завршниот спринт од намалена главна група, возачот на Тим Санвеб, Никијас Арнт, ја освоил трката пред Австралијците Сајмон Геранс (Орика-Скот) и Камерон Мајер, кој возел за националната екипа на Австралија.[5]

Екипи[уреди | уреди извор]

Како нов настан на Светската турнеја, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Поради тоа, тринаесет од осумнаесетте екипи настапиле на трката.[6] Дополнително, четири професионални континентални екипи се натпреварувале, додека австралиската национална екипа ја заокружила главната група од 18 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (13)Професионални континентални екипи (4)
 • IRL Аква Блу Спорт
 • RUS Гаспром-РусВело
 • NED Ромпот-Недерландсе Лотереј
 • USA ЈунајтедХелткеар
Национална екипа
 • AUS Австралија

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[7]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GER Никијас Арнт Тим ДСМ4ч 19' 15
2. AUS Сајмон Геранс Орика-Скот+ 0
3. AUS Камерон Мајер Австралија+ 0
4. COL Џонатан Рестрепо Катјуша-Алпесин+ 0
5. GBR Лук Роу Тим Скај+ 0
6. CZE Петр Вакоч Квик-Степ Флорс+ 0
7. AUS Нејтан Хас Дименжн Дата+ 0
8. ITA Џанлука Брамбила Квик-Степ Флорс+ 0
9. AUS Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 0
10. GER Паул Мартенс Лото НЛ-Џамбо+ 0
11. NED Роберт Гесинк Лото НЛ-Џамбо+ 0
12. ESP Рафаел Валс Лото-Судал+ 0
13. NOR Свен Ерик Бистрем Катјуша-Алпесин+ 0
14. AUS Лукас Хамилтон Австралија+ 0
15. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
16. AUS Џеј Хиндли Австралија+ 0
17. ITA Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 0
18. AUS Мајкл Сторер Австралија+ 0
19. COL Ханиер Асеведо ЈунајтедХелткеар+ 0
20. AUS Брендан Канти ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
Извори: ProCyclingStats Cycling Quotient Cycling Archives


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. (en) Nikias Arndt narrowly wins 2017 Cadel Evans Great Ocean Road Race, cyclingnews.com, 29 јануари 2017.
 2. (en) 2017 results, cadelevansgreatoceanroadrace.com.au, 29 јануари 2017.
 3. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 4. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 5. „Nikias Arndt catches Cameron Meyer on the line to win Cadel Evans road race“. The Guardian. Guardian Media Group. Australian Associated Press. 29 јануари 2017. Посетено на 29 јануари 2017.
 6. „13 WorldTour teams for 2017 Cadel Evans Great Ocean Road Race“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 13 декември 2016. Посетено на 29 јануари 2017.
 7. „Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс" 2017“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]