Трка околу Калифорнија 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трка околу Калифорнија 2017
Детали за трката
Издание12. Трка околу Калифорнија
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 2.UWT
Етапи7
Датуми14 – 20 мај
Растојание938 км
ДржаваUSA САД
ПоаѓалиштеСакраменто
ОдредиштеПасадена
Екипи17
Возачи на почеток136
Возачи на крај121
Просечна брзина40,941 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникNZL Џорџ Бенет (Лото НЛ-Џамбо)
ВторопласиранPOL Рафал Мајка (Бора-Хансгрое)
ТретопласиранUSA Ендру Талански (ЕФ Едукејшн-ИзиПост)
БодовенSVK Петер Саган (Бора-Хансгрое)
ПланинскиCOL Даниел Харамиљо (ЈунајтедХелткеар)
МладинскиAUS Лахлан Мортон (Дименжн Дата)
ЕкипенGBR Тим Скај
20162018▶
Документација

Трка околу Калифорнија 2017 (официјално: Амген Трка околу Калифорнија) — 12. издание на велосипедската етапна Трка околу Калифорнија, која се одржала помеѓу 14 и 20 мај како дваесетивтори настан во сезоната на Светската турнеја. Трката учествувала во Светската турнеја по првпат.[1][2]

Новозеланѓанецот Џорџ Бенет (Лото НЛ-Џамбо) ја остварил својата прва победа во професионалната победа, освојувајќи го генералниот пласман со 35 секунди предност пред полскиот возач Рафал Мајка, кој вози за екипата Бора-Хансгрое.[3] Мајка го држел водството на трката по освојувањето на втората етапа пред Бенет, но надмоќниот настап на Бенет на хронометарот на претпоследниот ден му дозволил да го преземе водството и на крајот да ја освои трката. Победата на Бенет била прва од возач од Нов Зеланд во рамките на Светската турнеја.[4] Подиумот бил заокружен од домашниот возач, членот на Канондејл-Драпак, Ендру Талански, секунда зад Мајка.

Во другите пласмани, колегата на Мајка, Петер Саган, го освоил спринтерскиот пласман и зелената маичка, по седми пат во осум години; Колумбиецот Даниел Харамиљо (ЈунајтедХелткер) го претекнал возачот на Рели Сајклинг, Евен Хафман за повраток на точкастата маичка за планинскиот пласман, додека со нападот во последниот ден, Австралиецот Лахлан Мортон (Тим Дименжн Дата) ја повратил белата маичка во пласманот за млад возач, претходно губејќи ја од возачот на Тим Скај Тео Гејган Харт. Екипниот пласман бил освоен од Тим Скај, откако Ијан Босвел и Гејган Харт завршиле меѓу првите десет. Хафман освоил најмногу етапи на трката (две), првпат некоја континентална екипа да оствари победа во Светската турнеја.[5]

Екипи[уреди | уреди извор]

Како нов настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети, но не биле обврзани да учествуваат на трката. Скоро сите екипи кои учествувале биле објавени на 9 март 2017 година,[6] единствено ОАЕ Тим Емирати била додаделан една недела пред трката.[7]

Со тоа, дванаесет од осумнаесетте екипи настапиле на трката. На три професионални континентални екипи и две континентални екипи[8] им биле доделени специјални покани за трката. Со тоа, главната група била составена од 17 екипи.[9]

Екипи од Светската турнеја на UCI (12)Професионални континентални екипи (3)
 • FRA Кофидис
 • USA Ново Нордиск
 • USA ЈунајтедХелткеар
Континентални екипи (2)
 • USA Џели Бели-Максис
 • USA Рели

Рута[уреди | уреди извор]

За изданието 2017, трката била скратена од осум на седум етапи.[10] Целата рута на трката била објавена на 31 јануари 2017 година.[11]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 14 мајСакраментоСакраменто
рамна етапа
рамна етапа
167,5GER Марсел Кител GER Марсел Кител
2 15 мајМодесто – Сан Хосе
среднопланинска етапа
среднопланинска етапа
144,5POL Рафал Мајка POL Рафал Мајка
3 16 мајПизмо Бич – Моро Беј
рамна етапа
рамна етапа
192,5SVK Петер Саган POL Рафал Мајка
4 17 мајСанта Барбара – Санта Кларита
ридеста етапа
ридеста етапа
159,5USA Евен Хафман POL Рафал Мајка
5 18 мајОнтарио – Маунт Сан Антонио
планинска етапа
планинска етапа
125,5USA Ендру Талански POL Рафал Мајка
6 19 мајБиг Бер Лејк – Биг Бер Лејк
индивидуален хронометар
индивидуален хронометар
24GBR Џонатан Дибен NZL Џорџ Бенет
7 20 мајМоунтајн Хај – Пасадена
среднопланинска етапа
среднопланинска етапа
125USA Евен Хафман NZL Џорџ Бенет

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GER Марсел Кител Квик-Степ Флорс3ч 45' 35
2. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
3. ITA Елија Вивијани Тим Скај+ 0
4. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
5. LUX Жан Пјер Друкер БМЦ Рејсинг Тим+ 0
6. RSA Рејнарт Јансе ван Ренсбург Дименжн Дата+ 0
7. BEL Јонас Вангенехтен Кофидис+ 0
8. SLO Марко Кумп ОАЕ Емирати+ 0
9. NED Ваутер Виперт ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
10. USA Трејвис Мекејб ЈунајтедХелткеар+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GER Марсел Кител жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот на спринтерскиот пласманКвик-Степ Флорс3ч 45' 25
2. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 4
3. ITA Елија Вивијани Тим Скај+ 6
4. NED Флорис Гертс бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачБМЦ Рејсинг Тим+ 9
5. AUS Џонатан Кларк ЈунајтедХелткеар+ 9
6. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 10
7. LUX Жан Пјер Друкер БМЦ Рејсинг Тим+ 10
8. RSA Рејнарт Јансе ван Ренсбург Дименжн Дата+ 10
9. BEL Јонас Вангенехтен Кофидис+ 10
10. SLO Марко Кумп ОАЕ Емирати+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое3ч 43' 46
2. NZL Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 0
3. USA Ијан Босвел Тим Скај+ 7
4. AUS Лахлан Мортон Дименжн Дата+ 7
5. NED Роберт Гесинк Лото НЛ-Џамбо+ 37
6. USA Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 37
7. GBR Тео Гејган Харт Тим Скај+ 37
8. NED Сам Омен Тим ДСМ+ 37
9. ESP Енрик Мас Квик-Степ Флорс+ 37
10. USA Ендру Талански ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 37
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. POL Рафал Мајка жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот на спринтерскиот пласманБора-Хансгрое7ч 29' 14
2. NZL Џорџ Бенет светло сина маичка за предводникот на борбениот пласманЛото НЛ-Џамбо+ 2
3. USA Ијан Босвел Тим Скај+ 14
4. AUS Лахлан Мортон бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачДименжн Дата+ 16
5. NED Роберт Гесинк Лото НЛ-Џамбо+ 48
6. USA Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 48
7. NED Сам Омен Тим ДСМ+ 48
8. USA Ендру Талански ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 48
9. GER Максимилијан Шахман Квик-Степ Флорс+ 48
10. NOR Вегард Стаке Ленген ОАЕ Емирати+ 48
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое4ч 53' 26
2. GER Рик Цабел Катјуша-Алпесин+ 0
3. ITA Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
4. NOR Александер Кристоф Катјуша-Алпесин+ 0
5. LUX Жан Пјер Друкер БМЦ Рејсинг Тим+ 0
6. RSA Рејнарт Јансе ван Ренсбург Дименжн Дата+ 0
7. USA Тејлор Фини ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
8. NED Рамон Синкелдам Тим ДСМ+ 0
9. USA Трејвис Мекејб ЈунајтедХелткеар+ 0
10. NED Мике Тенисен Тим ДСМ+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. POL Рафал Мајка жолта маичка за предводникот во генералниот пласманБора-Хансгрое12ч 22' 43
2. NZL Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 2
3. USA Ијан Босвел Тим Скај+ 14
4. AUS Лахлан Мортон бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачДименжн Дата+ 16
5. NED Роберт Гесинк Лото НЛ-Џамбо+ 45
6. USA Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 48
7. NED Сам Омен Тим ДСМ+ 48
8. USA Ендру Талански ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 48
9. NOR Вегард Стаке Ленген ОАЕ Емирати+ 48
10. GER Максимилијан Шахман Квик-Степ Флорс+ 48
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. USA Евен Хафман Рели3ч 41' 52
2. CAN Роб Бритон Рели+ 0
3. NED Ленард Хофстеде Тим ДСМ+ 0
4. FRA Матијас ле Тирнје Кофидис+ 0
5. USA Гавин Манион ЈунајтедХелткеар+ 0
6. SVK Петер Саган зелена маичка за предводникот на спринтерскиот пласманБора-Хансгрое+ 13
7. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 13
8. GER Марсел Кител Квик-Степ Флорс+ 13
9. NOR Александер Кристоф Катјуша-Алпесин+ 13
10. ITA Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 13
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. POL Рафал Мајка жолта маичка за предводникот во генералниот пласманБора-Хансгрое16ч 04' 48
2. NZL Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 2
3. USA Ијан Босвел Тим Скај+ 14
4. AUS Лахлан Мортон бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачДименжн Дата+ 16
5. NED Роберт Гесинк Лото НЛ-Џамбо+ 45
6. USA Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 48
7. NED Сам Омен Тим ДСМ+ 48
8. USA Ендру Талански ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 48
9. NOR Вегард Стаке Ленген ОАЕ Емирати+ 48
10. GER Максимилијан Шахман Квик-Степ Флорс+ 48
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. USA Ендру Талански ЕФ Едукејшн-ИзиПост3ч 43' 15
2. POL Рафал Мајка жолта маичка за предводникот во генералниот пласманБора-Хансгрое+ 0
3. NZL Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 2
4. USA Ијан Босвел Тим Скај+ 5
5. USA Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 8
6. NED Сам Омен Тим ДСМ+ 20
7. AUS Лахлан Мортон бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачДименжн Дата+ 27
8. GBR Тео Гејган Харт Тим Скај+ 40
9. NED Роберт Гесинк Лото НЛ-Џамбо+ 40
10. USA Сеп Кус Рели+ 56
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. POL Рафал Мајка жолта маичка за предводникот во генералниот пласманБора-Хансгрое19ч 47' 57
2. NZL Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 6
3. USA Ијан Босвел Тим Скај+ 25
4. USA Ендру Талански ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 44
5. AUS Лахлан Мортон бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачДименжн Дата+ 49
6. USA Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 02
7. NED Сам Омен Тим ДСМ+ 1' 14
8. NED Роберт Гесинк Лото НЛ-Џамбо+ 1' 31
9. GBR Тео Гејган Харт Тим Скај+ 1' 34
10. NOR Вегард Стаке Ленген ОАЕ Емирати+ 1' 50
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Џонатан Дибен Тим Скај28' 27
2. USA Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 7
3. USA Ендру Талански ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 16
4. NZL Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 18
5. ITA Филипо Гана ОАЕ Емирати+ 21
6. GER Максимилијан Шахман Квик-Степ Флорс+ 21
7. SVK Петер Саган зелена маичка за предводникот на спринтерскиот пласманБора-Хансгрое+ 23
8. POL Маќеј Боднар Бора-Хансгрое+ 23
9. SUI Мартин Елмигер БМЦ Рејсинг Тим+ 25
10. GER Нилс Полит Катјуша-Алпесин+ 27
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NZL Џорџ Бенет жолта маичка за предводникот во генералниот пласманЛото НЛ-Џамбо20ч 16' 48
2. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 35
3. USA Ендру Талански ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 36
4. USA Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 45
5. USA Ијан Босвел Тим Скај+ 1' 00
6. NOR Вегард Стаке Ленген ОАЕ Емирати+ 1' 54
7. GBR Тео Гејган Харт бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Скај+ 2' 12
8. NED Сам Омен Тим ДСМ+ 2' 15
9. AUS Лахлан Мортон Дименжн Дата+ 2' 20
10. ESP Ајмар Зубелдија Трек-Сегафредо+ 3' 14
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. USA Евен Хафман Рели2ч 37' 28
2. ESP Давид Лопес Тим Скај+ 0
3. FRA Никола Еде Кофидис+ 0
4. AUS Лахлан Мортон Дименжн Дата+ 0
5. CAN Роб Бритон светло сина маичка за предводникот на борбениот пласманРели+ 0
6. SVK Петер Саган зелена маичка за предводникот на спринтерскиот пласманБора-Хансгрое+ 22
7. ITA Матео Трентин Квик-Степ Флорс+ 22
8. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 22
9. USA Бен Кинг Дименжн Дата+ 22
10. COL Џонатан Рестрепо Катјуша-Алпесин+ 22
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NZL Џорџ Бенет жолта маичка за предводникот во генералниот пласманЛото НЛ-Џамбо22ч 54' 38
2. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 35
3. USA Ендру Талански ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 36
4. USA Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 45
5. USA Ијан Босвел Тим Скај+ 1' 00
6. NOR Вегард Стаке Ленген ОАЕ Емирати+ 1' 54
7. AUS Лахлан Мортон бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачДименжн Дата+ 1' 55
8. GBR Тео Гејган Харт Тим Скај+ 2' 12
9. NED Сам Омен Тим ДСМ+ 2' 15
10. ESP Ајмар Зубелдија Трек-Сегафредо+ 3' 14
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

На Трката околу Калифорнија биле доделувани пет различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршното време на секој велосипедист по секоја етапа и временски бонуси за првите тројца на средните спринтови и на завршницата на етапите, предводникот ја добивал жолтата маичка.[12] Овој пласман се сметал за најважен на Трката околу Калифорнија и победникот на пласманот се сметал за победник на трката.

Дополнително, постоел спринтерски пласман, каде се доделувала зелената маичка.[12] Во спринтерскиот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршиле меѓу првите десет на етапите. За освојување на етапата, возачот добивал 15 бода, 12 бода за второпласираниот, 9 за третиот, 7 за четвртиот и по еден бод помалку сѐ до 1 бод за десеттото место. Бодовите за пласманот можеле да се освојат (сооднос 3-2-1) и на средните спринтови во текот на етапите; овие средни спринтови исто така нуделе бонус секунди за генералниот пласман. Постоел и планински пласман, каде што водството било обележано со бела маичка со црвени точки.[12] Во планинскиот пласман, бодовите биле освојувани на врвот на искачувањето пред другите велосипедисти, при што повеќе бодови имало на повисоко категозираните искачувања.

Четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, обележан со белата маичка.[12] Пласманот бил одлучуван на истиот начин како генералниот пласман, но можеле да се натпреваруваат само возачи родени по 1 јануари 1992. Исто така, постоел екипен пласман, каде биле додавани времињата на најдобрите тројца велосипедисти од секоја екипа по секоја етапа; водечка екипа на крајот на трката била екипата со најмало вкупно време. Исто така, постоела и награда за борбеност доделувана по секоја етапа на возач, кој од страна на жирито бил сметан за „најдобар пример за карактер на оние кои се борат против ракот и срцевите болести“, во согласност со спонзорот на маичката. Оваа награда била одбележана со сина маичка.[12]

Етапа Победник Генерален пласман
Спринтерски пласман
Планински пласман
Пласман за млад возач
Најборбен возач
Екипен пласман
1[13] Марсел Кител Марсел Кител Марсел Кител[б 1] недоделена Флорис Гертс Бен Волф Катјуша-Алпесин
2[14] Рафал Мајка Рафал Мајка Рафал Мајка[б 2] Даниел Харамиљо Лахлан Мортон Џорџ Бенет Тим Скај
3[15] Петер Саган Петер Саган Бен Волф
4[16] Евен Хафман Евен Хафман
5[17] Ендру Талански Роб Бритон
6[18] Џонатан Дибен Џорџ Бенет Тео Гејган Харт недоделена
7[19] Евен Хафман Лахлан Мортон Евен Хафман
На крај[20] Џорџ Бенет Петер Саган Даниел Харамиљо Лахлан Мортон недоделена Тим Скај

Белешки[уреди | уреди извор]

 1. На втората етапа, Петер Саган, кој бил втор во спринтерскиот пласман, ја носел зелената маичка, бидејќи Марсел Кител (на првото место) ја носел жолтата маичка како предводник на генералниот пласман.
 2. На третата етапа, Марсел Кител, кој бил втор во спринтерскиот пласман, ја носел зелената маичка, бидејќи Рафал Мајка (на првото место) ја носел жолтата маичка како предводник на генералниот пласман.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. „George Bennett wins Tour of California“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 20 мај 2017. Посетено на 20 мај 2017.
 4. „George Bennett becomes first Kiwi to win World Tour cycling event at Tour of California“. Stuff.co.nz. Fairfax New Zealand. 20 мај 2017. Посетено на 20 мај 2017.
 5. „It was a continental buffet for Stage 4 as California's Evan Huffman escapes from world's top sprinters to take Amgen Tour of California stage victory just ahead of his Rally teammate Rob Britton“. Трка околу Калифорнија. Anschutz Entertainment Group. 17 мај 2017. Посетено на 20 мај 2017.
 6. „Tour of California names teams for 2017 race“. VeloNews. Competitor Group. 9 март 2017. Посетено на 13 мај 2017.
 7. Малак, Пет (8 мај 2017). „Tour of California adds UAE Emirates to start list“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 13 мај 2017.
 8. „Cavendish, Sagan to lead sprinter showdown at 2017 Tour of California“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 9 март 2017. Посетено на 13 мај 2017.
 9. Program 2017, стр. 82.
 10. „News Shorts: Tour of California one day shorter in 2017“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 17 октомври 2016. Посетено на 13 мај 2017.
 11. „2017 Tour of California routes announced“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 31 јануари 2017. Посетено на 13 мај 2017.
 12. 12,0 12,1 12,2 12,3 12,4 Program 2017, стр. 17.
 13. „Honor 1st Stage“ (Portable Document Format). Matsport.fr. Matsport Timing. 14 мај 2017. Посетено на 15 мај 2017.
 14. „Honor 2nd Stage“ (Portable Document Format). Matsport.fr. Matsport Timing. 15 мај 2017. Посетено на 16 мај 2017.
 15. „Honor 3rd Stage“ (Portable Document Format). Matsport.fr. Matsport Timing. 16 мај 2017. Посетено на 17 мај 2017.
 16. „Honor 4th Stage“ (Portable Document Format). Matsport.fr. Matsport Timing. 17 мај 2017. Посетено на 17 мај 2017.
 17. „Honor 5th Stage“ (Portable Document Format). Matsport.fr. Matsport Timing. 18 мај 2017. Посетено на 19 мај 2017.
 18. „Honor 6th Stage“ (Portable Document Format). Matsport.fr. Matsport Timing. 19 мај 2017. Посетено на 20 мај 2017.
 19. „Honor 7th Stage“ (Portable Document Format). Matsport.fr. Matsport Timing. 20 мај 2017. Посетено на 20 мај 2017.
 20. „General classification 7“ (Portable Document Format). Matsport.fr. Matsport Timing. 20 мај 2017. Посетено на 20 мај 2017.

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]