Даниел Харамиљо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Даниел Харамиљо
Харамилјо во 2013 година
Лични податоци
Цело имеДаниел Александер Харамилјо Диес
Роден15 јануари 1991.(1991-01-15)(32 г.)
Хардин,  Колумбија
Податоци за клубот
Мом. клубЈунајтедХелткер
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Професионални клубови
2013
2014-2015
2016-
Колдепортес-Кларо
Џејмис-Хагенс Берман
ЈунајтедХелткер
Последна промена
25 мај 2017

Даниел Александер Харамиљо Диес (шпански: Daniel Alexander Jaramillo Diaz; р. 15 јануари 1991) — колумбиски професионален друмски велосипедист, кој моментално вози за професионалната континентална екипа ЈунајтедХелткер.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2010
7. Краен пласман Вуелта а Гватемала
2011
2. Панамериканско хронометарско првенство под 23 години
2012
3. Краен пласман Вуелта Мексико
2013
3. Национално друмско првенство под 23 години
2014
5. Краен пласман Трка Џила
1. Етапа 1
1. Етапа 5
5. Меѓународно првенство Филаделфија
9. Класик Округ Бакс
2015
2. Национално друмско првенство
2. Краен пласман Трка Џила
1. Пласман за млад возач
5. Меѓународно првенство Филаделфија
8. Краен пласман Тур де Сан Луис
2016
1. Етапа 5 Трка околу Јапоанија
2. Краен пласман Тур де Лангкави
5. Краен пласман Трка Џила
1. Планински пласман
1. Етапа 5
2017
1. Планински пласман Трка околу Калифорнија
4. Краен пласман Тур де Лангкави

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Daniel Alexander Jaramillo» Jamis – Hagens Berman“. Посетено на 2 мај 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]