Филипо Гана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Филипо Гана
Гана на Европското велодромско првенство 2017
Лични податоци
Цело имеФилипо Гана
Роден25 јули 1996 (1996-07-25) (26 г.)
Вербанија,  Италија
Висина1,93 м
Маса76 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИнеос Гренадиерс
ДисциплинаДрумски и велодромски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачСпецијалист за хронометри (друмски)
Специјалист за потера (велодромски)
Аматерски клубови
2012
2014
2015
2016
Педале Осолано
Аспиратори Отели Кастанезе Вербанија
Вирис Масерати-Сисал Мечпоинт
Предлошка:Cycling data CPK
Професионални клубови
2015
2017–2018
2019-
Лампре-Мерида (стажант)
ОАЕ Абу Даби
Тим Скај
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
MaillotItalia.svg Национален хронометарски првак (2019)

Филипо Гана (италијански: Filippo Ganna; р. 25 јули 1996) — италијански професионален велодромски и друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Инеос Гренадиерс.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Синот на поранешниот италијански олимписки веслач Марко Гана, Филипо Гана возел за италијанската аматерска екипа Предлошка:Cycling data CPK,[2][3] пред да стане професионалец со ОАЕ Абу Даби во 2017 година.[4] По две години со екипата се приклучил на Тим Скај пред сезоната 2019.[5]

Тој е моментален светски носител во поединечна потера со време од 4 минути и 1,934 секунди, поставено на Светското велодромско првенство 2020 во Берлин. Тој е четирикратен светски првак во поединечна потера и има освоено вкупно осум медали на Светското велодромско првенство.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

Друмски[уреди | уреди извор]

2012
1. MaillotItalia.svg Национално хронометарско кадетско првенство
2013
3. Национално хронометарско јуниорско првенство
2014
1. MaillotItalia.svg Национално хронометарско јуниорско првенство
1. Хроно де Насионс јуниори
1. Трофео Емилио Паганеси
4. Светско хронометарско јуниорско првенство
4. Европско хронометарско јуниорско првенство
2015
1. Хроно Шампеноа
2016
1. MaillotItalia.svg Национално хронометарско првенство под 23 години
1. Париз-Рубе за млади
1. ГП Лагуна
Европско друмско првенство под 23 години
2. Silver medal europe.svg Хронометар
6. Друмска трка
2. Трофео Чита ди Сан Вендемијано
2017
9. Европско хронометарско првенство
2018
2. Национално хронометарско првенство
2. Краен пласман Вуелта а Сан Хуан
1. Jersey green.svg Пласман за млад возач
2019
1. MaillotItalia.svg Национално хронометарско првенство
1. Етапа 1 (ITT) Тур Ла Прованс
1. Етапа 6 (ITT) БинкБенк Тур
2. Хроно де Насионс
3. Bronze medal blank.svg Светско хронометарско првенство
5. Копа Сабатини
6. Европско хронометарско првенство
2020
2. Краен пласман Вуелта а Сан Хуан

Велодромски[уреди | уреди извор]

2014
1. MaillotItalia.svg Национално јуниорско првенство - поединечна потера
2015
1. MaillotItalia.svg Национално првенство - поединечна потера
2016
1. Jersey rainbow.svg Светско првенство - поединечна потера
Европско првенство под 23 години
1. EuropeanChampionJersey(2016).png Поединечна потера
2. Silver medal europe.svg Екипна потера
Европско првенство
2. Silver medal europe.svg Поединечна потера
2. Silver medal europe.svg Екипна потера
2017
Европско првенство
1. EuropeanChampionJersey(2016).png Поединечна потера
2. Silver medal europe.svg Екипна потера
1. Gold medal blank.svg Светски куп - екипна потера (Прушкув)
Светско првенство
2. Silver medal blank.svg Поединечна потера
3. Bronze medal blank.svg Екипна потера
2018
Светско првенство
1. Jersey rainbow.svg Поединечна потера
3. Bronze medal blank.svg Екипна потера
1. EuropeanChampionJersey(2016).png Европско првенство - екипна потера
2019
1. Jersey rainbow.svg Светско првенство - поединечна потера
2. Silver medal europe.svg Европско првенство - екипна потера
2020
Светско првенство
1. Jersey rainbow.svg Поединечна потера
3. Bronze medal blank.svg Екипна потера

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Team Ineos“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2 јануари 2020. Посетено на 2 јануари 2020.
  2. „Filippo Ganna Profile“. ProCyclingStats. 2016. Посетено на 14 февруари 2016.
  3. Scognamiglio, Ciro (14 February 2016). „Che bravo Ganna: vince in Croazia“. La Gazzetta dello Sport (италијански). Посетено на 14 February 2016.
  4. „Saronni reveals how he secured UAE Abu Dhabi's WorldTour licence“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 26 December 2016. Посетено на 5 January 2019.
  5. „Italy's Filippo Ganna joins Team Sky for 2019“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 19 октомври 2018. Посетено на 19 октомври 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]