Ваутер Виперт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ваутер Виперт
Виперт на Трката околу Алберта 2017
Лични податоци
Цело имеВаутер Виперт
Роден14 август 1990 (1990-08-14) (32 г.)
 Холандија
Висина1,78 м
Маса75 кг
Податоци за клубот
Мом. клубРомпот-Шарл
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Аматерски клубови
2009
2010
2011
01.2012-07.2012
08.2012-12.2012
2013
Даво-Лото-Давитамон
Даво-Лото
Омега Парма-Лото Даво
Лото-Белисол У23

Лото-Белисол (стажант)

Професионални клубови
2014-2015
2016-2017
2018-
Драпак Профешанл Сајклинг
Канондејл-Драпак
Ромпот-Недерландсе Лотереј
Последна промена
13 јануари 2018

Ваутер Виперт (холандски: Wouter Wippert; р. 14 август 1990) — холандски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Ромпот-Шарл.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Во 2015 година, Випер ја освоил шестата етапа на Тур Даун Андер. На Трката околу Калифорнија бил трипати присутен на подиумот во присуство на Марк Кевендиш и Петер Саган.[2] Исто така освоил неколку етапи на Трката околу Тајван и Трката околу Кореја.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2010
1. Етапа 8 Трка околу Словачка
2011
1. Етапа 2 Тур де Берлин
1. Етапа 3 Тур де л’Авенир
2012
1. Етапа 5 Триптих на планините и замоците
2013
2. Трка околу Северна Холандија
2014
Велосипедски класик Нов Зеланд
1. Етапа 2
1. Етапа 4
1. Етапа 3 Трка околу Тајван
1. Етапа 2 Трка околу Јапонија
Тур де Кумано
1. Етапа 1
1. Етапа 3
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 4 Трка околу Кина II
1. Етапа 9 Трка околу Хајнан
2015
1. Етапа 6 Тур Даун Андер
Трка околу Тајван
1. Етапа 1
1. Етапа 3
Трка околу Кореја
1. Етапа 1
1. Етапа 6
3. Даун Андер Класик
2016
Велосипедска трка Чешка
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1 (ТТТ)
2. Национално друмско првенство
2. Хејстсе Пејл
8. Шелдепрејс
2017
Трка околу Алберта
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 4
2. Национално друмско првенство
2. Класик Арнхем-Венендал
5. Класик Лондон-Сари

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Wouter Wippert signs for Roompot-Nederlandse Loterij“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 18 септември 2017. Посетено на 2 јануари 2018.
  2. Акселгард, Емил (27 јуни 2015). „WorldTour екипите се обидуваат да потпишат со Виперт“. Cycling Quotes. CyclingQuotes.com 2013. Посетено на 27 јуни 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]