Гран при Квебек 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гран при Квебек 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание8. Гран-при Квебек
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 1.UWT
Датум8 септември 2017
Растојание201,6 км
ДржаваCAN Канада
ПоаѓалиштеКвебек
ОдредиштеКвебек
Екипи20
Возачи на почеток160
Возачи на крај142
Просечна брзина40,251 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникSVK Петер Саган (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранBEL Грег ван Авермат (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранAUS Мајкл Метјус (Санвеб) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиAUT Лукас Пестлбергер (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
◀ 20162018 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Гран при Квебек 2017 (наречена и: ГП Квебек 2017) — 8. издание на велосипедската еднодневна трка Гран при Квебек, која се одржала на 8 септември како 33. настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена од светскиот првак Петер Саган во спринтерска завршница.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Гран при Квебек е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Била повикана една професионална континентална екипа, како и националната екипа на Канада, со што главната група била составена од 19 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1. FRA Аг2р-Ла Мондијал
 2. KAZ Астана
 3. BRN Бахреин-Мерида
 4. USA БМЦ Рејсинг
 5. GER Бора-хансгрое
 6. USA Канондејл-Драпак
 7. FRA ФДЖ
 8. BEL Лото-Судал
 9. ESP Мовистар
 10. AUS Орика-Скот
 11. BEL Квик-Степ Флорс
 12. RSA Дименжн Дата
 13. SUI Катјуша-Алпесин
 14. NED Лото НЛ-Џамбо
 15. GBR Скај
 16. GER Санвеб
 17. USA Трек-Сегафредо
 18. UAE ОАЕ Абу Даби
Професионална континентална екипа
 1. ISR Израелска велосипедска академија
Национална екипа
 1. CAN Канада

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[4]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое5ч 00' 31
2. BEL Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 0
3. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 0
4. FRA Алекси Вијермоз АГ2Р Ла Мондијал+ 0
5. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 0
6. NED Том-Јелте Слагтер ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
7. CZE Петр Вакоч Квик-Степ Флорс+ 0
8. BEL Сеп Ванмарке ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
9. FRA Тони Галопен Лото-Судал+ 0
10. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 0
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 4. „Гран при Квебек 2017“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]