Рејнарт Јансе ван Ренсбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рејнарт Јансе ван Ренсбург
Јансе ван Ренсбург на Гран при д’Исберг 2014
Лични податоци
Цело имеРејнарт Јансе ван Ренсбург
ПрекарРејни
Роден3 февруари 1989 (1989-02-03) (33 г.)
Вирџинија, Јужна Африка ЈАР
Висина1,81 м
Маса74 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Кубека Асос
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици/Спринтер
Професионални клубови
2010–2012
2013–2014
2015-
МТН Енегаде
Аргос-Шимано
МТН Кубека
Значајни победи
Етапни трки
Тур де Лангкави (2016)

Еднодневни трки и класици

MaillotSudáfrica.PNG Национален друмски првак (2017)
MaillotSudáfrica.PNG Национален хронометарски првак (2012)
Последна промена
31 мај 2019

Рејнарт Јансе ван Ренсбург (р. 3 февруари 1989) — јужноафрикански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Кубека Асос, враќајќи се во екипата, за која возел од 2010 до 2012.[1]

Нема никаква поврзаност со колегата од Тим Кубека Асос, Жак Јансе ван Ренсбург.

Кариера[уреди | уреди извор]

Јансе ван Ренсбург ја напуштил МТН Кубека на крајот на сезоната 2012 и се приклучил во Аргос-Шимано за сезоната 2013.[2] Подоцна, повторно објавил дека ќе се врати во МТН-Кубека за 2015 година.[3] Бил вклучен во почетниот состав на екипата за Тур де Франс 2015[4] и за Тур де Франс 2016.[5]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2010
1. Етапа 1 Трка околу Руанда
2011
1. Етапа 2 Тур ду Марок
1. Етапа 2 Хералд Сан Тур
2012
1. MaillotSudáfrica.PNG Национално хронометарско првенство
1. Краен пласман Тур ду Марок
1. Етапа 1
1. Етапа 5
1. Етапа 6
1. Етапа 8
1. Краен пласман Тур де Бретања
1. Етапа 4
1. Краен пласман Ронде ван Оверајсел
1. Пролог
1. Краен пласман Сиркут де Валони
1. Етапа 2
1. Ронде ван Зеланд
Волта а Португал
1. Пролог
1. Етапа 10
1. Бодовен пласман
1. Кејп Аргус Сајкл Рејс
1. 94,7 Сајкл Челинџ
2013
1. Бинше-Шимеј-Бинше
2. Класика де Алмерија
3. Национален Слујтингспрејс
2016
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де Лангкави
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 5 Тур Даун Андер
2017
1. MaillotSudáfrica.PNG Национално друмско првенство
3. Национално хронометарско првенство
5. ГП Кантон Аргау
7. Схелдепрејс
9. Краен пласман Трка Дубаи
2018
7. Краен пласман Трка околу Германија
7. Тур де л’Еурометропол
2019
4. Национално друмско првенство

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро
Jersey yellow.svg Тур 96 115 118 110
Jersey red.svg Вуелта 98

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фајкал Шехат (2 април 2012). „Janse Van RENSBURG: riding with panache“. Star Africa. Orange. Архивирано од изворникот на 2013-02-03. Посетено на 9 јуни 2012.
  2. „Тим Аргос-Шимано го довршува составот за 2013“. Аргос-Шимано. Project 1t4i. 25 октомври 2012. Посетено на 21 ноември 2012.
  3. О’Ши, Садб (18 септември 2014). „МТН-Кубека: Градење за иднина“. Cyclingnews.com. Посетено на 10 октомври 2014.
  4. „Почетна листа за Тур де Франс 2015“. Velo News. Посетено на 2 јули 2015.
  5. „2016 > 103rd Tour de France > Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 30 јуни 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]