Жак Јансе ван Ренсбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жак Јансе ван Ренсбург
Ван Ренсбург на Тур де Франс 2015
Лични податоци
Роден6 септември 1987 (1987-09-06) (33 г.)
Спрингс (Јужна Африка), Јужна Африка ЈАР
Висина1,75 м[1]
Маса63 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубНТТ Про Сајклинг
Дисциплинадрумски и планински велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2006
2007-2008
2009
2010
2011
2012-
Тим Коника Минолта
Неотел
Трек-Марко Поло
ДСМ Хром
Бургос 2016-Кастилја и Леон
МТН Кубека
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
MaillotSudáfrica.PNG Национален друмски првак (2015)
Последна промена
31 мај 2019

Жак Јансе ван Ренсбург (англиски: Jacques Janse van Rensburg; р. 6 септември 1987) — јужноафрикански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата НТТ Про Сајклинг.[2][3]

Возел на Вуелта а Еспања 2014.[4] Бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2015.[5] Истата година го освоил националното друмско првенство.[6] Бил вклучен во почетниот состав за Џиро д’Италија 2017.[7]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
6. Краен пласман Тур де Лангкави
2010
6. Краен пласман Ле Тур де Филипинас
2011
6. Краен пласман Трка Јужна Африка
2012
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Еритреја
1. Етапа 2
2014
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка Мзанси
1. Етапа 1
6. Краен пласман Тур де Лангкави
2015
1. MaillotSudáfrica.PNG Национално друмско првенство
3. Bronze medal blank.svg Африканско друмско првенство
5. Краен пласман Трка околу Оман
9. Краен пласман Тур де Лангкави
2016
1. Jersey red green.svg Пласман за борбеност Трка околу Оман

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Големи трки 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро 36 78
Jersey yellow.svg Тур 51
Jersey red.svg Вуелта 59 СО 82

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Jacques Janse van Rensburg“. МТН Кубека. Посетено на 5 септември 2014.
  2. „Jacques Janse van Rensburg“. Cycling Archives. Посетено на 27 август 2014.
  3. „Dimension Data finalise 2019 roster“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 22 ноември 2018. Посетено на 4 јануари 2019.
  4. „Jacques Janse van Rensburg“. ProCyclingStats. Посетено на 27 август 2014.
  5. „2015 Tour de France start list“. Velo News. Посетено на 2 јули 2015.
  6. „National Championship, Road, Elite, South Africa (Men)“. Cycling Archives. Посетено на 13 февруари 2016.
  7. „2017: 100th Giro d'Italia: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 2 мај 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]