Килијан Франкини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Килијан Франкини
Франкини на Гран при д’Изберг 2015
Лични податоци
Цело имеКилијан Франкини
ПрекарКили
Роден26 јануари 1994 (1994-01-26) (28 г.)
Рекинген,  Швајцарија
Висина1,88 м
Маса68 кг
Податоци за клубот
Мом. клубГрупама-ФДЖ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2013–2016 БМЦ Дивилопмент Тим
Професионални клубови
2015
2017-2018
2019-
БМЦ Рејсинг Тим (стажант)
БМЦ Рејсинг Тим
Групама-ФДЖ
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 ТТТ етапа (2017)
Последна промена
21 јануари 2019

Килијан Франкини (германски: Kilian Frankiny; р. 26 јануари 1994) — швајцарски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Групама-ФДЖ.[1]

Бил вклучен во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2017.[2] Во мај 2018 година бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2018.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2015
4. Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста
2016
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста
1. Етапа 1 (ТТТ)
1. Етапа 4
3. Краен пласман Мировна трка под 23 години
7. Краен пласман Тур де л’Ен
2017
1. Етапа 2 (ТТТ) Вуелта а Еспањаa
1. Етапа 2 (ТТТ) Волта а Каталуња
3. Национално друмско првенство
2018
9. Краен пласман Волта а ла Комунитат Валенсијана
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 3 (ТТТ)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Groupama-FDJ confirm 28 riders for 2019“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 15 ноември 2018. Посетено на 3 јануари 2019.
  2. „2017 > 72nd Vuelta a España > Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 17 август 2017.
  3. „2018: 101st Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 3 мај 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]