Берт-Јан Линдеман

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Берт-Јан Линдеман
Линдеман на Тур де л’Ен 2014
Лични податоци
Цело имеБерт-Јан Линдеман
Роден16 јуни 1989 (1989-06-16) (30 г.)
Емен,  Холандија
Висина1,80 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЏамбо-Висма
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачСпецијалист за класици
Аматерски клубови
2008
2008
2011
ВРВ Кролстоне-Педеларс
Асито Сајлингтим
Вакансолел-ДКМ (стажант)
Професионални клубови
2009
2010–2011
2012–2013
2014
2015-
Кролстоне Континентал Тим
Сајклинг Тим Јо Пилс
Вакансолел-ДКМ
Рабобанк Дивилопмент Тим
Лото НЛ-Џамбо
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 индивидуална етапа (2015)
Последна промена
24 јануари 2018

Берт-Јан Линдеман (холандски: Bert-Jan Lindeman; р. 16 јуни 1989) — холандски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Џамбо-Висма. Неговиот постар брат Адри е исто така велосипедист,[1] кој вози за континенталната екипа Метек во Холандија.

Кариера[edit | edit source]

Линдеман се натпреварувал како професионалец од 2009 и возел за КролСтонЕ и Сајклинг Тим Јо Пилс, пред да му се приклучи на Вакансолел-ДКМ во втората половина на 2011 како стажант.[2] Линдеман останал со Вакансолел-ДКМ по завршувањето на пробниот период и потпишал двегодишен договор од 2012.[3][4] Во март 2012, Линдеман ја постигнал неговата прва победа со екипата, освојувајќи ја Ронде ван Дренте, откако започнал бегство со Гијом Боавен (СпајдерТек-Ц10),[5] Линдеман го поминал Боавен за победа.[6]

Линдеман се приклучил на Рабобанк Дивилопмент Тим за сезоната 2014, откако неговата претходна екипа, Вакансолел-ДКМ, се распаднала на крајот на сезоната 2013.[7] Потоа се преселил во поголемата екипа Лото НЛ-Џамбо за сезоната 2015.[8] Линдеман ја освоил својата прва победа за екипата на Вуелта а Еспања 2015, освојувајќи ја седмата етапа од бегство.[9]

Достигнувања[edit | edit source]

2008
1. Ронд ван Гронинген
1. При де Фландрес Франсес
2. ПВЦ Зуденвелд Тур
8. Скандинавијан Опен Роуд Рејс
2009
2. Ронде ван Миден-Брабант
2. Ронде ван Лимбург
4. Дорпеномлоп дор Дренте
6. Тур де Сеул
2010
1. Стер ван Зволе
1. Етапа 3 Тур де Жиронда
2. Краен пласман Фестнингсритет
3. Ронде ван Харлемерлиде ен Спарнвуде
4. Трка околу Франкфурт под 23 години
10. Ронде ван Норд Холанд
2011
1. Хел ван Вурендал
4. Стер ван Зволе
4. Лиеж-Бастон-Лиеж под 23 години
10. Краен пласман Тур де Жиронда
2012
1. Ронде ван Дренте
1. Jersey blue.svg Планински пласман Етоал де Бесеже
3. Национално друмско првенство
2014
1. Jersey white.svg Краен пласман Тур де Бретања
1. Jersey light blue.svg Спринтерски пласман
1. Стер ван Зволе
2. Дварс дор Дренте
3. Ронде ван Дренте
6. Тро-Бро Леон
2015
1. Етапа 7 Вуелта а Еспања
2. Ронде ван Дренте
2017
1. Jersey blue.svg Пласман на активен возач Трка околу Полска
5. Брабантсе Пејл

Распоред на резултатите на големите трки[edit | edit source]

Голема трка 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Jersey pink.svg Џиро 95
Jersey yellow.svg Тур 94
Jersey red.svg Вуелта 143 99 110

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[edit | edit source]

  1. Theo Bos wint Dwars door Drenthe“, „Берт-Јан Линдемам“, Vette Media, 9 март 2012 (посет. 14 март 2012 г). (на холандски)
  2. Lindeman stagiair bij Vacansoleil“, „Algemeen Dagblad“, De Persgroep, 9 јуни 2011 (посет. 14 март 2012 г). (на холандски)
  3. Аткинс, Бен. „Вакансолел-ДКМ претстави дванаесет нови возачи за 2012“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 3 јануари 2012 (посет. 14 март 2012 г).
  4. Vacansoleil-DCM legt Barry Markus en Bert-Jan Lindeman vast: Twee beloften tekenen tweejarig contract“, „Вакансолел-ДКМ“, Vacansoleil Eindhoven, 14 септември 2011 (посет. 14 март 2012 г). (на холандски)
  5. Линдеман победи на 50. Ронде ван Дренте“, „Yahoo! Eurosport“, TF1 Group, 10 март 2012 (посет. 14 март 2012 г).
  6. Lindeman outsprints Boivin to win Ronde van Drenthe“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 10 март 2012 (посет. 14 март 2012 г).
  7. Lindeman naar Rabobank Team“, „Nederlandse Omroep Stichting“, Nederlandse Publieke Omroep, 27 ноември 2013 (посет. 25 декември 2013 г). (на холандски)
  8. http://www.wielerupdate.nl/wielernieuws/28759/lindeman-gaat-rijden-voor-opvolger-van-belkin/
  9. Вуелта а Еспања: Линдеман ја освои етапа 7“, „Cyclingnews.com“, 28 август 2015 (посет. 28 август 2015 г).

Надворешни врски[edit | edit source]